| Adyy5 a întrebat:

Un psihopat/sociopat poate iubi?

36 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Eu stiam ca psihopatii nu pot iubi in sensul normal, adica sa aiba empatie sincera pentru cineva.Dar se pot indragosti.De sociopati nu stiu.

| Drimmero a răspuns:

Deja o dai cu bata-n balta... aia asa se nasc, nu-i influenteaza societatea cumva, e ca si cum ai zice ca un nebun e asa pentru ca tu il injuri in fiecare zi, nu ca s-a nascut cu doagele lipsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru 20000mAh):

'albinutz' bwhahahahaha...hai ca asta e buna!
Tot pe a ta o tii, ca te raportez eu, adu dovada ca te raporter si apoi mai stam la discutii,, cere-le adminilor lista cu cei care raporteaza si vezi daca ma gasesc pe lista aia, pana atunci ciocu' mic!
Tu te incadrezi in 'devenire' sau in 'nastere'?

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru 20000mAh):

Da' repede mai pui la suflet, nu stii de gluma? De parca am zis-o cu rautate...
Eu doar ti-am zis ce ai de facut in caz ca te mai loveste ideea ca eu te raportez desi ti-am explicat de fiecare data ca nu eu te raportez.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Ăsta habar nu are ce e ăla psihopat. Cine poate fi oare?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Locomotiva,,clar

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Era o întrebare ironică. Nici acum nu a înțeles săracul că nu l-am raportat eu atunci. De asemenea nici cu următorul cont nu am făcut-o dar de acum special pentru el o fac că îi place văd să aibă contul nou și catifelat.

| Drimmero a răspuns (pentru 20000mAh):

Scuteste-ma de circoteca asta data viitoare!

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cred ca eu sunt cel mai acuzat, se comporta ca un copil, de cate ori nu m-au banat aia pe mine pe gsp,, sport.ro trebuia sa le desfiintez site-urile facand abuziv, dar unde cap nu e, minte si mai putina.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Trebuia să mergi la OPC.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

OPC ca OPC,, daca imi bateam capul cu ei, le desfiintam site-ul, dar nu aveam de ce, gandeam matur si pe atunci, ii lasam in pace, imi faceam alte conturi si o luam de la 0, pentru ca nu pierdeam nimic.

| T0T a răspuns:

Nu. Poate doar atracție sexuală să aibă.

| Superior a răspuns (pentru T0T):

Sau poate sa iubeasca, insa sa forteze persoana respectiva sa fie cu el prin forta.

| T0T a răspuns (pentru Superior):

Psihopații se gândesc doar la ei și se iubesc doar pe ei. Iubirea cuprinde și empatie, și dăruire, ceea ce nu vei vedea la psihopați.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Psihopații nu dezvoltă empatie că de aia sunt psihopați, ce naiba. Deja prin a zice că ei pot iubi le contrazici natura prin care se definesc. Cum am zis mai sus, iubirea cuprinde empatie și dăruire iar la ei nu există așa ceva. Ei simt doar atracție sexuală ceea ce e cu totul altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Tu nici nu știi ce e ăla mai citește. De unde știu? Că așa se definește natura psihopatului, deșteptule, iar definiția lui e destul de fixă, acum că sunt mai săraci acolo sus care cred altceva, asta nu mă privește. Nu redefinesc eu termenii pentru nimeni. Dar faza e că nu înțelegi diferența în a avea empatie și a simți emoții ceea ce e mult mai grav. Chiar în link-ul tău scrie că nu au empatie, nu prea se descurcă neuronii.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Psihopatie
Eu nu îți dau bloguri care o întorc pe față și pe dos.
Nu există iubire dacă e bolnavă sau abuzivă. Aia ori e obsesie ori nebunie. Nu știu cum vezi tu iubirea dar poate mi-o definești și mie căci eu nu cred că poți simți afecțiune pentru cineva dacă nu îți pasă de acea persoană(iar dacă îți pasă nu o să ajungă moartă sau cum ai dat tu exemple)

| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Empatie se rezumă a te identifica în alte persoane, la înțelegere. Nu fac referite strict la ce reprezintă psihopatia dar numai din ce mi-ai scris tu rezultă că nu au empatie.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Păi dacă redefinești termenul de iubire ai dreptate însă termenul ăsta este asociat cu afecțiunea. Poate Drimmero o avea dreptate și oi fi și tu vreun psihopat.
Dacă ajungi să omori din gelozie, aia e nebunie, obsesie, iar spun, nu iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Gelozia crezi tu că provine numai din iubire? Eu nu aș fi așa sigur.
Iubirea cum am zis este reprezentată de empatie și afecțiune. Dacă iubești îți pasă de acea persoană iar dacă îți pasă nu o rănești că altfel aia nu e iubire. Din dorințe extrem de egoiste ajungi și la gelozie, chiar dacă tu nu simți iubire ci alte lucruri cum ar fi obsesie și nebunie(tot repet asta văd) sau pur și simplu nu suporți gândul că cineva nu este un obiect, o proprietate a ta și că poate alege altceva, nu suporți că nu ești tu cel apreciat căci ești un narcisist fără margini. Poți simți gelozie și fără să iubești iar dacă din gelozie se ajunge acolo înseamnă că ai probleme cu capul, nu înseamnă că iubești.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru 20000mAh):

Iubirea prezintă și egoism și dăruire. Dacă e doar egoism nu este în regulă. Iar un om ce iubește va trece peste egoismul său dacă persoana iubită vrea altceva și o va lăsa în pace, îi va dori tot binele pe mai departe, nu sechestra sau omorî.

| OldSoul a răspuns:

Da, dar nu neaparat o persoana.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Sherlock/Doctor Who a putut.

| Andwta a răspuns:

Ar putea, dar in caz ca nu ar vrea ar obliga-o si alte chesti mai rele.

| Takishima a răspuns:

Am vazut un film documentar unde un psihopat si-a omorit bunicii ca sa nu sufere cand aveau sa aflea ca a omorat pe fica lor. Un fel de a fi... compasional.
Tipul fusese abuzat acasa si nu a fost unvatat ce e empatia un copilarie. Conteaza educatia in copilarie.
Cred ca toti oamenii isi pierd in timp din intensitatea sensibilitatii dar daca au din copilarie invatata empatia nu devin psihopati, poate doar sociopat. Sociopatii urasc sa socializeze dar nu devin psihopati neaparat. Psihopatii sunt in mare masura sociopati si asta pentru ca se cred mai inteligenti decat multi din jur si poate unii chiar sunt. Cei schizofrenici nu au nicio legatura cu realitatea, au torul inventat in capul lor, acolo nu cred ca poate fi vb de inteligenta dar pot deveni sociopati, si la cazuri mai grave psihopati.

| DroIja a răspuns:

Da, uită-te la Ray de exemplu.