| maryanshmen a întrebat:

Salutare all.Am si eu o problema cu o placa in ram.Deci am avut o placa de 2gb in ram si ca sa imi imbunatatesc pc-ul am mai cumparat 1de 1gb insa se pare ca pc-ul nu suporta 3gb in ram, vazand ca nu merge am scos-o pe cea de 1 si surpriza pc-ul la fel nu mi se aprindea decat unitatea asa ca am scos-o pe cea de 2gb si am bagat-o doar pe cea de 1gb si cu asta mergea.Tot am incercat cu cea de 2gb am introduso am scos-o de aproximativ 5 ori si mi-a aparut la 2 din incercari o eroare cum ca mi sa strcat windowsul insa daca ii dadeam un restart de la buton nu mai mergea se aprindea doar unitatea, iar daca ii dadeam cum scria acolo "r" mi se restarta si introduceam cd-ul cu windows insa de fiecare data imi dadea o eroare la instalare(am incercat cu 5 windowsurile toate diferit unul de altul.Va rog ajutati-ma si pe mine ca sun disperat, ofer funda.

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Placa de 2GB e posibil să se fi ars.
De aceea se recomandă să vezi dacă plăcuţele sunt compatibile înainte de a le pune sub tensiune pe aceiaşi placă de bază căci uneori incompatibilităţile pot duce la daune iremediabile, cum e şi cazul tău.
Testează placa de 2GB în calculatorul altcuiva şi dacă nu merge... asta e. Ai pierdut o placă de 2gb de RAM.
Salut.