| BuGsstormbunny a întrebat:

Stau la 20km de Cluj si 4 ani am facut naveta la liceu(15 km) in alt oras cu microbuzul. Acum merg la facultate. Ce imi recomandati? Sa continui sa fac naveta având in vedere distanta(20km si vreo 20 minute cu busul) sau sa stau in camin?

P.S: microbuz am din 20 sau din 30 in 30 minute.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai microbuz așa de des, dormi acasă.

| BuGsstormbunny explică (pentru sadrian46):

Da, din 30 in 30 minute maxim, pana la ora 22.

| sadrian46 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Eu sunt din Cluj. La cămin totul te costă și nu ai liniștea și confortul de acasă. Singur în cameră te costă 1200 lei.

| danuker a răspuns:

Există un răspuns financiar.

Timpul tău are în acest moment o valoare. Să-i zicem V RON/oră.

E un cost că în fiecare zi îți ia o oră să ajungi la facultate și înapoi. 1 oră x V = V RON/zi. Adică dacă studiezi 3 ani timp de 9 luni pe an, va fi V_total = V * 5/7 * 3 * 9/12.

În acel timp, tu te-ai putea odihni, sau învăța pentru facultate.

După ce termini facultatea, acele ore vor avea un efect, să zicem că ai avea un salariu mai mare cu M RON/oră. Adică dacă lucrezi 8h, mărirea va fi M_total = M * 8h * 5/7 * 365 * câți ani vei lucra în domeniu.

Știm că V_total >= M_total + costul transportului - costul căminului.

De ce? pentru că timpul petrecut studiind afectează fiecare oră lucrată din viitor. Dar pe lângă asta, timpul e finit, și nu are doar valoarea monetară obținută la lucru, ci trebuie să îți trăiești viața.

Astfel poți calcula cât salariu viitor risipești așteptând în trafic.

Calculele mele fac unele presupuneri:
- că nu există inflație. Cu inflație, trebuie să calculezi "valoarea actualizată" a sumelor, în loc de o comparație simplă.
- că ajungi foarte ușor de la cămin la ore.
- că nu există vacanțe sau concedii.

Din acest motiv, ar putea ca răspunsul să nu fie exact, dar sper că înțelegi ideea, și poți adapta metoda.

| danuker a răspuns (pentru danuker):

Erată: În formula V_total, lipsește un "* 365" pentru a obține 3 ani, nu 3 zile de facultate.