| mentholinks a întrebat:

Sunt singur, batran, trist si un pic gras. Ce mai pot sa fac in viata asta?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi cu trenul e misto experienta. Cand am mers din Arad spre Brasov a venit una la mine noaptea in timp ce taiam un salam cu briceagul, numai lacatul si perdeaua trasa lipseau pe usa sa nu intre nasul. Dar am fost vigilent si m.am gandit cine stie daca are vreo boala nu m.am aruncat ca disperatu

| darrio2007 a răspuns:

Prea te consideri batran la 30 de ani. Dar tu stii mai bine de ce.

| RAY a răspuns:

1,Slabeste,la orice varsta se poate
2, vezi apoi de o nevasta
3, calatoreste, de ce nu si in Romania, e o tara frumoasa, traieste viata, mereu poti da sens vieti tale

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intra in PSD.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tot ce vrei.

| Mosotti a răspuns:

Inteleg ce se intampla, nu am ce sfat sa dau ca oricuuum orice sfat ti se da, nu te ajuta, ori ce zic colegii tu deja ai gandit si incercat sa faci si nu ti-a iesit, asta e, daca te mai poti bucura de un joc, un film, o grafica, o programare pe calc adica pasiuni solitare bine, daca nu, aia e.

| Mosotti a răspuns:

Daca ai depresie du-te la medic sa iei tratament, ca daca trat merge, ai sa ai o surpriza placura, te vei simti f bine si singur asa. Ca acum ma gandeam daca nu cumva ai depresie de fapt. Si daca esti un pic gras ce? De ex eu aveam 1, 7 m si 85 kile si eram f okey psihic, deci eram un pic mai mult gras. Ma simteam bine cu mine si asa, doar sa nu fi trecut mai sus de 85, ca atunci apareau probleme de locomotie, dar aia e deja altceva.
Si cand am slabit la 61 ma simteam la fel, deci nu avea nici o relevanta greutatea atat timp cat nu deranja fizic.

Batran? Eu am 43 ani si nu ma consider. O am doar pe mama, nu am prietena, nevasta si nici n-am avut. Am 3 prieteni cu care mai vorbesc dar acum prin Skype, deci sunt cam singur sa zic.
Ideea e ca am si eu depresie si de aia zic. Cand imi era bine, eram brici, ma bucuram de orice, cand pica chimia sunt ca tine.

Asa ca recomandarea mea este sa te duci la medic, spui situatia si vezi ce zice, ca poate tu nici nu realizezi ca ai depresie! Si ti se pare starea asta normala.
Ca daca ai depresie nu poti face nimic sa iesi din asta fara tratament.

| Simpatic a răspuns:

Pai in primul rand sa numai visezi, daca nu esti un bogatan numai te gandi ca vei gasi o femeie foarte frumoasa si bogata care sa te iubeasca https://www.tpu.ro/......-iubeasca/
Dupa sac si petic zice o vorba, daca vei cauta, cauta pe cineva dupa asemanarea ta, doar in filme si in putine cazuri din viata un fotomodel se indragosteste de un grasut trist si daca o face sigur are un interes, lucrurile au o randuiala, realitatea este alta si ea este dura pentru ca si lumea este dura si rea.
Nu ai nevoie de o femeie frumoasa, frumusetea este ceva subiectiv, poti gasi o femeie frumoasa si intr-una grasuta.
Si nu trebuie sa fie bogata ci sa aiba ochi pentru tine si muncind amandoi reusiti sa va intretineti.
Trebuie sa faci pana atunci ceva sa scapi de tristete, si nu esti trist pentru ca esti singur ci pentru ca asa gandeste creierul tau, ai o problema, depresie sau ceva asemanator (am dreptate?).
Poti sa te simti singur si daca esti inconjurat de 100 de femei frumoase pe un iaht al tau daca asa iti dicteaza creierul, si poti sa fii fericit pustnic in munte singur cu natura! Deci nu avutia sau de cine esti inconjurat te fac fericit ci felul tau de a fi.
Si orice varsta ai avea nu esti batran, poti sa gasesti pe cineva si la batranete dar pe cineva cu care sa ai ceva in comun.
Se zice ca orice buruiana are umbra ei.
Vorbele din batrani cantaresc greu si sunt reale tocmai pentru ca au trecut proba indelungata a timpului.
Nu sunt aici sa vrajesc lumea cu Cioran sau Eliade ci sa spun lucrurilor pe nume.
Va fi greu dar poate sa treaca, tine-te de un tratament pentru problema ta, fii sociabil chiar si aici pe TPU dar fara sa agasezi pe nimeni si nu stii norocul de unde iti va surade intr-o zi. In tot ce faci sa ai rabdare, fara rabdare totul e pierdut.
Legat la ceea ce iti doresti tu cu femeia aia frumoasa si bogata, nu iti va repara problema, ca am zis ca nu ai sanse, pentru ca sansele sunt mici si pentru cei care sunt frumosi si au si bani, pentru ca astea cauta cu totul altceva, femeile frumoase rar sunt linistite, ele incearca sa speculeze la maxim acest lucru si multe dintre ele ajung sa aiba viata de magnat doar datorita faptului ca arata bine, pot sa aiba zero educatie zero scoala si zero minte,daca au atitudine pot ajunge departe speculand prostia unor nenorociti cu multi bani care tocmai pentru situatia financiara buna considera ca trebuie sa ai o femeie frumoasa langa tine care nu tine la tine dar sta pentru ca o platesti. De ce pentru ca acestia nu isi vad lungul nasului, si e valabil pentru toti mosii aia miliardari care nu-si privesc fizicul in oglinda si nu se vad cum arata! Considera ca cu banii pot cumpara orice.
Dau si un exemplu de la noi ca sa inteleaga toata lumea, Tiriac,un nenorocit avar care pentru o noapte cu o panarama de asta tanara e gata sa-i dea cate o masina de cateva zeci de mii de euro si ca el sunt altii si mai si,asta cel putin are un parc auto cu sute de masini, dar sunt unii care le pun la dispozitie panaramelor astora mondene masini de lux, iahturi, vile direct pe numele lor numai ca sa le cucereasca! Dar stii ce uneori sunt unii care fara bani fac mai multe decat cei cu bani, toate dar absolut toate materialistele care stau cu batrani de astia au cateunul tanar de varsta apropiata cu a lor, sarmant etc
De ce? pentru ca oricat te-ai preface in viata sufletul tau are nevoie de cineva pe gustul sau.
Deci fa ceva cu viata ta si numai visa la cai verzi pe pereti, ori cauta pe cineva asa cum esti si tu batrana si grasuta sau daca nu pune-te la ambitie slabeste, fii increzator fii sarmant si atunci poti cuceri si pe una ce arata bine, dar nu in ultimul rand trebuie sa-i oferi si un suport material, cel putin sa lucrezi undeva, caci o femeie cu capul pe umeri este interesata daca un barbat este independent, doar prostituatele sunt capabile prin abilitatile lor zero de intelgere a vietii sa intretina pe cineva pe degeaba.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Tu vb din afara situatiei, tu nu ii cunosti viata, fizicul, mediul in care e, psihismul, trairile. Eu nu va vreo rezolvare, ce zici tu acolo a gandit si incercat sa faca si el, nu iese ca nu depinde de el, eu stiu ce zice el.

