| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni! Am si eu nevoie de un sfat, deci, eu nu am frati/surori in prezent, dar am avut o sora care a murit atunci cand s-a nascut si bineinteles eu nu o cunosc si nu stiu multe lucruri despre ea ca nu vreau sa intru in discutia asta cu parintii si mai am "momente" cand fac asa o "verificare" la trecutul si la prezentul meu. Imi aduc aminte de momentele bune si de momentele mai putin bune si treaba cu sora mea ma face foarte trist, ca este logic, este sora mea pana la urma si plang si sunt suparat, gandindu-ma cum ar fi fost daca era in prezent cu noi, chiar daca nu o cunosc si va cer un sfat cum sa fac sa nu mai fiu asa suparat, adica... nu stiu daca are sens ce spun pe aici, dar am simtit nevoia sa vorbesc despre treaba asta pe care o tin inchisa in mine, nimeni altcineva nu stie de treaba asta, doar eu si parintii, nici prietenii, nici colegii, absolut nimeni. Va multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

E normal să te simți trist. Chiar dacă nu ai apucat sa o cunoști, totuși a fost sora ta.

Să știi că nu e rău să fii trist. Nu trebuie să ne temem, sau să ne fie rușine de sentimentele noastre. E un proces natural prin care trebuie să treci și care duce la vindecare. Poți fi trist o perioada, poți să plângi sa te descarci, poți să vorbești cu cineva despre asta și apoi durerea se va diminua. O să o simți acolo, dar nu îți va mai face rău. Daca o ții blocată în tine și nu o lași să se manifeste, se va amplifica in interiorul tau și o să facă mult mai mult rău când va răbufni. Pentru că la un moment dat se va întâmpla și asta.

Deci, fii trist. Și apoi mergi înainte.

| User0987654321 a răspuns (pentru VoidEternal):

Asa este, viata merge mai departe. Iti multumesc pentru raspuns!

1 răspuns: