| BezeaToxica a întrebat:

Nu prea ma pricep la vorbitul cu fetele si vreau sa va cer un sfat. Tot am vorbit in ultima saptamana cu o fata de care imi place.
Din ce am inteles de la prietenii ei nu prea vorbeste cu multi baieti(are 16 ani). Am tot vorbit cu ea si parea sa fie chiar ok, dar zilele astea parca nu avea nici un chef de nimic. Ea stie ca o plac, si i-am zis azi daca vrea sa iesim odata in oras cand poate, si ea a zis "da... mai vorbim". Cineva mi-a zis sa nu o mai bag in seama vreo saptamana, are vreun efect asta asupra unei fete? Eu sunt pesimist de fel, si cred ca de iesit nu vrea si ori cum sigur sunt altii mai buni care asteapta :/

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Yep, cu atitudinea asta care o ai sigur nu va iesii cu tine.
Si da, desigur, exista unii cu o atitudine mai buna decat tine care asteapta, acum ce asteapta nu stiu.
De ce pentru a fii cu o fata trebuie sa stai la coada? Eu asta nu inteleg!
Bai, daca ea este cu unul, macar incerci... Poate chiar esti mai bun decat ala si ea nu stie ce pierde...
Cu atat mai mult daca tipa e singura.
Ce ai de pierdut? Un refuz? Ce fel de barbat esti tu daca iti e frica de un refuz?
Mai bine un refuz, decat un regret ca nu ai incercat!
Cat despre atitudinea ta.
Trebuie sa ai incredere in tine, nu ai idee cat conteaza asta.
Increderea in tine schimba totul.
Nu-ti dau exemple ca o sa para ca ma laud...
Daca vrei sa atragi o fata, trebuie sa fii indiferent, dar tot odata, trebuie sa stii cand sa-i lasi spatiu, si cand sa-i fii alaturi, trebuie sa stii cand sa o ignori, si cand sa-i spui un "Te iubesc", si in afara de asta trebuie sa stii sa te comporti, sa te comporti ca un barbat.
Atitudinea e succesul.
Tu spui ca sunt altii mai buni care o asteapta, oke, dar oare aia mai buni de ce nu sunt deja cu ea, daca sunt atat de buni?
In ziua de azi barbatii nu mai sunt barbati, nu mai atitudinea masculina, de aia fetele majoritatea ii cauta pe aia bogati, asa, ca si o consolare.
Daca ai atitudine si stii cum sa te comporti atragi fetele fara sa vrei.
Aspectul, nu conteaza, atat timp cat nu esti hidos...
Banii nu conteaza.
Atitudinea face diferenta.

Asa credeam si eu acum un timp ca nu am sanse cu o fata, crezand ca e superioara mie, si asta a fost greseala care m-a facut sa o pierd, dar mi-am invatat lectia, nu ma mai subestimez.
Stiu ca sunt sunt ceva ce nu se prea mai gaseste, am incredere in mine si asta se vede si de la distanta.
E imposibil sa nu remarci un barbat cu atitudine.
Eu daca ies pe strada mai mereu ma fixeaza o fata cu privirea, chiar seara trecuta treceam pe langa un cuplu si respectiva ma privit pana am trecut de ea, ce inseamna asta? Multe fete au prieten, dar majoritatea ar renunta la el pentru ceva mai bun.
E si normal, in viata toti ne dorim ceva mai bun.

| T0T a răspuns (pentru OldSoul):

Eu mă uitam pe stradă după bunăciuni cu iubi și chiar îi spuneam că e bună aia și cealaltă dar asta nu însemna că aș fi renunțat la ea pentru ceva mai bun laughing și asta nu înseamnă că dacă ceva e bun și nou și mă uit e mai bun decât ea, fii sigur de asta.
Sfaturile cu încrederea sunt bune pentru că asta-l ajută să fie el dar chestia cu "trebuie" în sus și "trebuie" în jos îl cam îndepărtează în a fi el. Fiecare om e diferit, fiecare se comportă diferit și fiecare apreciază lucruri diferite.

