| Alexandra_Livia_1998 a întrebat:

Simtomele apendicitei in prima saptamana? Adica nu vreau sa aud chestii de genul "dureri groaznice in dreapta., se lasa pe picior"...pentru ca nu cred ca din primele zile se intampla asta.Trebuie sa te intepe sau sa doara? Trebuie sa ai neaparat simtome gen "greata","varsaturi"etc? Cum e operatia? Funda:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apendicita este o boala acuta, nu exista simptome de prima saptamana. In maxim 3 zile de la primul simptom, fara operatie, faci septicemie de la peritonita.
Asadar, simptomele sunt cam asa: durere abdominala mai intensa in partea dreapta care nu are legatura cu piciorul, care nu trece cu nimic si se accentueaza de la o ora la alta, inapetenta, greturi si, eventual, varsaturi. Daca au trecut mai mult de 24 de ore de la primul simptom si durerea e inca suportabiola, nu ai apendicita acuta, ci altceva.

| Alexandra_Livia_1998 explică (pentru Brigaela):

Multumesc.Au trecut mai multe zile si am niste intepaturi.mai mult e o jena acolo. Poate ma poti ajuta sa-mi spui ce estehappy... dupa parerea ta

| Brigaela a răspuns (pentru Alexandra_Livia_1998):

Poate o problema a trompei uterine sau niste nisip la rinichi, sau un colon iritabil.