| mamiloca a întrebat:

hai sa va spun ceva. Am 16 ani (17 fac in septembrie pe 7) si eu inca am 8 clase, de ce? Am sa va raspund imediat. Deci eu eram la profesionala clasa a-9-a (incepusem deja) dupa nu mai m-am dus, am avut o problema in familie, sora mamei mele a murit, eu avand alte probleme de sanatate, si am renuntat. Si eu acum vreau sa reiau studiile iar, m-au declarat repetent, eu de fire nu prea invat, dar daca vreau pot sa invat, nu e ceva ce nu pot, dar sunt si o putoare, si acum vreau sa incep iar clasa a-9a pana intr-a 11-a, voi ce credeti? Este bine ceea ce fac? M-au bagat la textile acum, inainte eram la comert, dar vreau sa ma transfer la mecanica daca cineva nu mai vine. Faza e, ca tocmai la 20-21 de ani termin clasa a-12a, e ceva rusinos? Adica nu iti pierzi tineretea, practic tot "copil esti" si cu tot cu bac daca vreau sa fac 12 clase, in 2021 pot termina tot, dupa sa ma apuc sa-mi gasesc de lucru. Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o rusine sa faci studii, indiferent de varsta.
Este drept ca in urma cu peste 50 de ani si eu am urmat o profesionala, am lucrat si am facut liceul la seral, inainte de ultima clasa am fost incorporat pentru satisfacerea serviciului militar si am terminat liceul dupa trecerea in rezerva, la varsta de 23 de ani iar apoi am facut facultatea de drept la fara frecventa.

| munteanuionvictor a răspuns:

E bine să faci școala acum. O să-ți prindă bine în viitor.

| Staif a răspuns:

Daca termini scoala, nu e rusinos. Indiferent cand este. Rusinos ar fi sa nu o termini. Mai ales ca, "daca vreau pot sa invat".
Si cred ca te poti transfera si fara sa renunte cineva. Sa intrebi directorul. Ii explici si tu... "eu, ca baiat, am inclinatii spre mecanica, imi place mecanica,..." etc. Si nu mai fi putoare (mare lucru ca recunosti!) ca sa nu mai pierzi ani. Succes!

| mamiloca explică (pentru Staif):

Da dar sunt a-9a, si am auzit ca trebuie sa termini profesionala ca sa te poti transfera. dar altii imi spunc merge si-ntra 9-a din sem2 doar ca mai trebuie sa dai o evidenta idk.

| Staif a răspuns (pentru mamiloca):

Nu mai asculta presupuneri. Inscrie-te si intreaba direct la scoala. Mai ales ca, fiecare are alte reguli.

| mamiloca explică (pentru Staif):

Eu deja sunt inscris de acum 2 luni. si sunt la scoala, anul viitor o sa dau de permis si tot asa. sa speram ca o sa fie bine. dar e cam jenant sa stai pana la 20-21 pe banii parintilor. Dar oricum, o sa treaca repede acesti ani

| Staif a răspuns (pentru mamiloca):

Daca nu ai facut-o pana acum, suporti "jena". Dar mai bine mai tarziu decat deloc. Pentru ca acea diploma de bacalaureat te va ajuta sa-ti gasesti mai usor un loc de munca. E greu si cu ea. Dar, fara ea, oricat de bun ai fi, e cam imposibil.

| mamiloca explică (pentru Staif):

Ai inteles gresit happy. Pe mine nu ma intereseaza cine rade de mine, mi se rupe sincer, zic doar ca tocmai la 20 spre 21 de ani o sa termin tot. nu o sa fie tarziu sau? de bani pot face rost vara daca e ma angajez in timpul vacantei de vara

| Staif a răspuns (pentru mamiloca):

Nu era vorba de ras. Tu ai spus ca ti-e jena de parinti. Dar daca lucrezi vara, e bine.
Acum, nu mai conteaza daca e tarziu. La 20-21, nu este poate fi si la 40. Important este sa termini. Dar de preferat mai repede de 40 happy
Succes! Imi place ambitia ta. Numai, nu te lasa.