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Asta e prespectiva ta.
Dar punete in perspectiva unei femei, care sta alaturi de un barbat pe care nu-l iubeste, crezi ca nu ar rentunta la respectivul pentru unul mai bun?
Ia spune-mi tu esti 100% convins ca prietena ta te iubeste? Esti convins ca esti cel mai bun si ca ii poti oferii ceea ce alti nu? Esti convins ca daca maine intalneste unul mai bun nu va incepe sa se distanteze de tine si intr-un final sa se desparta?
Tu te uiti dupa bunaciuni, fetele se uita dupa atitudine.
Poate ca nu ai renunta la prietena ta pentru o fata mai bunaciune, dar sigur ai renunta la ea pentru una mai buna dpdv. moral.
Ca fiecare om e diferit, asa e, dar fiecare om poate fi mai bun, mai bun decat celalalt si tot odata, fiecare om vrea, sau ar trebui sa vrea mai mult de la el.

| T0T a răspuns (pentru OldSoul):

Eu sunt convins, crede-mă. Eu nu aș renunța la ea și asta încercam să o conving pe ea acum deși nu prea credea laughing. Ea a zis : "Hai sictir."
Faza e că într-o relație ajung să fie implicate mai multe lucruri, ajunge să se formeze o legătură mai strânsă, nu cred că mai e vorba doar de ales între ceva mai bun și ceva mai puțin bun. E cum ai 2 caractere dintr-un joc să zicem, și unul e mai bun și altul mai slab. Dacă îl evoluezi pe primul sau îl plusezi devine cel care era mai slab, mai bun(sau o combinație de iteme să zicem că ai un item slab și un item bun dar ai ceva în plus cu care itemul slab capătă anumite caracteristici în plus și așa devine mai bun și mai avantajos să îl ții pe acela). Aici intervine acea legătură, acea iubire care plusează mult anumite lucruri, acea maturitate a relație, intervine reciprocitatea, intervine responsabilitatea pe care o ai și ți-o asumi într-o relație(desigur nu în fiecare caz vei găsi aceste lucruri dar când vrei ceva serios sunt acolo).
Și când ne referim la ceva mai bun sau mai prost, depinde mult din ce perspectivă o iei, iar aici lucrurile sunt complicate. Oamenii sunt extrem de diferiți iar să găsești pe cineva cât mai mult asemănător cu altcineva e destul de greu. Un om se îndrăgostește de o combinație de caracteristici morale, fie ele la un nivel redus sau mai ridicat, ele formează persoana, ele se armonizează în așa fel încât întregul să iasă foarte frumos pentru tine. Poți folosi o culoare urâtă într-un tablou, dacă folosești și altele frumoase sau o culoare tot urâtă dar combinată cu aceea să rezulte ceva frumos, atunci lucrurile sunt ok, poate mai ok decât într-un tablou unde se folosesc numai culori calde și frumoase iar acele culori normal că sunt frumoase din perspectiva unora și urâte din perspectiva altora, de aceea i-am și spus omului să fie el însuși. Nu ai de unde să știi ce aspecte morale preferă sau nu un om până nu îl cunoști.

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Ai dreptate, dar sa stii ca sunt prea putine cazuri ideale.
Plus ca noi nu vorbim aici de o relatie, ci de o tentativa.
Si sunt sigur ca decat sa fie el insusi, si mereu cu inima franta, mai bine sa adopte o schimbare in atitudine.
De precizat, una este sa te schimbi pentru binele tau, si alta e sa te schimbi pentru a atrage o persoana, de aceea in a 2-a situatie sunt sanse mult mai mari sa esuezi, sau sa fii folosit.
Plus ca ceea ce am spus eu nu e neaparat despre schimbarea de atitudine, ci mai bine spus este despre punerea in evidenta a propriilor valori, despre a stii cum sa le folosesti si cum sa le aperi si despre a influenta modul in care te vad cei din jur.
Spune-i unei fete din start ca o iubesti, in majoritatea cazurilor vei fi refuzat, arata-i ca esti diferit de ceilalti fa-o sa isi puna intrebari, fa-o sa te cunoasca mai bine, si va fi atrasa de tine, isi va dori o relatie cu tine.

