| Raniaa a întrebat:

Pentru voi, ce înseamnă "iubirea"?!

Răspuns Câştigător
| DeathIncarnate a răspuns:

"Iubirea nu este un târg: te iubesc pentru că mă iubeşti. Iubirea este o certitudine: te iubesc pentru că te iubesc"

Liviu Rebreanu

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iubirea este un drog care iti blocheaza partea rationala de a percepe lumea,asta inseamna iubirea fata de sexul opus,iubirea fata de parinti,familie,prieteni este o iubire divina care se implineste cand esti la greu,cand esti la greu vezi cine te iubeste cu adevarat si tu vezi pe cine iubesti cu adevarat cand cuiva i este greu,iubirea e si un test de socializare inter umana,iubirea fata de sexul opus este o iluzie, dezamagire, in ziua de azi e plin de tarfe ipocrite, materialiste, ce sa iubesti la ele, rar femei cu creier in cap care nu iti desface picioarele pentru a ajunge undeva, si alea merita respect si sa fie iubite cu adevarat

| Drimmero a răspuns:

Oare nu-mi vad mie bine ochii cine a revenit?

Iubirea...pentru mine e acel ceva sau cineva care ma face sa uit de toate si sa vibrez alaturi de 'sursa' care imi alimenteaza toate sentimentele, trairile si emotiile pentru care m-am atasat. E mai mult o traire cu multe iluzii, o inaltare spre cer deasupra stratosferei, dar si cand isi arata coltii, te arunca de acolo de unde esti cocotat si da cu tine de beton pana cand zici ca nu-mi mai trebuie.

| Raniaa explică (pentru Drimmero):

Meh! blushing

| Drimmero a răspuns (pentru Raniaa):

Adevarul e ca nu te-am mai vazut de secole intregi, tine cont ca n-am uitat numele ce-l porti.

| Raniaa explică (pentru Drimmero):

Valeu, ce onoare laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Raniaa):

Doar din atat? Nici n-am zis cine stie ce/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man o iubesti in secret?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De unde pana unde?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Acum 22 ore | Drimmero a răspuns (pentru Raniaa):
Adevarul e ca nu te-am mai vazut de secole intregi, tine cont ca n-am uitat numele ce-l porti.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu te gandesti doar la iubire si alte chestii de genul?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu chiar, heroina, sex, alcool cat mai mult

| SilentRain a răspuns:

Muzica

| Plato a răspuns:

"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea aceluia mereu inaintea propriei persoane" - Victor Hugo.

| AC4S4 a răspuns:

Biblia spune in 1 Corinteni 13 ce este iubirea:
Dragostea este răbdătoare, dragostea este plină de bunătate, nu este invidioasă, dragostea nu se laudă, nu se îngâmfă, nu se comportă necuviincios, nu caută foloasele sale, nu se supără, nu se gândește la rău, nu se bucură de nedreptate, ci își găsește bucuria în adevăr, acoperă totul, crede totul, speră totul, suportă totul.

| CleanHeart a răspuns:

Ciocolată + un serial psihologic bun happy
= Love

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e insusi prezentul combinat cu senzatii de extaz/bucurie, când iti pierzi controlul, când uiti de tine si te ineci in cealalta persoana.

Restul sunt doar fragmente, atasamente, aia nu e iubire.

| venividivici2017 a răspuns:

A iubi pe cineva,inseamna sa iti pese de acea persoana,sa o intelegi,sa o protejezi,incurajezi in momentele grele; sa o surprinzi in fiecare zi/dimineata cu cate ceva frumos,un zambet, un sarut, ceva inocent si prostesc care sa te faca sa zambesti, sa stai in fiecare minut cu gandul la persoana iubita si oricat de nasol ar fi momentul in care te-ai afla(job, prieteni samd) sa nu iti pese... iubirea trebuie sa vina din lucruri simple.