| sopranaCadaverica a întrebat:

Situatie de politete: in scara blocului, mai precis pe hol, trei barbati vorbesc si lucreaza ceva. Doi muncitori si un vecin, toti pana in 45 de ani. O tanara pana in 23 de ani intra in bloc. Nimeni nu saluta. Nici ea, nici ei. Cine ar fi fost de bun simt sa o faca primul si de ce?

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În perioada interbelică, se scotea pălăria în fața unei doamne, domnișoare. În ziua de azi, o domnișoară se fluieră pe stradă, iar unei femei, doamne, eventual i se trântește ușa în nas, dacă un mascul intră într-o încăpere.
Regulile politeții, respectului, bunului simț au dispărut în ziua de azi.
O regulă nescrisă, spune că o femeie nu salută un bărbat, pentru că este considerată o impolitețe, o agățare.
Invers, o domnișoară este obligată să salute o doamnă mai în vârstă, chiar apropiată ca vârstă, dar măritată.
Deci, normal, cei 3 bărbați erau obligați să o salute, nu invers!

| mihai69 a răspuns:

E o situație mai aparte; de ce?
Pentru că:
- în mod normal, un bărbat salută primul o femeie.
dar...
- persoana mai tânără salută pe cel mai în vârstă;
- cel ce intră într-o încăpere salută primul pe cei care sunt acolo.
Așadar... oricine ar fi putu să preia inițiativa. Dacă nimeni nu a făcut-o, asta înseamnă că absolut toți cei implicați au o problemă cu bunele maniere.

| gemeni6226 a răspuns (pentru mihai69):

Perfect adevarat!

| sopranaCadaverica explică (pentru mihai69):

La partea cu persoana tanara saluta persoana in varsta nu s de acord. Adica ea trebuie sa salute barbatul de 28 de ani de exemplu doar pentru ca e mai mica decat el cu 5 ani? Nu e cam aiurea?happy si nici diferenta 23-45 nu mi se pare mare, adica ea nu e copil si nici el nu e mumie.

| mihai69 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

N-o fi mumie, dar tată ar putea să-i fie, corect?

| Freya1 a răspuns:

Dacă nu ii cunosti nu ii saluți, daca nu o cunosti nu o saluți.
Dacă se cunosc saluta cel care vine.

| Celcestietot a răspuns:

Cel care intra in acea incapere.

Nu mai este respect pe tineretul din ziua de astazi...

| SilentRain a răspuns:

Daca nu se cunosc nu e nevoia sa se salute '

| FreddieM a răspuns:

Mereu trebuie sa salute cine intra, indiferent de sex, varsta, pozitie sociala. Ba mai mult, cu cat esti mai,, important", daca faci uz de educatie, politete si bun simt, nu doar ca nu-ti pica coroana, ci iti creste pozitiv reputatia de OM.

| Dalmore a răspuns:

Dacă ai saluta toți oamenii cu care intri în contact când ieși din casă, ți-ar merge gura într-una. Nu cunoști, nu saluți. Te-a deranjat că erau bărbați în vârstă, cum îți plac ție, și nu ți-au dat atenție sad?

Răspuns utilizator avertizat