| bossulbossboss a întrebat:

Sal am ocasa batraneasca si as vrea so reconditionez, casa are 4 camere si as vrea sa stiu caty bani ar costa aceasta lucrare?

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu stiu exact ce inseamna pentru tine "casa batraneasca", dar daca e o casa construita demult, dupa specificul zonei si perioadei si cu materiale "arhaice", eu cred ca e pacat sa o modernizezi cu termopane si alte materiale actuale. Incearca sa ii pastrezi aspectul initial, eventual cauta un mester care se pricepe la restaurari de genul asta... si cred ca ai scapa si mai ieftin.

| WhatheWow a răspuns:

Vrei un calcul în...Lei sau în Euro?! happy

| bossulbossboss explică (pentru WhatheWow):

Euro

| WhatheWow a răspuns (pentru bossulbossboss):

E destul de greu să-ți dau o sumă exactă că nu știu de fapt ce vrei să faci, adică da, renovare dar cum anume? Interior, exterior, acoperiș, gard, acareturi? Plus că am nevoie de suprafață, ce materiale vrei să folosești, vrei să o renoveze o firmă de profil, termopane, uşi schimbate etc.
Puțin cam complicat dar ai nevoie de cel puțin 25000 de Euro.
Succes! happy

| bossulbossboss explică (pentru WhatheWow):

Ce ai zis tu vreau sa fac

| WhatheWow a răspuns (pentru bossulbossboss):

Materiale găsești la preţuri variate, la fel și manopera dar cum ți-am spus, dacă vrei să o renovezi complet și cât de cât calitativ, ai nevoie de vreo 25000 de Euro.
Acum, părerea mea e că trebuie să vorbești cu o firmă specializată să-ți facă unele calcule că aici vorbim doar vag, în lipsa unor date concrete!