| costimovrin a întrebat:

Salut TPU! Eu abia am terminat masteru in Iași și mă gândeam să mă mut in București, pentru că aș fi vrut să experimentez și mediul de acolo acum cat sunt tânăr. Dar mă sperie orașul, de cum ajung in gara aia gigantica, pare imens orașul. Oare daca am reușit să supraviețuiesc in Iași 5 ani o sa fie chiar așa de greu in București? In Iași nu pot sa spun că sunt fan moldoveni, dar cu tot ce se zice, oamenii sunt calzi și e relativ ușor să îți faci prieteni. In București o fi chiar atât de greu, că se zice sunt oamenii "pe treabă lor"? Eu am terminat informatică.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt ambele doua orase mare, dinamica e aceeasi. aglomeratie la fel. Doar ca Bucurestiul e fizic mai mare. Cu timpul ai sa vezi ca viata ta in Bucuresti va face abstractie de cat de mare e... iti vei desfasura viata in zona ta in care vei avea casa, serviciul samd.

| sierra1 a răspuns:

"Oare daca am reușit să supraviețuiesc in Iași 5 ani o sa fie chiar așa de greu in București?"

poate ar fi utilă o perioadă de adaptare de câteva luni la Însurăței sau la Moara Vlăsiei și apoi intri in centru

| costimovrin explică (pentru sierra1):

Nu înțeleg, mă iei la mișto?

| sierra1 a răspuns (pentru costimovrin):

Vaaai, departe de mine gândul, iți sugeram să faci câțiva pași intermediari pentru adaptare/supraviețuire

| costimovrin explică (pentru sierra1):

Pai alea îs comune, au crezut că zici că ar fi Iașiul un fel de țară/sat ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru costimovrin):

Uf, ce m-ai emoționat...

| costimovrin explică (pentru sierra1):

Jur, că nu știu dacă mă iei la mișto sau vb serios

| AndrElle a răspuns:

Ce contează.