| Enaaa a întrebat:

Nu stiu daca ati fost vreo data in situatia mea. dar este asa: sunt in alta tara de un an jumate. mi-am facut prieteni...toti ma plac...am o prietena "cea mai buna" de un an jumate...la inceput eram nedaspartite... dar ultimul timp. observ ca s-a schimbat...sunt intr-un grup de prieteni care mereu vorbesc despre viata altora, folosesc prostii, etc...eu nu sunt asa, imi place de ei, dar...parca nu as fi de pe planeta lor...prietena mea cea mai buna dintre ei mereu se uita dupa baieti, umbla dupa ei, pina se plecteseste, si o ia de la capat...niciodata nu a iubit cu adevarat... dar decurind. m-am indragostit de un baiat pe care ea il considera frumos...nu stiu ce sa fac... a spus ca il placea.pe urma deja doar il crede frumos...acum cu totul a spus ca deja n-o intereseaza... dar mereu mai ntreaba daca am mai vorbit cu el.si despre ce...azi.grupul de prieteni au dat o petrecere...si eu am aflat. dar nu m-au invitat.si m-am suparat...in timp ce stateam pe net si vorbeam cu baiatul de care imi place..."ea" a intrat pe netul de la cel la care ii petrecerea acasa.si impreuna cu ceilalti au inceput sa rida pe sama mea... m-am simtit oribil...chiar am si inceput sa pling...nu vreau sa ii mai vad...cred ca din cauza ca suntem diferiti...ma distrez cu ei. dar acum ca am vazut cealalta latura.nu stiu ce sa mai fac...Va rog Help
pup
P. S. va multumesc tuturor...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
In ce tara esti? Crede'ma ca si eu sunt plecata, in Canada, si e ft greu sa imi fac prieteni! Am avut de la inceput o prietena, romana, care m'a ajutat sa ma integrez putin, eu fiind mai timida!
Tu doar fii indiferenta! Nu o sa ii multumesti pe toti, ei nu sunt prieteni adevarati!
Crede'ma, ca greu o sa gasesti prieten adevarat, si uneori, poate fi chiar si un baiat, sau la cine nu te asteptai... happy

4 răspunsuri:
| Ancutsa a răspuns:

Inseamna ca aceea nu-i o prietena chiar buna pentru tine. incearca sa-ti gasesti un alt colectiv de prieteni. asculta sfatul meu : trateaza-i cu indiferenta caci aceea doare!
Bafta in continuare :*!

| Enaaa explică:

Eu sunt nascuta n Moldova...si credeti-ma... oamenii sunt prietenosi acolo, ca si in romania...am o prietena de aproape 10 ani jumatate...si este cea mai buna prietena pe care am avut-o...niciodata certuri.niciodata minciuni, ori secrete.mereu deschise una celeilalte...acum sunt in portugalia...stiti...chiar m-am gindit la ce spuneati mai jos...va trebui sa fiu mai indrazneata si sa imi fac alti prieteni...acest "grup" se uita la persoane cum sunt pe dinafara... dar nu la comportament, personalitate, sinceritate... iar eu sunt invers...de aceea alti colegi ma plac.pentru ca nu imi pasa cum arata, etc. dar cum sunt prin dinauntru (la figurat, desigur)...
chiar maine voi vorbi cu acestia din "grup" sa le spun ce am e spus...si cu incetul...ma voi indeparta de ei...nu sunt genul meu
Multumesc inca o data, mai astept raspunsuri
pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegeti alt tip de prieteni eventual in cartier in bloc sau la alta clasa, astia nu sunt prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o discutie despre atitudinea asta a oamenilor, de afara, cu doi prieteni.si am ajuns la concluzia ca in romania in privinta asta este mult mai bine. voi acolo va descurcati greu cu prietenii fiindca credeti in prietenii adevarate. ori acolo oamenii sunt egoisti? intr-o vesnica competitie? cu cat te trag pe tine in jos cu atat urca ei mai sus? nu mi-ar place nici in canada, nici germania sau italia.in privinta relatiilor intre oameni am auzit numai lucruri rele.la noi in romania e greu intr-adevar, dar e bine.probabil dupa vreo doua trei generatii inchise la calculator, o sa fie tot la fel ca acolo. dar sper sa nu.fiindca e bine sa fii deschis catre lume catre oameni, catre societate.