| AlexandraAlelovesU a întrebat:

Sunt scundă?
Am aproape 1.57 şi 14 ani.
Vă rog ajutaţi-mă!
Vreau să mai cresc în înălţime cel puţin 15 cm.
Mama e cât mine, iar tata are 1.75.
Cât voi face la maturitate? măcar cu aproximaţie.

15 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Creşterea durează până la 24 de ani atât la fete cât şi la băieţi. Ca să creşti fă înot orice alt sport.
Pe curând!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cresterea in inaltime dureaza cam pana la 21 de ani, dar nimeni nu-ti poate spune cat anume vei creste.Si nu poate fi influentata de nicici un sport, ori regim de miscare.

| dracu14 a răspuns:

Esti fata nu inteleg de ce ai vrea sa cresti inalta.

| KristalPop a răspuns (pentru dracu14):

Nici eu nu înţeleg de vor toate să fie înalte.
De obicei fetele scunde sunt mai bine "definite".
Eu am 1.80 şi îmi plac fetele scunde.

| Xenya a răspuns:

Pentru varsta ta esti bine, o sa mai cresti pana la 18 ani.

| Resurrection a răspuns:

Nu esti scunda, esti normal avand in vedere inaltimea parintilor tai, dar unii oameni se dezvolta mai incet altii normal iar altii brusc.Nu ai dc sa te temi.

| cristiiiiiii a răspuns:

Ai doar 14 ani ai timp sa mai cresti. cred ca vei ajunge la 1.65 dar asta difera fiecare se dezvolta in felul sau

| emilitalia a răspuns:

Alexandra uite aici o intrebare si un raspuns de la un medic : Buna seara, am si eu o problema cu inaltimea. am 14 ani si am doar 153cm, parinti sunt destul de inalti, tata 185 mama 168-169, nu stiu ce sa fac. beau mult lapte, sport as incerca dar langa mine nu sunt sedi. este normala inaltimea mea? mai am timp sa cresc..sunt fata. Multumesc Dr. Georgescu Cristian (cu un an in urma)
buna ziua,
bineinteles ca mai aveti timp sa cresteti, in general la fete pana la 17-18 ani, dar exista multe exceptii pana la varste mai mari. daca sunteti ingrijorata si aveti si alte manifestari in afara de inaltime, puteti sa mergeti la un consult endocrinologic, unde vi se poate spune clar daca veti mai creste sau nu, sau daca aveti o afectiune endocrina.

| Antoniacopiluța a răspuns:

Pai eu am 12 ani si am 1.53 :o

| Juleuuss a răspuns:

Ești cam scundă, dar pentru a te înălța poți practica un sport ca de exemplu : voleiball, handball, înot de performanță.
Baftă!

| emipenet a răspuns:

Da esti eu am 11 ani si 1.57, joaca baschet si vei vedea

| Iяiηα a răspuns:

PAi,ar cam trebui sa faci un sport, mai ales ca dupa 16 ani maxim, nu vei mai creste in inaltime.Eu am 13 si 1.63, dar m-a ajutat mult si faptul ca am facut sport.Bafta:*

| cetateanuturmentatkrysty a răspuns:

Ai 14 ani ai timp, adica sunt fete care nu prea mai cresc de la 14 ani dar nu te speria la inaltimea ta sigur vei mai creste cele care nu mai cresc sunt cele care au 14 ani 1.65 sau 1.70

| Florin19995 a răspuns:

Pai ai putea parctica Baschet, Handbal, Fotbal, astea te inalta pe mine m-a inaltat fotbalul destul, am 13 ani si am inaltime 1.77, jucam portar.

| aless7 a răspuns (pentru Florin19995):

Si ce propuii sa se faca si eaa portarrr la fotball?laughing