| NonZarek a întrebat:

Salut, este legal sau nu ceea ce fac profesorii online? Am o profesoara care spune sa ne pornim toți camerele video altfel ne pune absenți, unii elevi nu au camere video la laptop iar ea a zis sa se ducă la magazin sa cumpere una, dar afara e pandemie plus nu avem voie sa ieșim din casa fără un motiv întemeiat. Nu mi se pare normal ce face, e singura profesoara care are fițele astea ca nu știu cum sa le spun altfel.

Dacă știți cumva legea, va rog, sa o scrieți mai jos pentru ai da peste nas cu ea. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce predă profa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să cumperi online de la Emag. La ora ei, ea face legea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vad prea multe persoane ca se plang ce acest lucru, desi... nu prea inteleg de ce (desi inteleg). In primul rand, legea nu este clara in ceea ce priveste acest lucru " Conform OMEC 5545 Art. 14 Lit. f) elevii au obligaţia de a participa la activităţile online", nu zice nicaieri ca trebuie sau nu pornite camerele. INSA cum ii arati profesorului ca tu esti la ore? Hai sa zicem tu, care ai camera si poti sa o pornesti. Ca eu daca as fi in locul tau, pot foarte bine sa il pun pe tata in fata laptopului si sa imi rezolve ce am eu de rezolvat pe acolo (nu ca si ar stii sa faca).

Tu care ai camera, daca iti zice sa o pornesti, o pornesti si apoi daca vrei o opresti. Ca poti sa o tii pornita si ca este un gest de respect fata de profesor, ca nici la scoala tu nu stai cu fata acoperita si nu refuzi sa faci ce zice profesorul... asta este alta poveste, tine de tine si de fiecare copil in parte (cu accent pe copil, ca numai persoana matura nu ar fi atunci daca nu stie macar aceste lucruri generale de comunicare intre oameni! ).

Daca profesoara face urat si va pune sa cumparati camerele, mai ales acelor copii care nu isi permit, atunci sesizati asta la director sau vorbiti cu profesorul vostru diriginte. Degeaba zic aici aceste lucru, daca dai o cautare dupa cuvintele cheie "camera" si "online" o sa vezi cate intrebari sunt despre asta si toate degeaba, ca aparent cei care le pun nu inteleg asta (nu o lua in nume de rau).

Asa ca hai, bafta la ore si sper sa ne auzim cu bine!winking

| Wr3nch a răspuns:

E vid legislativ pentru ca ministerul educatiei nu a luat aspectul asta in calcul. BTW, daca zona ta nu e in carantina poti sa mergi unde vrea muschiul tau intre 5 dimineata si 11 seara, deci aia cu nu pot merge la magazin pica. Also laptop fara camera video? Poate unitate, dar si cele mai puscate modele din ultimii 5-10 ani au camere.

| Ineys a răspuns:

Problema apare odata cu intrebarea "Elevul X chiar e atent la ora sau doar si-a lasat PC-ul pornit si-a plecat?" Sau face altceva, sau se uita la televizor sau se joaca sau bla bla bla. Intelegi? Camera web e o masura care elimina din posibilitatile astea. Te face sa stai in fata calculatorului, desi asta nu inseamna neaparat ca esti atent la ora, dar asta este, trebuie sa te conformezi cerintelor profesorului. Pana la urma nu e o cerinta exagerata.