| anonim_4396 a întrebat:

Ti-ai dorit vreodata sa fi ceea ce nu esti, adica daca esti fata sa fi baiat si invers. Mereu am crezut ca baietii au o viata mai usoara decat fetele.

69 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Depinde si in ce domeniu.
Fetele sunt mai sensibile, ele se imbolnavesc mai usor si slabesc mai greu decat baietii. (vorbesc in general,nu despre toti)
Femeia este discriminata in unele religii,e vazuta murdara si pacatoasa(o mare prostie)
Fetele sunt vazute uneori doar ca niste jucarii sexuale,daca esti fata si faci sex esti curva, daca esti baiat, bravo boss
Fetele fac in general treburile casnice, au grija de copii si fac mancare.
Si mai sunt multe alte motive...Dar nu e tot timpul asa, depidne de fiecare persoana in parte.

| T0T a răspuns (pentru 愛日本):

Ce enormitate. Arată-mi ce studiu a arătat că fetele sunt mai sensibile. Dacă îmi arăți îmi voi expune și eu punctul de vedere mai detaliat.

| anonim_4396 explică (pentru 愛日本):

Deci la randul 7 ai dreptate. dar depinde si la ce varsta.

| 愛日本 a răspuns (pentru T0T):

Un studiu recent a stabilit ca femeile sunt mai sensibile la durere decat barbatii, dar sunt mai curajoase in anticiparea durerii.
Studiul a fost realizat de o echipa mixta de cercetatori britanici si japonezi, din cadrul Universitatii Queen Mary din Londra, iar rezultatele au fost facute publice de cotidianul britanic Daily Mail.
Medicii au investigat diferentele de gen in felul in care organismul raspunde la durerea provocata de anumite afectiuni cronice, asa cum ar fi sindromul colonului iritabil.
In cadrul experimentului au participat 16 femei si 16 barbti, toti sanatosi, carora li s-a introdus un mic balon in esofag, a carui umflare le-a produs o scurta dar intensa durere, timp de 1 secunda.
In timpul perioadei de anticipare a durerii, creierul femeilor a fost mai putin activ in zona legata de mecanismele fricii si mai activ in zone legate de pregatirea pentru a suporta cat mai bine durerea anuntata. In cazul barbatilor, zona creierului legata de starea de frica a fost mai activa in aceasta etapa.
In timp ce receptiona stimulul dureros creierul barbatilor era mai activ in zonele legate de evitarea si tolerarea durerii, in timp ce la femei s-au activat zonele de procesare a emotiilor si de prelucrare a durerii.
Uite un studiu, dar oricine isi poate da seama ca fetele sunt mai fragile si mai sensibile chiar daca unele nu par. Nu fii misogin.

| 愛日本 a răspuns (pentru T0T):

In plus, am zis ''in general'' nu despre toata lumea, mai sunt si baieti mai sensibili.

| T0T a răspuns (pentru 愛日本):

Adică tu mă faci misogin pentru că am numit-o enormitate? laughing Majoritatea femeilor nu mai știu ce înseamnă acest termen. Recomand utilizarea dex-ului. Dacă cineva nu e de acord cu voi, automat dă dovadă de misoginism. Foarte tare. Știi termenul "sensibil" este unul destul de complex. Tu te-ai referit doar la durere aici. Degeaba folosești google dacă nu îl folosești cum trebuie.

| 愛日本 a răspuns (pentru T0T):

Nu pentru asta, ti-am vazut si celelalte raspunsuri.
Da, ce sa zic, tare destept poti fii daca stai toata ziua in casa pe un site de socilaizare fiind major.
Discutia asta nu are rost, iti recomand ''ignora user''!

| T0T a răspuns (pentru 愛日本):

