| anonim_4396 a întrebat:

Om de calitate. Ce trebuie sa faca el sa fie de calitate din punctul vostru de vedere?

9 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Sa fie o persoana consecventa, pe care te poti baza, care se tine de cuvant atunci cand spune ceva, un om care nu face rau voit, so on...

| mentholinks a răspuns:

Sa nu faca lucruri rele.

| Lioana a răspuns:

Sa nu aiba vicii daunatoare, sa fie cinstit si sincer, sa fie respectuos, sa fie calm, sa ii pese de ceilalti si sa-i ajute.

| PersonajFictiv a răspuns:

Majoritatea isi vand caracterul ca sa obtina anumite lucruri.
Sunt multe relatii care merg doar datorita minciunilor, ca unul din ei sau amandoi ascund niste lucruri, altii isi pun mereu masti,mereu sunt zambareti,iti spun lucrurile pe care vrei sa le auzi doar ca sa ii consideri "prieteni",dar ei nu sunt prieteni ci doar buni "afaceristi ",se gandesc ce pot sa obtina de la tine,intr-o masura sau alta.
Daca arati bine,multe tipe se gandesc " oare ce o sa zica X cand ma vede cu asta? ",la fel si daca ai bani, o masina frumoasa,etc.
Tot te folosesti de oameni facand astea.
Depinde de ce scop ai in viata,fiecare scop drumul lui.

Om de calitate thinking
Un om sincer,care ajuta pe altii cand poate,care nu isi bate joc de puterea pe care o are si o foloseste doar facand bine ( daca are bani, ajuta si pe unu care nu poate,daca e influent, intinde o mana si alora mai slabi,daca are un talent, nu il foloseste sa se haladeasca si sa sufere prin atitudinea aroganta,etc,etc ) un om loial - nu isi tradeaza prietenii / iubita /sotia ( aici, cu sotia, majoritatea nu merita nici salutate,nu mai zic de altceva ),intelgator,care sa aiba rabdare cu cei mai " mici " ca el, etc.
Mai sunt multe exemple, sunt mai multe calitati.

Ideea e ca, omul de calitate, daca nu are o intuitie buna si o minte ascutita poate sa fie luat de prost, asa ca, mare grija.

| JackR a răspuns:

Candva, demult, am citit o fraza care spunea "sa traiesti in asa fel incat, in ultima clipa din viata, sa te poti uita fara rusine in ochii oamenilor si fara teama in ochii lui Dumnezeu". Orice om care se apropie cat de cat de descrierea asta, este un om de calitate.

| sofisis a răspuns (pentru JackR):

Superb spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fie puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stie cand sa taca si sa calculeze ceea ce scoate pe gura.

| AliTheo18 a răspuns:

Sa se tina de cuvant, sa fie sincer, sa fie milostiv, sa te ajute, nu sa te incurce, sa te priveasca egal cu el, chiar daca el e om de afaceri si tu servitoare, e o diferenta intre toti oamenii, dar omenia trebuie sa isi faca simtita prezenta, si sa fie apreciata.