| Laurentiu_4547 a întrebat:

Oare ce trebuie sa facem cu caini maidanezi, astazi am vazut o stire ca un copil ( numele lui Ionut in varsta de 4 ani ) a fost omorat de acesti caini.
Oare ce e de facut, eutanasierea sau un adapost pentru ei?
Cine e de vina Noi sau caini?
Astept pareri. Funda?
( scuze pentru categorie dar vreau sa vada cat mai multi oameni si aceasta categorie e ceea mai populara )

Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

In primul rand sterilizarea tuturor animalelor de pe strada si din gospodarii (ma refer la caini), sa ai nevoie de un carnet sau ceva special ca sa detii caini reproducatori, de exemplu crescatorii de caini de rasa.
Sa lase dracu' parlamentarii astia buzunarele lor si sa vada interesele tarii, astia ar trebui luati de gat un pic sa vada cine conduce tara, nu guveru, poporu'!(acum fac si eu ca Diaconescu laughing )
Prin urmare banii care sunt pentru creearea adaposturilor pentru animale acolo sa ajunga, nu in buzunarele politicieniilor.
Iar daca astea nu se pot realiza (ceea ce bineinteles ca nu se poate) sa fie eutanasiati, dar nu chinuiti prin gazare, eutanasiati prin injectarea acelei substante care ii baga in coma direct, e ca si cum ar lesina, nu sufera si mor direct.
SI TREBUIE DATE NISTE AMENZII BUNE TUTUROR DETINATOIILOR DE CAINI STERILI CARE II LASA SA SE INMULTEASCA SI APOI II ARUNCA.

18 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Adaposturi -iar cand suntt dati spre adoptie sa fie la persoane care-i sa-i intretina si sa nu-i arunce apoi in strada iar.Sa se faca un fel de amenda pentru cei are i-au caini si ai dau apoi pe strada!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi că ești singurul cititor de piticigratis pe aici?!
Serios, precizează sursa și mai ales, nu o deforma. Schimbi un nume, scurtezi o propoziție, mai dă-o naibii.

| Demonull a răspuns:

Toti spuneti omorati cainii.Ok furia si indignarea este de inteles! Imi sunt dragi cainii nu o sa neg, dar dragi imi sunt si copiii. Sunt MII de maidanezi greu de intretinut nu sunt bani (oare cand au fost?) dar sunt si mii de criminali (violatori, hoti etc) SA II OMORAM SI PE EI.Ei bine, nu se intampla asta. un criminal in cativa ani scapa din inchisoare (o inchisoare in care vad ca mai nou exista acces la internet, papica calda, tv mai ceva ca acasa). Puscariarii nu mananca banii „statului"? Sa luam in considerare ca omul este considerat singurul animal rational prin urmare, cica „gandeste", tocmai asta este un motiv in plus pentru a plati pentru faptele sale cu capul.UN CAINE nu gandeste dar pentru un caine scapat dintr-un centru ii omoram pe toti... Felicitari suntem foarte rationali.

| NuMaContrazice a răspuns:

Eu am fost, sunt si voi fii intotdeauna de partea animalelor.
In primul rand OMUL a domesticit lupul, creand cainele, drept urmare mi se pare firesc sa aiba grija de acest animal, caci el l-a "creat". Cainii sunt animale de prada, odata ce au fost batuti, chinuiti maltratati de stapani raman cu traume, si incep sa urasca bipedele astea nenorocite.Nu imi pasa ce vor comenta ceilalti la raspunsul meu, dar gandeste-te!
Noi, OAMENII, omoram zeci de mii de caini pe an in chinuri groaznice, (infometati, batuti, impuscati, otraviti, isetati etc), iar ei abia omoara 3-4 oameni pe an (ma refer doar la Romania aici! Ca sunt muscati cateva mii, nu mi se pare nimic grav, foarte bine, de abia prind si oamenii frica si ii lasa in pace.
Oamenii distrug planeta, dar cand se intampla ceva sar toti ca niste maimute speriate ca vai de ce eu! Gandeste-te cine e mai vechi pe planeta asta, omul sau lupul?
Dupa parerea mea, oamenii sunt niste simplii paraziti pe suprafata Terrei (chiar daca ma fac parazit si pe mine).La fel ca dinozaurii, si oamenii vor disparea, chiar daca se cred invincibili.

| Laurentiu_4547 explică (pentru NuMaContrazice):

Si acum te intreb pe tine oare ce e de facut? Cum scapam de acesti caini de pe strazi, nici eu nu sunt de acord cu eutanasierea lor dar ce sa facem ca devine nu pericol foarte mare.

| varcolaccc a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Da imi pare rau sa iti spun poti fi pro animale cat vrei, gandirea ta nu e prea OK. Bine te poti considera un parazit daca vrei dar oameni se diferentiaza fata de celelalte vietuitoare prin ratiune, gândire. De aceea am realizat atâtea. Poti sa iti urasti semeni dar nu e bine deloc. Daca pe tine te-ar fi omorât ce conta erai doar un nr din cei 4-5 pe an omorati nu-i asa? Eu nu spun ca nu imi plac animalele dar in cazu de fata nu sunt de acord. Sti cum e treaba daca esti asa iubitor de animale sa stii ca vreau sa-ti fac cunoștință cu, caucazianul meu dar te asigur viu nu te mai întorci laughing. Glume-am, e parerea ta Tineti-o cu tarie daca asta vrei happy

| NuMaContrazice a răspuns (pentru varcolaccc):

Nu "imi urasc semenii", dar e doar vina noastra, sau ma rog...a celor ce tin 10 de caini pe langa casa si ii lasa sa se inmulteasca atat cat vor ei, si le arunca puii in strada, care ajung sa fie hraniti tot de oameni, in felul asta ei se apropie de oameni, apoi ajung sa ia bataie de la toti betivii si prind frica iar atunci cand un copil de exemplu se duce sa se joace cu ei, ei reactioneaza.Plus ca sunt mai multe chestii aici, da' nu stau sa scriu atata.
P.S. Nu-mi pasa de caucazianul tau, am 2 ciobanesti de bucovina si un pechinez tongue
Deci... degeaba tongue

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Laurentiu_4547):

In primul rand sterilizarea tuturor animalelor de pe strada si din gospodarii (ma refer la caini), sa ai nevoie de un carnet sau ceva special ca sa detii caini reproducatori, de exemplu crescatorii de caini de rasa.
Sa lase dracu' parlamentarii astia buzunarele lor si sa vada interesele tarii, astia ar trebui luati de gat un pic sa vada cine conduce tara, nu guveru, poporu'!(acum fac si eu ca Diaconescu laughing )
Prin urmare banii care sunt pentru creearea adaposturilor pentru animale acolo sa ajunga, nu in buzunarele politicieniilor.
Iar daca astea nu se pot realiza (ceea ce bineinteles ca nu se poate) sa fie eutanasiati, dar nu chinuiti prin gazare, eutanasiati prin injectarea acelei substante care ii baga in coma direct, e ca si cum ar lesina, nu sufera si mor direct.
SI TREBUIE DATE NISTE AMENZII BUNE TUTUROR DETINATOIILOR DE CAINI STERILI CARE II LASA SA SE INMULTEASCA SI APOI II ARUNCA.

| Dragosdoar a răspuns:

Noi suntem de vina pentru asta nu cainii. In Romania incompetenta este mare si normal ca nu se va face nimic chiar si cu banii grei.Si noi omorim si chinuim foarte multi caini(cunosc multe cazuri). Problema sunt si oameni prosti care ii abandoneza.Parerea mea:sterilizati si aia care il lasa pe strazi sa fie amendati bine cum se intampla si in celelate tari democratice.

| varcolaccc a răspuns:

Aici e de vina populația " iubitori de animale", sti cum e procesul? Se anunța, vin hingheri sau cine vine si cand sa ii ia, vin locatari blocului si fac scandal. Toti nu se gândesc la consecințe. Vrei animal? Frate il ei la tine in casa si ai grija de el nu il lași stingher pe strada. Sti cum i-ar durea pe acești cetățeni? Daca era copilu unuia din ei atunci sa vezi ce dispărea iubirea asta fata de animalewinking.

| Laurentiu_4547 explică (pentru varcolaccc):

Sincer vina ceea mare o avem noi, imi plac animalele, mai ales caini, dar cei de pe strada sunt foarte periculosi si trebuie facut ceva si repede.

| varcolaccc a răspuns:

Nu dai o viata de copil pe 1000 de vieti de câinewinking.

| JohnCena02 a răspuns:

Eu am vazut stirea asta acum 1 sapt laughing si nu-l chema Ionut, Ionut era fratele in varsta de 6 ani.

| Cipri99 a răspuns:

Sa stii ca maidanezii aia sunt asa de mult nu doar la copilu ala si pe mama au muscato acuma 1 sapt si 4zile niste caini 4 muscaturi pe picioare cand era la munca si daca dai in caini sa te aperi striga aia la tine si daca vin hingherii ii ia vin altii fac scandal ca si cainii sunt suflete etc etc si apoi ii duc aia la adapost vin aia fac scandal ca sunt caini si vor sai adopte aia ii adopta si tot le da drumu pe strada si gata tot asa se ajunge as fi de acord cu eutanasierea.

| ℓσяєภยş a răspuns:

Noi, oamenii suntem de vina.

| iulia_7948 a răspuns:

Daca azi eutanasiezi toti maidanezii din tara, in 6 luni apar la loc pentru ca idiotii abandoneaza animalele de la ei din casa, puii si nu numai. Puii cresc si mananca copii mici lasati nesupravegheati de babe senile. Asa ca, sterilizati-va dracu animalele, nu mai fiti iresponsabili si nu mai impuiati strazile cu viitori maidanezi.

| Laurentiu_4547 explică (pentru iulia_7948):

Eu cred ca cei care abandoneaza caini are trebui pedepsiti chiar si cu inchisoare, ce vina vea acel copil ca cativa inconstienti abandoneaza caini pe starazi.

| deutzanico a răspuns:

In primul rand in alte tari (vorbim de tarile civilizate )nu se reproduc la loc pentru ca nu exista pe strazi. Acolo nu se recurge la eutanasierea lor pentru ca sunt tinuti in adaposturi speciale unde sunt sterilizati, ingrijiti corespunzator si dati spre adoptie. Vina nu e a cainilor sau a cetatenilor ci pur si simplu a celor ce ne conduc. In Romania sunt finantate adaposturile de animale dar pana si de acolo se fura bani.De ce sa fie omorate animalele pentru prostia omului? Eutanasiati ar fi mai bine cei ce ne conduc.