Eu o să îți spun că m-am referit la sensibilitatea strict emoțională. Zici că se vede? Eu zic că se vede mult mai de la o poștă cine pune de exemplu mai mult suflet într-o relație. Adică voi nici gesturile astea nu le mai apreciați, începeți să le caracterizați ca pe ceva normal, dar îți spun eu alea vin din suflet. Acum să te întreb cum se face că majoritatea romancierilor, regizorilor, pictorilor sunt bărbați? Nu oare arta este modul prin care îți exprimi niște sentimente foarte puternice? De ce la femei e mai puțin prezent acest fapt? Eu zic că este clar că modul în care noi punem suflet și ne putem metamorfoza sentimentele prin anumite lucruri, unele din ele numite mai sus, ne arată faptul că femeile nici pe departe nu sunt mai sensibile. Cam asta e la general. Mie mi se pare amuzant faptul, deși fiind cele date, afirmi că doar "unii" sunt sensibili, dar voi nici nu știți ce e aia a fi sensibil cu adevărat. Ți-o spune un tip foarte sensibil. Putem să o dăm și în gentică și să observăm că sensibilitatea nu ține de sex. Dar bărbații pe lângă această sensibilitate au o creativitate mai mare ș de aceea știu să o exprime. Adevărul e că modul în care iubește un bărbat și o femeie nu coincide, și de cele mai mult focul acela arde mult mai mult la un bărbat. Iar generalizez, dar sunt lucruri care se văd de la o poștă. Bărbații au inventat romanismul și l-au exprimat cel mai mult și cel mai bine. Și dacă te informezi de câteva personalități și vei citi despre caracterul lor vei observa anumite lucruri. Ai nevoie de cultură, ca să nu mai ajungi să faci anumite afirmații.
Sensibilitatea pe care ai prezentat-o tu ca durere este una fizică. Acum probabil te-ai referit la aceasta. Dar acum te întreb pe tine. Ce rană se vindecă cel mai greu cea a sufletului sau cea fizică? Care doare mai tare? Desigur îmi vei spune că depinde de rană, dar nimeni nu torturează pe nimeni deci să facem abstracție de nu știu mai ce.

| T0T a răspuns (pentru 愛日本):

Toată ziua? So moară tu? Eu am treabă mă copilo față de tine. Care toată ziua, m-ai contorizat tu pe mine? Deja o dai în alte alea, cu alte răspunsuri cică. laughing Păi mă când se începe o discuție se face referire doar la problema respectivă, ocolirea subiectului e semn de slăbiciune. Nu mă dau deștept pentru că stau uneori pe site-ul ăsta, eu am anumite realizări, dar nu ai cum să știi tu anumite lucruri și normal că încerci să îți dai cu părerea și intri în penibil. Eu nu dau ignore atât de ușor. Dacă vrei dă-mi tu. Doar pur și simplu voi mai refuza să mai răspund, discuția chiar e inutilă, mai ales cu o persoană ca tine care face niște afirmații ca astea. Patetic.

| 愛日本 a răspuns (pentru T0T):

Nu o sa citesc nimic din ce ai scris, deci ai scris degeaba.
Sayonara!

| T0T a răspuns:

Mai ușoară pe dre.q', voi vă puneți fustă mai scurtă și obțineți ce vreți deoarece predomină afemeiații...

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu as purta fusta nici moarta.
Dar la voi e mult mai usor, voi nu stati cu grija ca atunci cand treceti pe hol, sa se gaseasca un idiot sa faca pe perversul, sau ai vazut si tu atatea cazuri in care fetele erau victimele. La baieti s-a intamplat vreodata asta?
Fetele mereu sunt in minoritate.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai idee ce "afaceri" facem noi cu ceilalti baieti? Mai luam parte la batai si fortat... fetele doar se uita la baiat, cand noi avem certuri fara sa vrem.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Ba, voi sunteti mai uniti. Va certati si imediat va impacati. La noi, daca se supara una, isi arunca fulgere toata viata. Si cand ai norocul sa dai peste unele care sa te barfeasca...

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu îi bagi în seamă pe ăia, nu știu ce grijă ar fi asta. Și acum nu putem lua lucrurile ilegale în calcul. Nici statistici nu avem din acest punct de vedere și cu vorba nu merge...Acum erau victimele. Dar de ce? Am văzut un caz recent cu o proastă, că altfel nu pot să îi zic, care stătea cu un italian care o bătea mereu. De ce stătea cu el? Culmea înainte de a muri a scris și testamentul, deci știa că se va întâmpla ceva. De ce nu a făcut nimic în acest sens? În majoritatea cazurilor este vina deciziilor voastre foarte proaste, și țin să cred că mai mult sunteți propriile voastre victime. O femeie inteligentă nu ar accepta niciodată așa ceva, și de asta foarte rar se întâmplă în cazul în care e inteligentă.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

App și ce femeie ar munci și ar da pomana bani unui bărbat care ar umbla numai prin baruri? Habar nu ai câte femei sunt care profită și au o viață minunată, iar bărbatul prost merge și muncește și le trimite bani. Cunosc un caz. O femeie inteligentă își găsește un prost care să îi ofere anumite lucruri, dar în cazul unui bărbat mai greu.

| OldSoul a răspuns:

Ma multumesc sa fiu asa cum sunt.

| Doub a răspuns:

Mereu mi-am dorit sa stiu cum e in baia baietiilor si stiu pe cineva care o sa ma ajute sa aflu asta.thinking

