| ÎnȚeLePTU1 a întrebat:

Am si eu o problema de caracter personal, cum as putea sa evit o persoana cand aceea persoana se baga in seama fara sa cunoasca, (fara sa ma cunoasca, personal), astazi a fost prima mea zi de liceu eram la o ora si o tipa numita (colega) pe care nu ii stiu numele si nu o cunosc, s-a bagat in seama cu mine si ma intreaba de ce nu vorbesti? si tot ma irita statea in fata mea si nu ma lasa in pace, am incercat s-a evit dar se pare ca are o problema cu mine, as vrea un sfat sincer, am izbucnit in nervi dar m-am abtinut sa nu aud ce imi spune, funda pentru un raspuns sincer.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Un intelept trebuie sa evite cu istetime asemenea situatii care nu-i plac. Daca asa nu reusesti, atunci pur si simplu nu o baga in seama.

| AtateaConditii a răspuns:

Daca sunteti colegi e normal sa va cunoasteti, poate ii place de tine sau poate nu are ce discuta cu altii si vrea sa demonstreze ca ea poate incepe o conversatie. Raspunde-i rece si te va lasa in pace. De ex: Nu vreau, nu am chef, nu ai alta treaba? sau pur si simplu nu o bagi in seama. Sau muta-te din banca.

| ÎnȚeLePTU1 explică (pentru AtateaConditii):

Nu mai cunoaste cu asemenea persoana barfitoare in nici un caz, nu avem puncte comune, se da la baieti cu bani si faima, ma deranjeaza gen vezi-ti de treaba ce te bagi tu unde nu iti fierbe oala, gen ce faci? dc nu vorbesti cu mine? si noi nici macar nu ne-am cunoscut.

| AtateaConditii a răspuns (pentru ÎnȚeLePTU1):

Cam asa incepe cunoasterea, pui intrebari, celalalt raspunde. Vorbeste cu ea in sictir sa nu zica ca nu o bagi in seama poate vine cu tasurolling on the floor.

| ÎnȚeLePTU1 explică (pentru AtateaConditii):

Nu e vorba de aia, dar daca bagi jigniri si tot felul in asa fel cat nu cunosti persoana si ai vazut-o doar pentru 1 ora, esti chiar o persoana josnica.

| AtateaConditii a răspuns (pentru ÎnȚeLePTU1):

Ti-ai facut deja o impresie despre ea, ai zis ca e barfitoare, de bani gata, se da pe langa baieti bogati... si zici ca nu poti vorbi asa cu o persoana pe care ai vazut-o doar de o ora. Atunci ce o sa faci, ce cale vrei sa o apuci? Vrei sa vorbesti frumos cu ea dupa aia nu mai scapi de ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara jigniri si fara sa fii prea "rau" zici : nu ai treaba in alta parte? - nimic mai mult