| StefanDrg a întrebat:

De vreo 2 saptamani ma fascineaza fenomenul illuminati, aceasta societate secreta care se zice ca ne conduce din umbra, multi dintre voi poate stiti despre ce e vorba, dar vreau sa aud parerea voastra personala despre illuminati. Exista sau nu? ( va rog nu-mi da-ti site-uri despre ce e illuminati pentru ca le-am vizitat pe aproape toate ) Vreau sa aud parerea voastra despre illuminati, nu ce zic altii pe site-uri.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Originala miscare Illuminati, care azi nu mai exista, a fost o incercare a unor intelectuali cu inclinatii liberale si democratice de a schimba lumea conservatoare de secol 18, mai ales in Europa. Dar totul trebuia facut in secret, pentru ca ideile progresiste nu erau deloc populare cu monarhiile vremii, iar astfel de ganditori riscau sa ajunga in puscarie sau sa fie executati. Bineinteles ca oamenii de rand erau prea limitati in acea perioada ca sa poata intelege asemenea intelectuali, si erau manipulati de catre stat si biserica sa ii priveasca cu suspiciune pe cei din Illuminati. Cei needucati sunt foarte usor de pacalit in asa fel incat sa creada ca prietenul le e de fapt dusman. Si la fel e si-n prezent. Cei mai slab informati oameni inca cred in aceste teorii ale conspiratiei, si-n faptul ca Illuminati inca exista undeva in umbra, si ca pregatesc temutul guvern mondial. Aceleasi grupuri conservatoare continua sa se teama de progresul omenirii, si de o organizatie care in prezent nici macar nu mai exista. Clasa conducatoare e prin definitie conservatoare, pentru ca se teme ca va pierde puterea daca lumea va progresa. Si atunci e normal sa raspandeasca in continuare astfel de zvonuri despre un inamic ascuns care vrea schimbarea nedorita, si care trebuie starpit. Astfel oamenii sunt tinuti in ceata, dezinformati, si dornici ca lucrurile sa ramana asa cum sunt.

| StefanDrg explică (pentru sublime89):

Probabil asa e, multumesc pentru raspuns

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Orice minciuna are la baza o farama de adevar.
Asa este si aici, a existat o anume "societate" cu unele idealuri asemanatoare cu cele ale illuminatilor acum ceva ani, multi au aflat de ea, si fiind fascinati de aceste idei au dezvoltat tot ceea ce au auzit, astfel luand nastere illuminati de azi.
Asta este parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ani in urma, mi-a cazut in mana cartea "Clubul Bilderberg"-Stapanii lumii.La final,am fost traumatizata,dezorientata,simteam ca cineva imi controleaza propria viata,nu ma mai simteam stapana pe mine.
Acum, ma amuz gandindu-ma la acea perioada.Ce-i drept, este ca in aceste organizatii sunt oameni bogati, care au informatii, iar oamenii informati sunt puernici.Nu stiu cat controleaza ei din umbra, cert este ca au influenta.