| butt3rfly16 a întrebat:

Simt ca imi pierd toti prietenii deoarece am ajuns sa ii numar pe degete.Am avut o perioada mai grea in care chiar aveam nevoie de sprijinului uni prieten si nu am avut parte de asa ceva.Am avut momente in care ma simteam singura.Imi este greu sa vad ca s-au indepartat de mine si cel mai mult ma doare ca daca ii intreb ce s-a intamplat sau daca le-am facut ceva, i-am deranjat cu ceva raspunsul este mereu:nu s-a intamplat nimic totul este ok doar ca nu prea am avut timp in ultima perioada.Eu mereu am inteles cand nu sunt bine venita dar de asemenea mi-am dat seama cand am gresit si am incercat sa repar totul la timp.Nu stiu ce ar trebui sa mai fac ca sa recuperez acele persoane in care am avut odata incredere si care acum fara vreun motiv s-au indepartat de mine si se comporta diferent.Pt. mine prietenii au un rol important in viata mea si de aceea prefer sa am putini dar sa stiu ca imi vor fi alaturi si la bine si la rau.Cum as putea sa ma apropii de ei fara sa ii stresez sau sa-i deranjez; cum as putea sa-i fac sa se deschida din nou fata de mine si sa-mi spuna daca le-am gresit cu ceva? Nu vreau sa-i pierd si pe acesti putini prieteni care mi-au mai ramas.Cateva sfaturi? Multumesc frumos. Fundita

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Raţionamentul tăi este greşit.Nu poţi să afirmi că îţi pierzi prietenii doar pentru că acum îi poţi număra pe degete.Calitate nu cantitate! La ce bun să ai un cerc larg de prietenii când niciunul nu îţi este alături pe bune?
Cred că oferi prea mult şi ţi se oferă prea puţin.Cu alte cuvinte,oferi sprijin,ajutor,solidaritate şi ţie ce ţi se oferă? Un scurt ''Nu s-a întâmpla nimic! Totul este ok doar că nu prea am mai avut timp în ultima perioadă''.
Cum se traduce asta? Ceva de genul : ''.Hei, eu vreau să rămânem prieteni dar vreau să fim genul de prieteni care doar se distrează împreună, fără să ne implicăm prea mult unul în viata celuilalt.Acum,spre exemplu, am lucruri mai importante de făcut decât să te ascult pe tine.Şi mâine şi poimâine voi avea.Şi dacă mă gândesc bine...poate voi avea şi peste câţiva ani.''
Încetează să te mai simţi vinovată pentru comportamentul ''prietenilor'' tăi şi încetează să îi mai victimizezi sau să le găseşti scuze. Încetează să îţi mai ceri scuze. pentru ce? Pentru că le+ai răpit din timpul lor liber ca să le ceri un sfat, o părere?!
Cred că ai văzut prea multe filme(ca şi mine de altfel).Tu însăţi ai impresia că joci într-un film.Nu există prieteni adevăraţi.Aşa cum un user de pe acest site mi-a zis şi nu prea cred că voi uita : ''Nu există prietenii, există momente de prietenie.''Ceva mai adevărat nu cred că am auzit în viata mea.
Uite aici întrebarea mea :
http://www.TPU.ro/......ce-ora-le/
Am primit multe răspunsuri elocvente.
Şi încă ceva : Dacă îţi este prieten, nu îl stresezi sau îl deranjezi ci doar se bucură că are ocazia să te ajute fie doar printr-o vorbă bună.
Te-am pupat.

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu te mai agita atata.cand vor avea nevoie de tine, se vor intoarce ei singuri la tine, ca asa sunt prietenii.sunt langa tine numai atunci cand au ei nevoie...rolling on the floor

| ROB3RT89 a răspuns:

Din cele spuse de tine,tu n-ai avut prieteni,si doar cunostinte! Dechide bine ochi inainte sa te injosesti in fata lor cu replici de genu 'cu ce v-am gresit' asta denota putina imaturitate din partea ta,scuza-ma ca iti zic,dar asta e adevaru! Omenii ipocriti sunt la tot pasu,lumea s-a schimbat foarte mult, in mare parte fiecare pentru el iar superficilitatea isi spune cuvantu! Asa zisi prieteni ai tai sunt langa tine doar cand e soare pe strada ta, se pare ca la nevoie uita de tine.In momentele in care te simtea'i singura de ce nu s-a gasit nici unu sa te intrebe daca esti in regula?! Gandeste-te bine ce faci de acum,daca le-ai gersit cu ceva,cere-ti scuze,daca nu le-ai gresit cu nimic,uita'i si incearca sa-ti faci prieteni de suflet,pe care sti ca te poti baza la nevoie,nu ori ce ipocriti care stiu numai sa vorbesca pe la spate, sa-i critice pe alti care sunt alaturi de ei numai cand este soare pe starda lor! Incerca sa meditezi acesta problema, te stresezi aiurea pe niste chesti puerile si nesemnificative...Iti doresc o zi cat mai fina si daca se poate sa-ti rezolvi cat mai rapid problemahappy