| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Solidaritatea fata de bolnavii de SIDA, TBC sau cu alte dizabilitati. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Ar trebui să fim solidari cu toți care merită. Acești oameni suferă deci e normal să fim alături de ei, măcar cu sufletul. Însă o solidaritate acordată în mod special nu se aplică doar în cazurile astea. Avem conștiință, putem gândi pentru noi, zic, deci nu e nevoie să dăm mură în gură cum și unde.

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu trebuie marginalizati, dar boala lor trebuie tinuta sub control,, TBC-ul e periculos rau, daca nu e tratat e contagios si mortal pentru bolnav, Sida la fel de spurcata este/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Cum reusesti sa ratezi de fiecare data tasta punct?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

E stilul propriu de a tasta,, nu ti-a luat sa tot vezi ca tasteaza toti la fel? Mie da, sunt eu schimbarea mea!

| Deaad a răspuns:

Bolnavii de SIDA, TBC si alte boli nu tocmai mortale(Sida stiu ca se poate tine sub control cu greu) sunt unii dintre cei mai buni vrajitori.

| Cinevacatoatalumea explică:

Care sunt măsurile de prevenire pentru luarea acestor boli ca sa putem sta cu ei si sa nu ne molipsim?

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu prea sunt, la TBC pulmonara, daca nu se trateaza timp de nu stiu cate luni, mi se pare ca dupa 3 luni de la medicamentatie, boala nu mai este contagioasa. Risti sa iei si tu tbc daca stai prin preajma unui bolnav, sau sa o iei din aer,, microbii sunt foarte spurcati si sa vezi cati nu vin din urma, vor fi epidemii foarte mari/

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Drimmero):

In cazul SIDA am inteles ca trebuie sa nu avem rani deschise sau chestii de genul, pentru ca se transmite prin sange, sau sa nu ne intepam cu ace folosite de ei de exemplu.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

E un virus nu-i un microb

| RAY a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

In cazul hiv nu sida ca pana dai de sida e cale lunga se transmite si sexual si prin contact cu sangele purtatorului de hiv

| RAY a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Cu ce anume sa fim solidari cu ei? eu ce vina am eu ca x are hiv, tbc, e handicapat? eu sunt solidar cu mine si cu care imi sunt mie apropiati nu fata de un strain care nu da 2 lei pe mine

| Ivlad32 a răspuns:

Cred ca si ei sunt oameni si ca nu ar trebui dati la oparte.