| printesucaAndreea7777 a întrebat:

Sora mea mai mare e rea :-((( ma pune sa matur in camera mea si sa fac curat tot in camera mea. A zis ca are pretentia sa invat bine si sa fiu harnica si ordonata si nu asteapta sa mut munti din loc, s-a suparat cand a aflat ca am un iubit si mi-a luat leptopul. Apoi a zis ca daca as fi ca alti copii premianti ar fi totul mai bine. De ce dracu trebuie sa invatam si sa facem curat? Nu m-a batut doar o data a dat o palma. Ca cica eram incapatanata si a avut 4 la mate asta a fost anul trecut, a zis ca nu trebuie sa am iubit la 12 ani ca sunt mica, imi doresc sa moara. La televizor ma lasa doar un sfert de ora dupa care ma pune la recapitulat la mate si romana, chiar daca nu e profesoara, are 17 ani, curatenie, invatat, de ce imi trebuie? O urasc

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce bine că ai o soră mai mare. Așa înveți să urăști.

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

E bine tot ce face ea curăţenia e un lucru important din mizerie te imbolnavesti, faptul ca tu nu inveti e grav caci invatatul e foarte important altfel ajungi maturatoare pe strada din nevoia de bani vei ajunge doamne fereste pro@titu@ata, iubitul la varsta ta nu e indicat are dreptate sora ta e ca un parinte ca o mama si un tata mai ales ca e mai mare, stie mult mai bine decat tine gandeste-te ca altele ca ea fumeaza si pleaca in cluburi in schimb ea sta cu tine o mucoasa care crede ca totul i se cuvine, vin vremuri eventual peste un am cand va pleca la facultate iar tu vei plange ca nu o ai! Sora e un dar nu o urâ! Iubeșteo!

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru sadrian46):

Din imaginea ta de profil pari de 40+, cum poţi gândi așa? Copilul acesta are o mentalitate cu totul greșită faza cu iubitul e greșită are 12 ani nu 16-17 plua ca din ce a postat ea ne arata ca ea nu are nici pic de vointa la capitolul invatat si curatenie, eu îi BRAVO acelei fete care o forteaza să facă curat și să învete, va vedea ea peste ani cum si cat de mult a ajutat-o sorã-sa

| SilentRain a răspuns:

Nu știu de ce vor copii relații, pai bine că ai o sora mai mare care vrea sa te protejeze și nu e rau sa faci puțină curățenie
La anii tai munceam de îmi săreau capacel, și m-ai prins bine pe viitor find deja obișnuită cu muncă
Nu de mult am auzit de o copil puțin mai mare că tine violata de iubitul ei
Relațiile sunt destul de periculoase pentru copii, când o să fi mai mare și coaptă la minte ai tot timpul din lume să îți faci iubit happy rămâi copil că timpul nu de mai întoarce și trece al dracu de repede
Bucură-te de copilărie cat mai poți

| isemilia a răspuns:

O pot lua eu pe sora ta mai mare? Glumesc. Iti vrea binele. Te pune sa faci curat in camera ta la urma urmei, nu in toata casa. Din moment ce doar tu stai acolo ar trebui sa poti pastra ordinea. Si sa stii ca la 12 ani esti mica. Probabil s-a gandit la binele si la siguranta ta. Nu cred ca ar fi reactionat astfel daca ii spuneai din prima. Si te pune sa inveti la matematica si la romana fiindca vei avea examen la materiile astea. Iti vrea doar binele, nu vrea sa ajungi repetenta sau sa regreti in viitor ca nu ai facut mai multe. Poti face o intelegere cu ea : sa inveti (si sa iei note mai mari) si sa faci curat in camera ta, iar ea sa te lase mai mult la televizor si sa accepte sa te vezi cu iubitul tau uneori. (poate ar fi bine sa il cunoasca, sa nu isi faca scenarii ca el te foloseste etc) Te rog nu mai spune ca vrei sa moara, iti vrea doar binele si te iubeste, desi poate nu o arata in felul in care vrei tu sa o faca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

De unde rezultă că eu gândesc așa? Ura nu rezultă din minte, ca să fie o mentalitate. Dacă nu ai avut 12 ani să fi fost îndrăgostită nu ai cum să o judeci. Dacă sora sa oforțează, asta o ajută? Poți învăța ceva forțat și să îți și folosească? Nu am habar câți ani ai ( eu am 74/75) dar tu cum nu poți gândi deloc?

| printesucaAndreea7777 explică (pentru Gabriela19loredana77):

Maturatoare sau prostit@ua#ta? De unde sti tu ca ajung asa? Tu ai ajuns asa? oricum la ce ma ajuta invatatul? Tata a invatat 8 clase si tot ospatar este nu are un grad mare, scoala nu la ajutat mama a facut tot opt clase si la fel nu a ajutat-o, cu ce mi-ar schimba mie soarta scoala? Vezi ca nu sti ce vorbesti? Poate chiar tu esti prostitu@ata daca tot vorbesti de asa ceva, sau maturatoare, si totusi tu vorbesti, cum sa ma imbolnavesc de la mizerie ce eu mananc praful sau hartiile de pe jos sau ce mama masi sunt ca sa ma inbolnavesc? Esti proasta!

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru printesucaAndreea7777):

Frumos nu știi să vorbești?
Nu, nu am ajuns pros@ituata și nici măturătoare pe stradă, am ajuns o studentă în vârstă de nouăsprezece de ani, și da învăţatul îţi poate schimba soarta, părinţii tăi au făcut doar opt clase nu și liceul și facultatea și nu au putut avea o meserie Avocat, Doctor, psihiatru, inginer etc... căci la toate angajatori cer diploma de absolvire a facultăţi, dupã cum ai vorbit cred cã sorã-ta are mare dreptate, și e o fată foarte educată, părinţii tăi te-au educat cu vocabularul ăsta!? Te vei face de râs în lume cu limbajul ăsta, ascultă de sora ta dacă părinţii nu au timp de tine ea sigur are și te educă foarte bine, apropo nu sunt proasta