| Dismally a răspuns:

De intinerit nu prea se poate, dar restul se pot rezolva. Daca esti singur iti poti cauta prieteni noi, daca esti trist gaseste lucruri care te pot face fericit sau macar bucuros, daca nu iti place ce arata cantarul poti slabi cu o dieta adegvata si miscare.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Sa te resemnezi.

| Alverto a răspuns:

Citește, citește despre cat citește Bill Gates sau Warren Buffett (printre cei mai bogați oameni) și apoi incepe sa cîteși cărți despre ce te interesează, găsește un hobby (ex: pescuit, și singur poți merge) și după sa mai te bucuri de viață dacă ai peste 55 de ani.

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Daca era sanatos si nu avea depresie nu trebuia sa-i zici tu asta, facea de la sine ce zici. Are probleme, trebuie la medic sa-i dea un tratament, altfel e nasol.
Nici unui om sanatos nu trebuie sa i se zica sa se bucure de viata, simte de la sine ca-l atrag multe chestii si le exercita.
Ca oricum tu zici, e bine ce zici de fapt, dar el simte altceva, deci nu-l ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joacă o carte cu cei care au varsta ta, vorbește despre politică toată ziua, barfeste-ti neamurile.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

N-am cu cine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

N-ai un bar frecventat de persoane de varsta ta lângă tine?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu exista niciun bar in localitatea unde stau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ciudat, peste tot găsești o cârciumă. happy
Fa-ti femeie. E cel mai simplu.
Sau, înscriere intr-un partid, fă voluntariat. Hai ca știi și tu, dacă esti leneș si nu vrei e alta treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slabeste.

Singuratatea si batranetea nu sunt defecte.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai depresie e grav, mai ales daca e cronica orice ai face nu iti aduce nici o bucurie si pe un timp al naibii de indelungat, de multe ori nici tratamentul nu face minuni la o astfel de depresie, depinde de la caz la caz. si eu uneori ma minunez cat e de parsiva depresia asta fiind recurenta ..traiesti cu bune si cu rele da mai mult cu zile ptoaste decat reusite asa e depresia trebuia sa o tratezi la timp.
dar cati ani ai de zici ca esti batran?
daca ai depresie sfaturile sunt inutile fiindca nu poti sa faci ceva mecanic sau sa gandesti pozitiv cand vrei tu simptomele apar si dispar e ca o boala autoimuna, cand crezi ca ai scapat de ea cand ti lumea mai draga recazi in ea se numeste recurenta, nu te lasa sa traiesti asa cum vrei ..deocamdata psihiatria nu o evoluat cu nimic fiindca nu se cunoaste unde e mintea omului.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am depresie si pot zice, iti ia motivatia, dorinta, vointa, degeaba ma fortez sa fac o chestie ca ma irita daca nu simt intai sa fac, si apoi sa fac acel lucru. Sau daca incep sa fac si nu constat ca e ok, ma opresc. Degeaba imi zicea ala si alalalt ce sa fac, ca ala nu stia ce simt eu, nu intelegea mecanismele, ca altfel nu mai zicea daca le stia.
Medicatia face minuni daca e cea potrivita, incep motoarele sa o ia de la sine fara sa faca el ceva deosebit, si va simti automat sa faca aia si ailalta.

Cand aud alea "bucura-te de viata, fa aia, aia", ma ia rasul. Sau de cartea aia propusa de Dana (s-a mai si suparat cand am explicat ca nu-si are sensul) "care e sensul vietii", ce sa zic?
Cu un trat bun sensu vietii il vei simti, vei simti sa faci ce trebuie, te vei bucura de viata fara sa-ti pui problema.

Daca chimia nu este rezolvata, poare face orice, ca tot aia e.
E ca aia, daca razi fortat e o idiotenie, daca simti ca vrei sa razi si razi, aia e normalitatea.
Fara trairile psihice care genereaza o actiune, nu poti.

Daca are depresie la medic imediat sa se trateze! Si e ok, se va bucura si daca e singur, se va bucura de orice e marunt, ca asa e un om sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monk.