| ddeennyyssaa13 a întrebat:

Sall. Am 12 ani 1, 57 si sunt fata. Am 40 kg. Intrebarea estec:daca acum am putina burta si ceva grasime pe corp mai mult in zona picioarelor. (Nici Chiar exagerat) când voi iesi din pubertate grăsimea asta se va "raspandi" pe tot corpul astfel incat sa nu mai am burta? A si inca ceva. Pelvisul e normal sa se mareasca in pubertate? Si spune-ti-mi va rog daca am kg normale pentru varta si înălțimea mea. Ms :*

Răspuns Câştigător
| HiddenWorld a răspuns:

Ai o înălțime normală pentru vârsta ta, dar eşti foarte slabă.La înălțimea ta trebuia să ai cel puțin 45 de kilograme. Lărgirea osului pelvian (bazinului) este normală la pubertate, este o caracteristică a sexului feminin.Nu cred că ai burtă la 40 de kilograme, să nu uiți că nu e nici bine, nici frumos, nici sănătos să arăți ca o fată anorexică, căreia i se văd doar oaselewinking.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Draga mea, la varsta ta si inaltimea ta, ai o greutate ideala.Nu-mi dau seama ce "grasime" poti sa ai pe burta si picioare la greutatea asta!
"Burta", poti sa ai, poate fiind balonata.Depinde ce mananci in momentul cand te simti cu burtica mare.
Grasimea nu se raspandeste, ea se ataseaza acolo unde ii dai ocazia sa se aseze(chiar si pe vene si nu se vede, ci se simte").Asa ca, miscare, hrana fara grasimi rele, hidratare si cat mai putin stres.Organismul are nevoie si de grasimi ca sa functioneze cum trebuie,dar trebuie sa faci diferenta intre grasimile saturate si trans(unt,margarina,smantana,etc),care sunt rele si cele nesaturate,care sunt bune(ulei de masline, grasimile din seminte, avovado, etc). Gasesti pe Google, care sunt.