| Denis777 a întrebat:

Pai acum trecin clasa a opta si pana acum am avut la mate numai media 5 si la restul praf dar am trecut deci daca la chestia aia examenul sau cum se numeste nu iau un 5 iese nasol?

2 răspunsuri:
| Catta a răspuns:

Nu, la examen poti sa iei si 1 la ambele materii ca nu se intampla nimic, treci oricum. Daca ai media claselor 5-8 = 6 si iei 1 la examene, ai media de admitere 3, 50. Dar ar fi bine sa te pui cu burta pe carte, mai ales ca esti si a8a. Bafta!happy

| Eookatha a răspuns:

Depinde la ce liceu vrei sa mergi!
Daca vrei sa mergi la un liceu bun trebuie sa te apuci de invatat!
Treaba asta cu media nu e asa de grea, adica iti faci un calcul la media materiei la care dai examen din clasele 5-8, o aduni cu nota de la examen si imparti la 2!
Daca vrei sa ajungi la un liceu bun trebuie sa te apuci de invatat!
De exemplu eu am vazut licee si la care poti intra cu media 3-4 chiar la mine un oras...dar este un liceu foarte prost(iti dai seama dupa media de admitere)!
Deci singura solutie este sa iei o nota mare la examene, care impreuna cu media claselor sa iti dea o nota buna cu care sa intri la un liceu bun!

Successs happy!