| Andy_Andrei_1996 a întrebat:

TPU,am o problema,acum cateva zile am fost contactat pe facebook de o anume Faith Edward, care spune ca vrea sa imi fie o prietena buna si sa o contactez pe emailul ei, lucru pe care l-am facut.Cand mi-a raspuns la email a afirmat ca e din Liberia, are 24 de ani si acum traiesti intr-o tabara de refugiati,tatal ei,Dr. Ronald Edward si cu mama ei au fost ucisi acum cativa ani in razboiul civil din Liberia. Emailul e in engleza, situatia ei nu e prea buna, cred ca emailul era un fel de cerere de ajutor dincat am tradus eu. Ce ar trebui sa fac astept raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| MihocBogdan a răspuns:

E un fals prin care o sa vrea sa ii imprumuti bani pentru ca e foarte saraca si nu se poate descurca; toata povestea cu parintii ei e o diversiune pentru a te face sa devii mai emotiv si sa o ajuti cu bani.
Continua sa conversezi cu ea si o sa vezi ca pana la urma acolo ajungi. Nu esti primul exemplu de genul asta pe care il vad. happy
O zi buna!

| Andy_Andrei_1996 explică (pentru MihocBogdan):

De fapt afirma ca e putred de bogata are 6, 7 miliarde de dolari in conturile din Elvetia, dar pentru ca e refugiata nu-i poate accesa

5 răspunsuri:
| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Nimic, las-o balta. Sunt multi fatarnici pe internet.

| elizasedai a răspuns:

1.Gandeste-te ca te-ar putea minti, atata timp cat nu are nicio dovada. Ce rost ar avea sa ceara ajutorul cuiva din alta tara, si mai ales, pe cineva pe care nici nu il cunoaste.
2. Ar putea fi si o farsa, pe facebook poti sa minti de ingheata apele si nimeni nu isi da seama sau nu este atenta.
3. E posibil sa fie adevarat, dar nu ai ce sa faci, tu esti aici, ea este acolo. Nu te poti duce la politie si Romania sa se ocupe de Liberia. Nu se ocupa de noi, daramite de altii.

| andru10best a răspuns:

Sa ceri ajutorul unui adult, parintilor tai si sa vada ce poate face de aici pentru acolo.

| MihocBogdan a răspuns:

Tocmai de asta o sa iti ceara tie o suma de bani sa faca cumva sa isi acceseze conturile etc., o sa vezi tu ca acolo o sa ajungi...