| Goddessss a întrebat:

Părul roșcat, blond și ochii albaștri chiar sunt o mutație genetică?
Voi ce credeți?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am mai vazut oameni asa.
Cred ca esti pistruiat thinking

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Is fata...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Cu atat mai bine.
Mai stiu o fata cu ochii albastri, roscata spre blond (si pistruiata).
Ciudat este ca parintii ei pareau bruneti; sau poate mama ei e vopsita.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Lol.
Eu in realitate sunt blondă, creață cu ochi căprui.
Ciudat ca is blondă natural, ținând cont ca ai mei is bruneți
? Geneticul e o chestie super interesanta.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil.

| Sofer a răspuns:

Ii faina rău combinația asta. Mutație genetica.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, sunt caractere recesive, cu diverse grade de raritate. Caracterele recesive sunt dormante, iar cele dominante sunt active.
Atunci cand doi indivizi cu aceste caractere recesive se angajeaza in crearea unui copil, acesta (copilul) va avea 1/4 (25%) sanse, dupa modelul legii segregatiei, sa contracte ambele caractere recesive pentru a se manifesta exceptia de la "normalul" uman.

| Apokales a răspuns:

Stiu ca ochii albastrii sunt o mutatie genetica, de par n-am auzit asa ceva.