| Jorgibusn029 a întrebat:

Sunteți de acord sa se de-a o lege prin care toți cei care își inseala partenerii de viață să fie pedepsiți penal de la 5 la 7 ani de închisoare fie că e vorba de concubinaj sau căsătorie?
Și în cazul unei despărțiri cel care alege să își părăsească partenerul pe motiv că vrea să plece din relație că așa i-a venit lui fără să-l fi înșelat, sa nu aibă dreptul la altă relație timp de 2 ani?
Exceptând cazul când unul din parteneri își abuzează fizic, verbal soția/sotul
A-ți fi de acord cu asta?
Ce părere aveți despre asta.Astept răspuns dau funda!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bravo, tinere nou-născut!

| MarianWLF a răspuns:

Cred ca aberezi, nu poti forta relatile dintre oameni, nu mai exista libertate hai sa punem totul sub contract, in nici un caz laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Interesanta abordare! asta ar umple inchisorile, si asa prea aglomerate! Ar trebui create legi Inselatoria ar trebui doovedita.
Cat despre,, sa nu ai dreptul la alta relatie..., iar mi se pare aberant si greu de dovedit.
Ai trecut prin faze nasoale?

| Jorgibusn029 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu e nici aberant, și nici nebunesc e ca in cazul unui furt.Majoritatea oamenilor nu fura fiindcă le e frica de închisoare, dar nu că nu ar vrea fure.La fel și în cazul infidelități.Rata infidelități ar fi mult mai mică și s-ar lupta mai mult pentru refacerea familiei de teama inchisorii.Nu mi se pare ceva aberant atât timp cât ți-ai ales un partener de viață și cu care te-ai căsătorit. Excludem abuzul verbal, fizic.Aici ai dreptul sa te desparti.Cu aceasta libertate de a înșela avem foarte multe divorțuri și casnici cat mai toxice exact cum a spus-o un utilizator Tpu.Fiindca E foarte aberant să stai cu cineva doar pentru al folosii pe post de hârtie igienică.In general relațiile din ziua de azi se bazează doar pe interes.Suntem folosiți drept obiecte sexuale, sau pe post de portofel.
Atata vreme cât tu că persoana nu ești abuzata fizic, psihic și te-ai căsătorit cu acel/ acea, partener/ă nu ai dreptul sa îl părăsești pe motiv că tu nu te mai simiți fericita in acea relație.In majoritatea cazurilor de genul asta este vorba de un partener nou care abia a intrat în peisaj.Nu E moral sa părăsești pe cineva pentru altcineva.Ca atunci înseamnă că acea relație sa bazat pe interes până la momentul despărții, și nu a fost vorba de iubire.Cand îți alegi un partener de viață trebuie sa ai în vedere câteva aspecte.
-sa nu fie abuzator/re
-sa vorbească frumos
-sa te respecte
-sa te iubească
-sa fie potrivit nevoilor tale emoționale nu doar materiale
-sa nu aibă vicii, droguri/alcool...
-sa aibă un vocabular frumos
-sa nu jignească etc.
Când tu că persoana ai ales un partener și are toate aceste calități enumerate de mine nu ai dreptul sa te plângi că nu ești fericită in acea relație.Motivul care ar putea sta la baza nefericirii tale e că te-ai plictisit de el/ea și vrei sau cauți/ sau a apărut altcineva nou în viața ta.Nu e etic sau moral sa părăsești pe cineva fără un motiv anume doar că altcineva nou îți dă târcoale.
Partenerii de viață nu sunt servețele de unică folosință sa ii poți schimba după bunul tau plac.Nu vad o problema in aplicarea acestei legi.Chiar mi se pare foarte buna.Dar cei care nu sunt fideli nu vor fi niciodată de acord cu asta.

-

| Furnicuta000 a răspuns:

In Ro sunt multe infractiuni grave care se pedepsesc cu inchisoare cu suspendare. Chiar crezi ca sunt locuri in inchisoare pentru oameni care si-au inselat partenerul?
Nu sunt de acord cu inselatul dar sa fim realisti...

| Jorgibusn029 explică (pentru Furnicuta000):

Ideea este că sa nu ajungi la închisoare din pricina infidelități, este sa nu înșeli.
Daca nu vei înșela nu are nimeni nimic cu tine.E că și în alt caz penal.Nu comiți o infracțiune nu ești cercetat penal

Răspuns utilizator avertizat