| RAY a întrebat:

Un barbat care evita conflictele,violenta, nu raspunde agresiv verbal, este un barbat slab?

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu, este un om bun si un barbat rational care stie sa fie om in primul rand.

| Freya1 a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că nu.

| RainmakerX a răspuns:

Cine mai foloseste muschii pentru a castiga un argument/ conflict?
Daca ridici tonul incercand sa-ti explici punctul de vedere atunci clar ai pierdut.

Persuasiunea/convingerea este o aptitudine ce bate orice chiar daca multi macho cu muschi refuza sa inteleaga. Din punctul meu de vedere este mult mai elegant asa si mai distractiv, un fel de "Joc al vietii" daca vrei sa-l numesti asa laughing

Oamenii fara minte sunt asemenea unor animale, Ray.
Daca esti singuratic atunci esti vanat, dar daca nu dai semne de slabiciune atunci o sa te evite caci le este frica sa riste anumite lucruri.

Fetele care raspund cu "este un barbat slab" sunt tot acelea care s-au obisnuit cu abuzul partenerului.
Este doar parerea mea.

| Emma30555 a răspuns:

Nu, este puternic doar cei slabi folosesc violenta. Dar pentru aparare se poate folosii

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, este un barbat rațional si inteligent.Nu il domina instinctele ci rațiunea, ceea ce e un lucru bun.

| chuckmanson a răspuns:

După standardele vikingilor, barbarilor, spartanilor, cocălarilor, tătarilor, naziștilor, sovieticilor etc. probabil. După standardele unei persoane cu cap, rațiune, compasiune etc., categoric NU!

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Tu ai dreptate, dar in ro inca este legea junglei

| Dandinelle a răspuns:

O persoana care fuge de conflicte in general e o persoana slaba, barbat sau femeie. De obicei femeile fug de conflicte si dupa aceea se plang cu "daca" si cu "parca"

Un om trebuie sa stie cum sa "administreze" un conflict, cand e ok sa faca parte si cand nu, cand trebuie sa raspunda agresiv ca mesajul sa fie transmis si cand trebuie sa taca pentru ca nu are rost sa faca parte din acel conflict.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu.

| wpetterssone a răspuns:

Consider că este un bărbat puternic, nefolosind cuvinte jignitoare, forța sa și care nu-și caută cearta printre semeni, este un model de urmat. Mă încadrez și eu în această categorie.

| OrdanKarris a răspuns:

Nu