Nu as fi vrut sa fiu baiat. Noi suntem mult mai smechere.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Bine zis ultima faza.
Pai ori au WC ca cel din baia fetelor, ori au chestiile alea lipite de perete. thinking Stii de unde stiu?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii?laughing

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai...ahamm blushing

Din jocuri video. Atunci cand trebuia sa omor un monstru, trebuia sa ma duc in baia baietilor, si am vazut chestii lipite pe perete.
Si odata am incurcat baile straight face

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Heeeheeee, ti-am spus, eu chiar vreau sa merg intr-unalaughing

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai ce mai astepti?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e frica.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai intra cand nu sunt baieti.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu sunt ca fumeaza acolo. T_T

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Stiu cum e...

| KillMePlease a răspuns:

Nu.
Mereu mi-am dorit să fiu cum sunt (---om).

| KamaSutra a răspuns:

Da,intotdeauna mi-am dorit sa stiu cum e sa fii baiat, chiar au o viata mai usoarasad

| AirănMeidăn a răspuns:

eu sunt trans

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

La româna mai demult ne-a pus profa sa facem o propoziție după nu stiu ce cerință iar eu am zis "Viata de băiat este ușoară", iar profa a zis "Oo... Crezi ca este?" si toți băieții au început sa spună ca nu e ușor sa fii un băiat.

Nu, nu as vrea sa fiu băiat

| alexandrualind a răspuns:

Băieți au o viață mai ușoară, muncește mai mult, au mai multă forță, când mergi labaie nu trebuie să te așezi dacă faci urină, merg în rrăzboaie(aicea este mai greu)etc.Doar că eu am sex masculin și sunt mândru că sunt băiat.Aceast răspuns merită fundă singurul care să primească pentru că este așa de detaliat răspunsul.

| TiberiuFasole a răspuns:

La imbracat, e mai usoara. Dar la chestii personale e mai grea. Nu degeaba baietii sunt pusi ca si la "bataie". Orice baiat are o latura nu e bataie dar si de bataie, mai exact, nu stiu sa-ti explic... Niste afaceri, dar nu te gandii acum la afaceri ilegale.
Ia zi de ce ai crezut asta?

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Nu pot sa explic de ce voi aveti viata mai usoara, dar e adevarat.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai logic ca asa e. Fetele sunt harnice, baietii nu sunt harnici, sunt destepti. Nu degeaba s-a inventat vorba asta. Nu ca nu ai fi desteapta. Noi suntem lenesi de fire, deci muncim mai putin, dar noi de fapt muncim la fel ca voi, daca o iei logic, dar noi suntem lenesi. Daca am muncii la fel ca voi atunci am muncii mai mult ca voi, practic.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Nu m-am referit la asta. adica putem fi egali oricand.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a inventat un prost expresia aia.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Ba Minere, cateodata chiar nu te inteleg.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica baietii sunt de mici mai lenesi, ne e lene sa facem orice. Mie imi e lene uneori si sa dau cu aspiratorul. Pentru fete e o nimica toata.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, am un chef imens de un pariu. Lasam userii T/A sa aleaga baieti VS fete?

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

De ce nu... thinking

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune tu intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Am pus deja prea multe, ma doare capul.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

"La imbracat, e mai usoara." - Tu ai idee cat ne ia noua doar sa ne alegem hainele?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai parca el stie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am vrut nici o data sa fiu fata. mai bine cu mintea mea decat una sucita laughing, ce sa mai zic de menstruatie

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, nu avem "mintea sucita".tongue

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mai mult decat te lasa orgoliul sa o recunosti. shh

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Spre deosebire de voi, baietii, eu recunosc ca sunt orgoliosa, dar nu am mintea sucita.smug

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Toti suntem orgoliosi asa ca nu recunosti mare branza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
As fi cucerit orice fata.
Numai ca as alege-o pe aia care e greu de cucerit, desteapta si cu stil.
Si cred si eu ca baietii au o viata usoara, ei nu sufera ca noi, atat fizic cat si psihic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact. In sfarsit cineva care intelege

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Si cred si eu ca baietii au o viata usoara, ei nu sufera ca noi, atat fizic cat si psihic." ce prostie monumentala ai putut zice, rar vezi asa ceva. la ce te referi ca suferiti fizic? din cauza menstruatiei? si un barbat sufera stai linistit ca nu numai voi aveti parte de greu. un barbat sufera cand se duce si muncesc pe camp / santier / miniere si trage ca bou 12 ore pe zi de dimineata pana seara. cand va cara gunoiul cand va muta mobila cand va face casele si etc etc. nu zic ca nu "suferiti" si voi, dar nu fi atat de "victima" sa crezi ca numai fetele o fac.

