| AlexDorinel a întrebat:

Salut,daca cineva s-a mutat in alta tara (a facut scoala acolo,are casa acolo, prieteni, a invatat limba) oare mai vine in Romania gen sa se mute inapoi?
De venit asa in vizita oricine vine dar sunt multi care se muta inapoi in Romania? sau raman in alte tari pe viata?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa mai revina?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cele mai multe persoane care se incadreaza in cele descrise de tine mai sus... nu mai vin inapoi, adica sa se stabileasca aici.

Dar desigur, exista si exceptii, sigur un numar foarte mic de persoane, din cate au existat pana acum, poate s-au si intors happy

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa vina in vizita.
daca le place asa mult Romania nu plecau din prima.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai ai spus de scoala, ma astept sa fie un copil care pleaca impreuna cu parintii, acesta a crescut, are casa si prieteni acolo. Poate ar tine legatura cu unele rude din tara, in rest... nu prea ar avea de ce, din mement ce si-a facut prieteni acolo.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru AlexDorinel):

Copiii spun multe big grin

| Freya1 a răspuns:

Oameni ce au o meserie buna cum ar fi cea de medic, asistent sau habar nu am ceva din care se castiga si pentru care au scoala si etc e posibil sa nu mai vina.Nu mai vin pentru ca meseriile astea sunt extrem de stabile si banoase iar acei oameni fi sigur ca nu sunt niște cocliti si atunci le e mai usor sa se adapteze.
Dar "șantierul, sparanghelul, capsunile" normal ca se întorc.Merg acolo doar sa faca bani mai multi si sa isi faca o casa aici, sau sa isi ia o mașină pentru ca aici taxele sunt mari la un salariu pe care ei pot sa il ea, iar muncind acolo pe bani multi isi permit sa plateasca aici ce au de plătit.

| Jus7t a răspuns:

Depinde doar de el asta, de unde să știm noi? big grin

În mare parte cei care au acolo casă, carieră, familie și prieteni nu mai vin decât în vizită.