| NonZarek a întrebat:

Salut, am o curiozitate, dacă cineva ar merge la un restaurant și ar comanda mâncare mai apoi la sfârșit când sosește nota de plata, el spune ca nu are bani sa plătească. Ce se poate face în privința asta?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se mai întâmplă. Unii îl bat de ii sar capacele. Alții îi confiscă tot ce mai are prin buzunare, alții cheamă poliția, care cum.

| Sofer a răspuns:

Cheamă politia ca au un client ce nu vrea sa își achite nota de plata.

| alina2k18 a răspuns (pentru Sofer):

Poti sa suni cat vrei la 112 ca nu iti vine politia la asa ceva decat daca e scandalwinking si respectivul client e recalcitrant si devine agresiv.

| alina2k18 a răspuns:

Am trait eu pe cand lucram in restaurant dar nu la servire laughing thanks God, pai ce sa faca, a sunat un prieten si a facut rostwinking alta data a fost scandal ca nah dupa 5 sticle de vin oamenii au chef si de harneala cum ar veniwinking mai ales cand sunt in grup, pe langa ca li se pare ca au fost inselati si nu au consumat tot ce e pe nota de plata... sanchi, dar fiind patronii acolo s-a rezolvat repede.
In rest seful de sala se ocupa de astia de ''raman fara bani'', nu ospatarii/chelnerii.
De la fostii colegi care mai lucrasera prin alte parti, am auzit ca s-a mai lasat buletinu drept dovada ca vine sa plateasca.
Vobesc de restaurante de lux nu din astea de mananci meniul zilei cu 25 lei.
Se intampla rar lucruri din astea in restaurante mai ales in astea fancy, in cluburi e mai frecventa treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am fost niciodata la restaurant, dar la terase mi se pare ultra- aiurea sa primesti marfa inainte sa o platesti.

| Reghqen a răspuns:

Rămâne acolo până face rost de bani de la cineva, nimic nu e gratis până la urmă happy

| Romeo16101 a răspuns:

Suni la politie, și rezolva ei.