| Ionică a întrebat:

Sunteţi mândrii de România?

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De Romania, da. De romani, nu, ca nu stiu sa scrie. Nu toti, numai unii, dar e suficient cat sa se faca de tot rasul. Auzi! "Mandrii"!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ca si tara e ok.Ar putea fi una din cele mai frumoase cu tot ce este de la natura in Romania.Ca si ce se intampla aici mandrii nu avem cum sa fim, nici azi si cine stie, poate niciodata.Ramane speranta.Bafta!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Da, Ionica, sunt mandra de locul unde m-am nascut. Aici sunt radacinile mele si nicaieri nu ma voi regasi ca aici. Tinand cont ca intrebarea este exclusiv pentru Romania, ma opresc aici!

| ahlrh a răspuns:

Clima, relieful sunt grozave, o zonă turistică foarte perfectă.
O țară de care sunt mulțumit. O populație de care nu sunt prea mulțumit.

| VoiceWithin a răspuns:

NU! daca noi toti oamenii am constientiza ca tara se duce de rapa ...mai are sanse de a fii salvata pana nu va fi prea tarziu

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Nu si atat!

| Adyr0 a răspuns:

Frumoasa tara, pacat ca-i locuita.

| Daniel TM a răspuns:

Nu, deloc.

| Alecsandraa97 a răspuns:

Nu chiarstraight face

| zapacel a răspuns:

Nu! Si pe langa faptul ca nu suport ca mai trebuie sa stau in Romania pana termin liceul, azi am patit ceva.laughing ma jucam un joc si jucam cu un neozeelandez si cand i-am spus ca sunt din Romania m-a intrebat unde este orasul Romanialaughing Eu i-am raspuns ca Romania este o tara in europa, dupa care m-a facut gypsy si nu am mai dialogat!

| Reinkaos a răspuns:

Sunt mandru de frumusetea acestei tari dar nu si de oamenii care locuiesc in ea happy

| aandreeaa a răspuns:

Pot spune ca sunt mandra de Romania dar nu si de toti locuitorii sai.

| ioandreii a răspuns:

Zapacel neozelandezul era aborigen si nu are de unde sa stie ce e Romania.
apoi daca as zice ca sunt mandru de relief si nu de oameni ar trebui sa fiu dezgustat de mine care locuiesc aici.
adevarul este ca situatia nu e roz in tara mea dar nu intamplator e asa.
suntem o tara de orfani spalati pe creer din generatie in generatie.
catii isi cunosc starbunici?
cati au o istorie a familiilor lor?
cati stiu ca acum 60 de ani unu din jece romani facea puscarie politica si au murit acolo in timp ce copii lor nu aveau dreptul sa intre la un liceu sau facultate pentru origine nesanatoasa.
cati stiu ca toti intelectuali romaniei au fost exterminati exilati sau invinsi sau vandut pre putini stiu aceste lucruri? cati stiu ca savantul Aghel Rugina care a revolutionat economia mondiala nu a fost primit cum se cuvinein tara si nu i s-a dat nici o sansa sa faca ceva pentru ai lui?
de ce se opreste istoria in manuale dupa razboiul mondial sau daca se spune nu se spune adevarul?
de ce au venit mineri in bucuresti si au batut pe studenti?
cine si pe cine a ucis in timpul revolutiei?
toate acestea pentru ca voi sa nu aveti nici o identitate, sa nu aveti pentru ce lupta si sa plecati in strainatate unde ce e drept ti se da un colt de paine.
in concluzie sunt mandru de Romania, cat m-am plimbat prin tara, am vazut ca sunt multi oameni valorosi cu multe resurse dar adevarul e ca nu sunt uniti, nu se pun in valoare si sunt dezbinati. se tine inca bine, pentru a va pune in tema putin va dau numai un linc, cei ce doresc sa afle adevarul pot cauta singuri. http://www.youtube.com/watch?v=K2U8JO1NnQA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De tara da.De locuitorii acesteia nu cred ca e cineva mandru...