| anonim_4396 a întrebat:

Va fi închis tot sau ce pana mea, ca nu mai înțeleg nimic?
Ne va fi interzis sa ieșim pe strada?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi comunicatele si ai sa intelegi cum se pune problema.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

La 5 aflam... de fapt la ora 3pm face declarații de presă dar până scoate cuvintele alea pe gura ne prinde ora 5.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca situatia se agraveaza, dati se va interzice si sa iesi pe strada. Deocamdata se inchid magazinele si locatiile nevitale

| TheGentleman a răspuns:

Ciumegii de la TV combină starea de urgență cu starea de asediu și iese Bau-Bau

Starea de urgență: Starea de urgență reprezintă ansamblul de măsuri cu caracter politic, economic, social și de ordine publică, instituit în întreaga țară sau în anumite zone ori în unele unități administrativ-teritoriale, în următoarele situații:

a) existența unor amenințări la adresa siguranței naționale sau democrației constituționale, ceea ce face necesare apărarea instituțiilor statului de drept și menținerea sau restabilirea stării de legalitate;

b) iminența producerii ori producerea unor dezastre, ceea ce face necesare prevenirea, limitarea și înlăturarea efectelor acestora. Starea de urgență se instituie pe o perioadă de cel mult 30 de zile.

Iar Starea de ASEDIU: Starea de asediu reprezintă ansamblul de măsuri cu caracter politic, militar, economic și social, care se instituie în anumite zone sau pe întregul teritoriu al țării, în scopul creșterii capacității de apărare a țării, în situația iminenței unei acțiuni sau inacțiuni îndreptate împotriva suveranității, independenței, unității statului sau integrității teritoriale. Ea se instituie pe o perioadă de cel mult 60 de zile.

În concluzie, nu se îngrădește circulația și nici nu se raționalizează alimentele.

Ce se întâmplă momentan:. Vei fi oprit în curtea spitalului unde vei ajunge, pentru că medicii vor face în corturi special amenajate triaj epidemiologic.
2. La triaj ţi se va lua temperatura corporală şi vei completa un formular.
3. Cadrele medicale vor pune pe primul loc cazurile de epidemie, aşa că ai putea avea de aşteptat.
4. Dacă nu ai o urgenţă, nu te duce la spital. Medicii te vor amâna.
5. E bine să ştii că în scenariul 3 spitalele de boli infecţioase nu vor trata decât cazurile de infecţie cu SARS Cov 2.
6. Dacă nu ai infecţie cu SARS cov 2 şi ai alte afecţiuni vei fi transferat către altă unitate sanitară.
7. În scenariul 3 managerii spitalelor vor mări spaţiile pentru tratarea pacienţilor, aşa că, dacă eşti deja internat ai putea fi mutat pe altă secţie.
8. În acest scenariu autorităţile vor aduce în sistem medici în plus, proaspăt specialişti sau chiar cadre medicale ieşite la pensie.

Cam atât. În rest, te poți duce la magazin, poți ieși la o masă cu prietenii (în limita a 30 de persoane) etc

| Andrei200202 a răspuns:

Si daca ti va fi interzis sa iesi pe strada ce? Sănătatea e pe primul loc.

| Ana144 a răspuns:

Nu, nu va fi inchis tot, majoritatea mall urilor si magazinelor da, dar unele magazine vor fi deschise si in Italia daca vrei sa faci cumparaturi poate iesi doar un membru al familiei din casa sa se duca, probabil asa o sa fie si la noi. Si nu nu o sa fie interzis sa iesi pe strada, numai daca esti in izolare la domiciliu 14 zile, dar asa, iesi pe propriul tau risc