| arinus a întrebat:

Sunt fire timida cum sa lupt contra timiditatii?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca faci o relatie cu mine, la mine fostele au devenit papagalite dupa despartire inainte erau mute, greu dar cu ambitie poti

| mentholinks a răspuns:

Poti incepe prin a fi sincera cu tine insuti.

| raMLesS a răspuns:

Indiferent cât de timidă eşti şi chiar dacă simţi o senzaţie ciudată, spuneţi că nu eşti timidă cu voce tare, de câteva ori, chiar dacă cineva iţi va spune că eşti timidă tu vei nega deoarece subconştientul "memorează" să zicem acest cuvânt şi te va face să crezi că eşti o persoană timidă.
Ca să mai prinzi curaj, nu te izola în casă şi ieşi cât mai mult pe afară, în câteva săptămâni te vei simţi mult mai bine, mult mai comfortabil, nu te stresa prea mult dormi cât e necesar şi mănâncă, cât mai bine.

1. Ai impresia că atunci când treci pe stradă oamenii se uită ciudat la tine?

2. Încerci să treci neobservat de lume?

Dacă respecţi ce ţi-am scris şi răspunzi la întrebările adresate, te pot ajuta, şi eu am fost în trecut fricos Pa, Pa.

| syd2 a răspuns:

E normal sa fii timid pentru ca tot timpul e greu sa incepi o noua relatie, fiindca atunci cand incepi sa vorbesti cu cineva necunoscut nu stii la ce sa te astepti. Eu tot sunt o persoana timida, adica imi este greu sa-mi gasesc prieteni din cauza ca sunt mai diferit ca altii, de exemplu, imi place muzica clasica si invat bine la scoala port ochelari pentru altii sunt straniu insa totusi mi-am gasit cativa prieteni adevarati si duc o relatie buna cu ei. Daca vrei sa nu fii timida trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa faci tu primul pas nu altii insa uite un sfat : Niciodata nu confunda timiditatea cu precautia. Sper sa ai in vedere asta, este un sfat foarte important. Iti urez succes.
Doar bine.
Cu drag, semnat Arima. happySper ca te-am ajutat un pic.