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce nu faci cum știi tu și cum ești tu? Ești teleghidat sau ești stăpân pe propriile decizii? Orice om știe să vorbească în felul lui, mai mult sau mai puțin, dar e important să o facă în felul lui! Nu există că trebuie să vorbești în vreun fel, există că trebuie să o faci în felul tău.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Deci fă lucrurile în felul tău și dacă nu te alege pe tine nici nu ar trebui să regreți ceva, asta e. Nici nu ai de ce să fii pesimist, ești tu, tu cauți pe cineva care să te placă pe tine, dacă acel cineva alege pe altcineva chiar e bine că nu s-a ajuns mai departe. Deci FII TU și lasă sfaturile altora și incomoditatea cu vorbitul, nu ai de ce să te temi, doar FII TU!

| MeForeverAlone a răspuns:

Dacă nu voia să iasă cu tine nu pierdea timpul cu tine. Nu îți zicea,, Da, mai vorbim" îți zicea direct,, nu" și gata. Poate fata are probleme în familie, certuri cu părinții sau mai știu eu ce. Poți fi pesimist dacă vrei, dar asta nu-ți va aduce mai multă frumusețe sau bucurie în viață. Caută pe youtube documentarul secretului și uită-te măcar 10 sau 15 min și atunci o să-mi dai dreptate. Acum, în legătură cu fata, eu nu cred că e o idee atât de bună să nu mai vorbești cu ea o săptămână. Poate trece prin momente grele, nu trebuie să fii rău fără să-i cunoști situația. Încearca alte modalități să o abordezi. Întreab-o despre ea, ce culori îi plac, ce melodii, ce filme, nu știu, să vadă că ești preocupat de ea, că te interesează și vrei să o cunoști. Fetele au nevoie de siguranța unui băiat. Trebuie să știe ce fel de persoană ești.
Baftă, oricum.

| Ađrian90 a răspuns:

Nu o băga în seamnă o săptămână! Chestia asta este foarte eficientă, fetelor le place să le fie dată atenţie, odată ce nu le dai, vin şi o cer. Nu o băga în seamă, dacă-ţi scrie, vorbeşte cu ea foarte sec. Dacă o să-ţi scrie sau o să se roage de tine, înseamnă că-i place de tine, dacă nu-ţi scrie, nu nimic, atunci înseamnă că nu te place. Şi nu te demoraliza, aşa cum pentru ea poate o aşteaptă cineva mai bun, şi pe tine te aşteaptă cineva mai bun ca ea.
Mic rezumat : Nu o băga în seamă, dacă vrea atenţie, s-o ceară! Iar dacă vezi că nu-i pasă, treci peste şi caută pe altcineva mai bun ca ea. Succes! big grin

| LoveSleep a răspuns (pentru Ađrian90):

Chiar că merge.
Tu o ignori, iar dacă tipa recurge la același gest, nu merită. O sa atragă o grămadă de fete cu atitudinea asta. Probabil lesbiene, dar ce contează, măcar sunt fete.

| Ađrian90 a răspuns (pentru LoveSleep):

Bă, nu ştiu cu câte ai încercat chestia asta, dar mie mi-a mers aproape de fiecare dată şi uite că am ajuns bine. Poate că nu trebuie să fii chiar aşa de ignorant, dar nici să te joace pe degete cum vrea ea.

| Al3rT a răspuns:

Nu insista atat de mult, dar nu fi nici ignorat ca s-ar putea sa o pierzi. Cand o vezi trista, retrasa nu te gandi ca e vina ta poate are probleme in familie sau diferite chestii, incearca sa o impaci, arata-i afectiune, dar nu fi prea insistent. Nu mai fi pesimist si incearca sa fii direct, nu te mai teme ca ai de pierdut, fii ceea ce esti si nu da inapoi, daca stai sa te gandesti putin nu ai nimic de pierdut. Mult noroc!