Întrebare recomandată | Nonameagain a întrebat:

Ponta si-a dat demisia. Corect!
Dar desi a facut greseli mari si i s-a cerut demisia, nu a facut-o. Acum, are nerusinarea sa spuna ca "a facut pe plac multimii". Serios?! De cind face el pe plac altora? De ce nu a facut-o la timp?
Intrebarea este: Credeti ca se va schimba ceva in bine, sau doar schimbam un jug cu altul? Asa, ca sa ne amagim ca am schimbat ceva...

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Schimbăm un jug cu altul, evident.

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Tot mai rău decât era nu are cum să fie.
"Demisia de onoare" era, dacă şi-o dădea când prima dată s-a făcut de cacao, adică acum nişte mulţi ani în urmă. Dar aşa...Victor Ponta şi onoarea sunt două lucruri incompatibile. Nu ştiu pe cine mai încearcă să mintă până şi în ceasul al doisprezecelea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu mai cred in clasa politica.Sunt o dezamagire toti.

| Intruder19 a răspuns:

Degeaba si-a dat demisia pentru cine o sa vina din urma o sa fie la fel sau poate chiar mai rau.

Eu mi-as dori sa fie luati la bani marunti toti politicienii si sanctionati drastic cei corupti. Atunci poate sa ne gandim la schimbare, pana atunci sunt doar jocuri politice.

| RAY a răspuns:

Nu vreau sa fiu rasist da Romania va vi mereu asa cum este ca vorba aia asa popor asa conductorii,in toata istoria romanii au fost sclavi europei de vest,asta nu-i rasism e un adevar, avem datorii destule, toti ne vad ca o colonie, nu intelegem ca nu ponta conducea Romania si america, Germania etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era o treaba daca exista un inlocuitor capabil... asa mi bine ramanea

| Fatamuntilor a răspuns:

Se va schimba pe naiba.
Aceasi Marie, dar cu alta palarie!
E GREU de schimbat un sistem dupa atatea ani, e greu de reparat ceva, oricat de mult s-ar stadui cine va fi pus in locul lui.
Apropo. a demisoinat si Piedone!

| J0B0MAT a răspuns:

Din partea mea sa îşi dea toti demisiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca va vani un strain in locul lui, daca va fi inlocuit de alt roman, nu se va schimba nimic.

| Nonameagain explică (pentru anonim_4396):

Crezi tu ca un strain, fiind singur in jungla politica romaneasca, va face ceva? Va fi ca (parafrazind) un mar bun intr-o lada de mere stricate. Il vor corupe si pe el. Nu iti este cunoscut cazul managerului de la Tarom?

| Nonameagain explică (pentru anonim_4396):

Citeva raspunsuri merita o fundita. Doua din ele, cu prisosinta, mi-a placut cum au pus problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era și timpul să își dea demisia.
Eeeh, nu ne-a păsat ce a spus până acum, de acum încolo de ce ne-ar păsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi un om care cand da de gustul banilor si poate sa-si permita ce vrea pentru el si cei iubiti si sa nu vrea mai multi bani dar cat se poate de usor. Daca-l gasesti si e dispus sa se multiplice si sa munceasca la parlament pot sa zic ca se poate schimba ceva in proportie de 49% pentru ca tot banu invarte tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa se schimbe nimic, in tara asta politicienii astia stiu doar sa fure si sa se distreze pe banii oamenilor.
Cu asemenea scarbe tot rau o vom duce, trebuie sa scapam de toti jegosi astia descendeti ai FSN-ului care ne-au dus de rapa tara.
PSD, PNL si toate partidele sunt toate exact aceiasi mizerie.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

In politica intotdeauna vor exista argumente pro si contra. Omul si-a dat demisia, tinerii frumosi si liber au primit ce voiau, mare branza

| MissADEEL a răspuns:

Părerea mea e că discursurile lor sunt ca apa chioară. Toate. Fără substanță, fără gust, spuse doar ca să fie ceva acolo spus. Așa că nici nu le iau în seamă declarațiile. Prefer să văd FAPTE.
Cred că, pentru schimbare, ne trebuie la putere un om simplu. Un om simplu, de necorupt, cu experiență într-un domeniu greu pus la încercare precum medicina și învățământul. Ne trebuie cineva al cărui ultim scop să fie banul. Ne trebuie cineva cu o motivație puternică de a schimba ceva, cu gura destul de mare încât să impună și să domine, dacă înțelegeți la cine fac aluzie. Hint: cineva pentru a cărei poziție s-au luptat românii din străinătate anul trecut). Ne trebuie cineva care să știe cum să gestioneze și pe cine să aducă după el în roluri importante în guvern.
Și... trebuie să ne deșteptăm noi, ca popor! Democrația este puterea poporului. Să o folosim în avantajul nostru. Ceea ce am ales, asta avem. Acum intervine problema: dacă nu am avut de unde alege, ce să facem, să lăsăm populația foarte ușor de manipulat să voteze și să iasă fix cel mai rău dintre cei răi?
Simplu, căutăm astfel de oameni cu coloană vertebrală, cărora banii nu le-au luat omenia. Facem un partid. Donăm bani. Ne oferim să facem lucruri bune pentru societate. Educație de calitate, servicii medicale...
Și, nu în ultimul rând, să ne schimbăm noi ca persoană! Corupția e prezentă din politică până în viața de zi cu zi, inclusiv când nu plătim călătoria când circulăm cu autobuzul sau când suntem fericiți că am dat țeapă vânzătoarei cu 50 de bani măcar. Să încercăm NOI, dacă EI nu vor. Să le, pardon, ne creăm noi un mediu propice dezvoltării.
Suntem mulți care susținem tare și răspicat că VREM, VREM, dar cine face cu adevărat ceva? Sau cine și-ar lăsa idealurile și pasiunile ca să aibă grijă cu adevărat de o întreagă națiune?

Răspunsuri pe scurt: Ponta a făcut mereu ce a fost mai bun pentru el, iar discursurile lui sunt spuse ca să fie spuse și atât.
Avem șanse mai mari să schimbăm un jug cu altul la ce politicieni avem. Trebuie să dispară. Toți. Sau măcar o mare parte.

| Nonameagain explică (pentru MissADEEL):

Singura spui: coruptia e la toate nivelele. Deci, cu cine schimbam?

| MissADEEL a răspuns (pentru Nonameagain):

Printre nivelele astea există și oameni care încă mai au coloana vertebrală intreagă. La ei mă refer. Eu am văzut printre cunoștințe. Asta îmi dă speranță.

| Nonameagain explică (pentru MissADEEL):

Da, numai ca unul corect intrat in mocirla aia de politica, va fi corupt.

| MissADEEL a răspuns (pentru Nonameagain):

Exact ce ziceam și eu în răspuns. Lucru care mai mult ca sigur s-a întâmplat deja. De-aia am precizat după că schimbarea începe și cu noi, că, dacă ne creăm un mediu propice, am atrage pe cine trebuie.

| Likes a răspuns:

A demensionat el, poate vor mai demensiona si se va face pace sau mai bine spus regula...Dar daca nu s-a facut regula pina acum'nu cred sa se mai rezolve ceva.

| Criminaltook a răspuns:

El nu a facut nimic pe plac! Din potriva a facut mai mult ce vrea el. E bine ca la dat afara.
Si cred ca s-a schimbat ceva in bine

| Stefaniagabrielabrie a răspuns:

Nu as crede ca isi da demisia, nu renunta el asa usor

| Nonameagain explică (pentru Stefaniagabrielabrie):

M-am temut si eu de asta. Dar, iata ca am scapat.