| 28cosmin a întrebat:

Salutare!
Am și eu o întrebare la voi:
Este bine să te speli în zilele de sărbătoare?
Deoarece eu știu că în timp ce este sărbătoare nu ai voie să fac lucruri casnice. Dar nu știu dacă este bine să te și speli pe tine ca și persoană

Cel mai bun răspuns va primi fundă!winking

Răspuns Câştigător
| Henrypericolpublic a răspuns:

E firesc ca aceasta regula nu e valabila si nu convine.
Te speli de regula o data pe zi sau la 3 zile cam asa.
Dar de obicei te speli cand este nevoie chiar daca si de 7 ori pe zi.
Important este sa fi curat.
Ce spui tu se refera la treaba(mers pe camp, munca, etc.).

| 28cosmin explică (pentru Henrypericolpublic):

Pai nu am spus eu, chestia este că așa am auzit eu de la bunica.
Dar am căutat pe internet și mi-a dat să nu spele rufe sau alt ceva ce ține de lucruri casnice.

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru 28cosmin):

Inainte sa speli rufele era ceva greu intrucat trebuia sa stai si sa le freci si sa le storci cu mana ceea ce era foarte greu.
Acum spala masina nu tu.
Despre cusut nu stiu ce sa zic.
Cert este ca ai voie sa te speli.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce tot oferi fundă? Cum determini care este cel mai bun răspuns?
Cine spune că nu este voie? Câte zile de sărbătoare sunt? Câte vor popii!
Lunea, marțea, n-am lucrat,
Că m-am temut de păcat.
Miercuri la târg am plecat.
Joi am târguit, vineri am revenit.
Sâmbăta este a morților,
Dumineca a popilor.
Așa că, când să mai și lucrezi?
Dar să te mai și speli? Sau să faci, de exemplu, o spălare la creier?

| 28cosmin explică (pentru sadrian46):

Dau fundă unui răspuns dacă de exemplu există mai multe răspunsuri de același fel. De exemplu cum am primit aici da este bine să te speli nu este păcat dacă te speli pe tine ca persoană, ci doar dacă speli rufe sau alt ceva ce există în categoria lucrurilor casnice.

| Celcestietot a răspuns:

De ce ar trebui să sarbătorim sfinții?

| gemeni6226 a răspuns:

A face baie nu e un lucru casnic.Ba e indicat sa ai atit trupul cit si sufletul curat de sarbatori.Lucru casnic e sa speli rufe, daca esti crestin nu te apuci sa speli rufe chiar de sarbatori.Cine nu e crestin face cum doreste pe propria raspundere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,e mai bine sa puți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma spal doar in zilele de sarbatoare. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hecate face baie ca o zeiță doar în lapte de boschetar.