| liviuredd a întrebat:

Imi poate explica cineva indetaliat cum functioneaza o depedenta(de alcool,pornografie,droguri etc)Si care sunt eventuale metodevde tratare?(nu spuneti de medicamente,sau "alte activitati").E posibil sa fie tratata cu conştiinta si daca da de ce este atat de greu? Meditatiile si tehnica "eu sunt" pot ajuta? Vreau sa citesc niste opinii interesante, Mulțumesc anticipat ^^

Răspuns Câştigător
| Nitroblast a răspuns:

Opinii interesante? Hmmm...

Pai la droguri e sevrajul (la toate mai putin iarba, ajung si acolo) Efectiv te simti rau daca nu iei. Incepi cu o doza mica si o maresti treptat de-a lungul timpului, pana ajungi sa te dai cu capul de pereti daca nu iti iei doza respectiva.
Asta merge doar cu internatul la dezintoxicare.
La iarba dependenta de psihica, deci te poti lasa daca iti impui (dar sa fim seriosi, 98% din aia care s-au apucat si au zis ca pot sa termine cand vor ei nu au mai facut-o, unii spun ca e normal, altii spun ca nu ii afecteaza )

La alcool e si dependenta psihica si dependenta fizica. Se bea ca sa se "uite de probleme". Nu o fi rau in cantitati mici, dar ti se deregleaza neurochimia si de aici merge la lipsa masurii si la pierderea controlului. Daca tai consumul brusc pe o zi sau doua apar dureri de cap, senzatii nasoale, greata, etc.

La pornografie... aici is cei mai multi draci. Aici fara niste principii morale si cu un Dumnezeu deasupra nu cred ca poti scapa. E dependenta de un puternic stimulent sexual ce are scop de a duce la o descarcare sexuala (prin mas! urbare). Apoi apare nevoia de un stimulent din ce in ce mai puternic pentru a obtine acelasi efect, in timp ce se produce o desensibilizare (adica, vezi o fata frumoasa dar nu esti atras de ea fiindca nu e goala, in opinia mea e grotesc, incepe mintea sa gandeasca doar in functie de materialele pe care le-ai vazut). Fiind legat de o intensa experienta emotionala si fizica (orgasmul), sunt mult mai bine intiparite in minte fata de alte experiente. Seamana cu davaua dar nu incepi sa transpiri ciudat daca nu o administrezi zilnic, doar mintea (si naiba, sa nu il uitam pe principalul antagonist) te impinge sa iti mai injectezi o doza prin retina.

Cele cu sevraj fizic mai intai se trateaza la dezintoxicare. Apoi cu auto-sugestii din alea puternice, daca nu poti arunci sore exemplu toate seringile pe geam, dai foc la bani, dar inainte de toate astea (asta vine din partea unui crestin) trebuie chemat Domnul in ajutor, si daca nu crezi sa spunem, este auto-sugestia ca o fiinta divina e deasupra ta si te poate scapa de iadul in care ai ajuns.
La dependentele psihice nu e nevoie de internare la spital, dar in rest e la fel valabil.

Sper ca te-am ajutat!

P.S. De ce e atat de greu? Pai efectiv te indracesti. Efectiv. Cand bagi ketamina la muschi cu seringa, o faci in prezenta la n draci care au venit sa asiste la spectacol si sa faca niste caterinca. Si bineinteles ca vor sa te mai vada din nou in starea aia, asa ca trag de tine si de mintea ta. De aia trebuie gandit cu sufletu'.

| liviuredd explică (pentru Nitroblast):

Salut,eu am probleme cu pornografia, probleme grave.Ai mare dreptate cu desensibilizarea,eu am ajuns atat de departe aici incat am si derealizare si depersonalizare
Nu pot sa ma las,am incercat toate metodele:NoFap chalenge(e website),rugaciuni,autosugestie.Mi-am ocupat timpul cu tot ce am putut:lol,seriale,Netflix(daca vrei cont zi-mi),sala,prietena(m-am sarutat cu ea si nu am simtit nimic,sunt atat de dezinteresat incat m-am despartit).Ma simt pierdut
Stau cate o saptamana-doua saptamani fara, si simt ca se acumuleaza o tensiune in mine si singurul mod de a ma elibera este.
Literalmente, mi se inrosesc mainile si ma simt extrem de incordat, si pur si simplu am senzatia ca asta trebuie sa fac, ca sa scap de presiunea mintala.
Ai vreo ideee? ca vad ca ai cat de cat o opinie formata despre dependeta de genu(stii de desenzibiliare si cat de greu este)
Ma poti ajuta, te rog? I don't want to see

| Nitroblast a răspuns (pentru liviuredd):

Se face incetul cu incetul, ideea e sa prelungesti cat mai mult intervalul de " curatenie interioara " pana cand ajunge ...mare... Vindecarea aici se face incetul cu incetul, de fiecare data marind "spatiul".

Rugaciunea e un medicament care nu da gres niciodata. Crede-ma, daca zici ca nu merge, nu ai incercat suficient si nu ai crezut destul. Cheia este sa nu zici ca "neh, hai sa incerc si asta" ci sa fandestu ceva gen " o sa ma ajute Domnul si sigur o sa reusesc ".

Toate cele bune! Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate trata daca e dusa in muntii apuseni sa traiasca o vreme in natura, sau la magura unde e varamea fara internet doar tv cu putine canale si telefonul mobil fara internet da laughing

| LexiEla a răspuns:

Dependenta in general inseamna sa vrei de fiecare data acel lucru de care esti dependent, sa folosesti acel lucru in rezolvarea problemelor (gen fumez ca sa ma linistesc) si daca incerci sa scapi de ea nu poti pentru ca e 'infiltrata' in creier. Solutia ar fi o vizita la psiholog daca singur, cu ajutorul vointei, nu poti renunta.

| viperra a răspuns:

Cred ca cele mai perfecte cuvinte care pot descrie cum e o dependenta sunt "mai odata". Mereu zici mai odata, mai un pahar, mai un fum.Dar mereu se repeta acest "mai odata"...