| viavo a întrebat:

As vrea sa ma lamureasca cineva de ce multe persoane folosesc cuvantul gen in propozitii in care nu isi au rostul. Am mai auzit si am mai citit si alte tampenii cum ar fi "am copiat dupa stick", "am louat"(am luat)" sau "ciapa".

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Pai si studii pe latura psihica cand? Ca ceva este in cap acolo.
Gandeste-te ca odata ce ceva nou si-a facut prezenta prin creierasul cuiva, in special cu formele scurtate, se vrea sa se transmita cat mai multa informatie in cel mai scurt timp, plus ca te scuteste de amintirea unor norme gramaticale si fonetice.
Cat despre cliseele cu "am copiat dupa", apare in copilarie prin perceptia de la altii, ei folosind forme gresite, automat copilul va invata forma gresita. Nu exista leac pentru ce te invata cei mai mari, numai educatia te poate lumina.

| viavo explică (pentru LPCTSTR):

Trist... acum 12 13 ani nu am auzit si nu am citit ciapa, louat sau " am luat farfuria dupa masa" ce sa mai spun de "gen". Azi pot sa aud: "intelegi? Gen, am louat farfuria dupa masa ca era plina cu coji de ciapa".

1 răspuns: