| anonim_4396 a întrebat:

Știu că întrebarea e posibil să supere. Nu generalizez.

De ce se consideră că femeile sunt mai răutăcioase decât bărbații?
De ce majoritatea dintre ele sunt mai malițoase, suspicioase, geloase decât bărbatii?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Nu e cazul sa generalizam, dar femeile trag spre partea emotionala, deci e normal sa isi arate si totodata sa isi exprime sentimentele vizibil mul mai mult decat o facem noi barbatii, care tinem in noi si nu zicem prea multe. Evident exista femei geloase la fel de mult cum exista barbati gelosi, aici depinde de fiecare individ in parte si de dezvoltarea lui personala. Bine ar fi ca fiecare sa ne vedem proprile actiuni inainte sa judecam pe altii, si sa facem tot posibilul sa ne gasim echilibrul, ajuta la sanatatea mentala.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca nu pot pune piciorul in prag, nu sunt luate in serios.
Un barbat care are suspiciuni puternice, urmareste, surprinde in flagrant, taie, spanzura, cheama prietenii, face razboi.
O femeie careia i se face un rau... Plange. Si cam atat. Eventual isi cheama prietenele ca sa planga impreuna. Ii ramane doar sa accepte situatia.
Poate din cauza asta au o frica mai mare de a fi pacalite.

| Drimmero a răspuns:

Ca sa nu iasa generalizari voi spune unii si unele. Barbatii daca se deranjeaza intre ei se bat si apoi isi dau mana, uita de conflict, se duc la bere, vad un meci si aia e, femeile tin ranchiuna in ele la un conflict. Repet, e vorba de unii si unele, un anumit esantion. Nu stiu cine dintre voi a avut sefe femei sau superioare sa vedeti tratament acolo mai ales cand sunt in gasca si esti nou venit, femeie fiind ca angajat, am caz concret dar nu are rost sa-l dezvolt, daca imi faceau mie asa ceva dadeam cu ele de pamant metaforic vorbind. I-am zis persoanei respective ca nu s-a impus cand a trebuit, maxim te dau afara, job-uri mai exista, lumea nu se termina, eu n-as fi avut atata rabdare sa fiu luat de fraier.

| Hammurabi a răspuns:

În nici un caz nu sunt mai geloase decât bărbații.
Cu toate că, logic, așa ar trebui să fie. Pentru că bărbații înșeală mult mai mult decât femeile.
Malițioase și răutăcioase sunt mai mult între ele.
Pentru că o femeie cunoaște cel mai bine natura feminină și știe la ce se poate aștepta de la o altă femeie (rivală).

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

"Barbatii inseala mult mai mult decat femeile" Pe ce te bazezi spunand asta? Studiile ar zice ca ar fi 50-50, adica in egala masura. Credeam ca in 2022 a disparut prostia asta ca un sex insala mai mult decat altul, ambele sexe insala la fel de mult si oarecum din aceleasi motive, existe totusi diferente la motive dar in fond inselatul e acelasi rezultat.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca este o conceptie destul de eronata. Din experienta mea am observat ca barbatii barfesc la fel de mult ca femeile. In fond cine sunt mai rai? Ei care devin violenti, care agreseaza, uitate in puscarii cine sunt mai multi infractori, barbatii sau femeile? Cati pedofili sunt barbati versus femei? Si lista poate continua. Poate ca femeile sunt considerate fiinte mai emotionale si de aici concluzia ca sunt uneori mai rautacioase. Dar eu nu vad asta, poate sunt la nivel superficial dar la nivel profund si obiectiv barbatii sunt capabili de mai multe lucruri rele.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Femeia zilelor noastre atât din punct de vedere al aspectului fizic cât și psihic este rezultatul comportamentului bărbaților față de voi.Din păcate nici voi femeile nu sunteți unite și vă îndrumați una pe alta spre singurătate și suferință.