| mamiloca a întrebat:

hai sa va spun ceva. Am 16 ani (17 fac in septembrie pe 7) si eu inca am 8 clase, de ce? Am sa va raspund imediat. Deci eu eram la profesionala clasa a-9-a (incepusem deja) dupa nu mai m-am dus, am avut o problema in familie, sora mamei mele a murit, eu avand alte probleme de sanatate, si am renuntat. Si eu acum vreau sa reiau studiile iar, m-au declarat repetent, eu de fire nu prea invat, dar daca vreau pot sa invat, nu e ceva ce nu pot, dar sunt si o putoare, si acum vreau sa incep iar clasa a-9a pana intr-a 11-a, voi ce credeti? Este bine ceea ce fac? M-au bagat la textile acum, inainte eram la comert, dar vreau sa ma transfer la mecanica daca cineva nu mai vine. Faza e, ca tocmai la 20 de ani termin clasa a-11a, e ceva rusinos? Adica nu iti pierzi tineretea, practic tot "copil esti" si cu tot cu bac daca vreau sa fac 12 clase, in 2022 pot termina tot, dupa sa ma apuc sa-mi gasesc de lucru. Voi ce parere aveti? Si apropo la textile sunt numai fete? tongue happy

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Ţine-te de şcoală bă băiatule! Dăle în pulla mea de fete momentan, că altfel ajungi femeie de servici pe scara blocului meu. Succes

| mamiloca explică (pentru mudokins78):

Asa e cum spui tu. Dar la textile profesionala, cu ce meserie pot iesi? Sincer as vrea sa ma transfer la mecanica daca m-ai sunt locuri. 12 clase nu pot termina iti dai seama, trebuie sa mai fac inca 2 ani peste, si vreau sa ma angajez dupa, poate asa gasesc mai usor.

| mudokins78 a răspuns (pentru mamiloca):

Şi nu îţi face griji! Eu am terminat a 8-a la 19 ani la fără frecvenţă!
(Familie grea) la urmă m-am bagat la seral, da nu mi-a mai plăcut şcoala şi am rămas cu 10 clase. Aşa că nu văd de ce să îţi fie ruşine.
Şi dacă face careva mişto de tine, să îmi bag pulla-n el!

| mamiloca explică (pentru mudokins78):

Nu e vorba de misto, pe mine unu ma doare undeva de ce cred unii, n-am nici-o treaba, doar ca ma simt eu naspa laughing. Doar oricum incercen sa termin profesionala sa ma aleg si eu cu un loc de serviciu stabil, stii cum se zice " Niciodata nu e prea tarziu " tongue

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da,e foarte bine cum gandesti tine-te de scoala si nu sa nu iti fie rusine ca o sa termini mai tarziu sau ca ai ramas in urma,uite si eu am terminat liceul mai tarziu din cauza unor probleme de sanatate si nu a ras nimeni de mine si nu mi-e rusine.
Poti face profesionala iar apoi liceul la frecventa redusa sau la seral asta daca vrei sa iti fie mai usor la liceu,la formele astea de invatamant e mai usor sa inveti,sa frecventezi, sunt mai usoare textele etc si trebuie sa mergi mai rar, daca vrei sa te duci la zi, e ok, numai sa te tii de scoala sa ai diploma de 12 clase poate si bac, in ziua de azi daca nu ai 12 clase absolvite nu poti sa faci nimic.
Si in viitor poate iti gasesti un job ceva, uite in textile sau poate descoperi un domeniu/profil bun sau daca nu iti place textile du-te la mecanica si sigur prinzi ceva si poate faci si pe mai departe acelasi domeniu ca la liceu.Singurul meu sfat e nu te lasa de scoala si incearca sa inveti cat poti, atat cat te forta dar straduieste-te sa termini liceul si sa faci un curs ceva dupa sau o scoala postliceala pentru o meserie. Daca vrei poti sa dai si bacul si sa intri la facultate dar ai zis ca nu prea esti cu invatatul, deci primul tau plan e sa iti termini liceul 12 clase si apoi o sa vezi ce mai faci.
Si fara rusine, sunt unii care termina liceul la 30 de ani si nu le e rusine, fac la seral sau la fr si apoi dau si la facultate.
Daca vrei, poti, nu conteaza ca ai ramas un an sau ca termini mai tarziu. Exista o vorba:Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Iti doresc mult succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Așa o s-a cam pierzi timpul, sincer in ziua de azi liceul e așa doar pentru cultura generală și chiar nu știu cât ai învață tu dacă te-ai duce zi de zi acolo. Cred ca o soluție ar fi sa continui la seral. Nu știu exact cum se face acolo dar in maxim 2-3 ani ai terminat cu tot, poți sa îți iei bacul și e frecventa redusă deci te poți angaja.