cat despre psihic, pot zice linistit ca si baietii o fac. un exemplu iti dau imediat, viata de zi cu zi. ca sa iti cauti o prietena trebuie sa fii perfectiunea in persoana, trebuie sa stai sa cauti o fata sa iti bati capul mereu sa o impresionezi, sa-i vezi ce ii place cum ii place mereu cu gandul la ea cum sa o impresionezi pe cand fetele sunt multe de genul (stau si astept pomana, el trebuie sa faca tot eu nu misc un deget ca sunt fata ). asta e doar un mic exemplu. cum am zis, stii mai bine de atat ca nu sunt misogin, dar nu te face victima pe tine si pe toate fetele din lume, ca nu numai voi duceti greul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate ai si tu dreptate in felul tau. thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"la ce te referi ca suferiti fizic? din cauza menstruatiei?" - uiti ca noi dam nastere si ca mai avem si un format ciudat al corpului straight face

Si psihic...Tu ai idee cat pun la suflet fetele?

"dar nu te face victima pe tine si pe toate fetele din lume, ca nu numai voi duceti greul" - Jumi juma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Si psihic...Tu ai idee cat pun la suflet fetele? " sensibilitatea voastra ma omoara laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh,nu toate, dar sa stii ca exista fete care se consuma pentru orice lucru marunt.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e. totusi ai zis chestii bune doar pe jumatate. sa te iei de mana cu "ramo" si ea se crede mare femeie si nu face macar ceva din ce a zis, dar doar pentru ca e fata se crede mai buna, cam patetic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia stai, omule.
Doar pentru ca sunt fata nu ma cred mai buna.
De fapt, ca sa fii mai bun fata de cineva, indiferent de gen, trebuie sa ai ceva in plus, ori de cele mai multe ori inteligenta isi spune cuvantul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă mulţumesc cu ceea ce sunt

Răspuns utilizator avertizat
| Ramo137 a răspuns:

Fetele, pe langa ca au si ele un loc de munca, trebuie sa faca si acasa curat, mancare, treaba..etc si ne chinuim si cu mentruatia asta lunara. suportam pentru a fi frumoase si multe altele. Barbatii astia doar cu munca, si multi mai au si de comentat cum vedeti atatia betivi, prosti, nesuferiti, orgoliosi... fara noi fetele, cred ca au murii de foame sau de cine stie laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Ramo137):

"fara noi fetele, cred ca au murii de foame sau de cine stie" fara ele femeile, nu voi fetele. cate pana la 25 de ani stiti macar sa faceti o ciorba? imi place ca te dai mare pe munca femeilor

" Barbatii astia doar cu munca, si multi mai au si de comentat cum vedeti atatia betivi, prosti, nesuferiti, " ipocrizia fetelor in persoana esti laughing. si voi cate stati pe banii la "prosti astia nesuferiti" aa? cate din voi frecati menta in restaurante si clubuir pe banii la toti prostii? ti-am zis eu, tu ai zis lucruri bune, dar despre femei, nu adolescente cum probabil esti tu. nu te crede mai matura decat esti. ce urasc ipocriza in oameni

| Ramo137 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca esti tu matur, felicitari happy. Tocmai ce am zis ca si noi muncim si pe langa asta facem si treaba acasa, mancare etc. Pt cunostinta ta stiu sa gatesc, chiar daca exista multe adolescente care habar n.au sa faca niste cartofi..eu invat incet incet happy
Si cele care stau pe banii lor, le felicit, bravo lor!
Seara faina!

| anonim_4396 explică (pentru Ramo137):

"Si cele care stau pe banii lor, le felicit, bravo lor! " desigur ca le feliciti, e viata mai grea pentru o femeie care e si ea ca majoritatea barbatilor, indipendenta. mai bine sa stai pe banii altuia si daca e facuta materialista, "uite misoginul" laughing.

| Ramo137 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca vrei un barbat rolling on the floor care sa muneceasca cu sapa sau cine stie cum laughing) du-te ma!

| anonim_4396 explică (pentru Ramo137):

"Inseamna ca vrei un barbat" pentru ca vreau o femeie indipendenta? atat de gol e capul tau? doamne cu cine vorbesc eu, am uitat ca media de varsta pe aici e 15 ani. greseala mea ai dreptate

| kyliejenner a răspuns:

De ce crezi ca baietii au o viata mai usoara decat fetele? asta tine strict de persoana ta. daca tu iti faci viata grea, grea o sa fie indiferent de sex.

| Elisabitaaa a răspuns:

De fapt, bărbații au o viață grea, că au soții!