| alexandru1234567890 a întrebat:

Vi se pare normal ca copiii pana in 18 ani sa aiba acces la surse nocive cum ar fi internetul?
Se uita la toate ororile de pe internet si pot deveni niste monstri?! Se uita la pornografie, la scandaluri online unde se folosesc limbaje subumanoide, executii etc.

Răspuns Câştigător
| Denisuca10 a răspuns:

Nu ar trebui nici sa publice oamenii asa ceva totusi. Dar nu ar fi normal ca niste copii sa se uite la asa ceva.

12 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Am 16 ani și cred că, din pur masochism, am văzut cele mai negre colțuri are Internetului, și nu cred că am ajuns un monstru. Mai mult, cred că sunt în stare de empatie mai mare, fiind față-n fața cu o imagine, deși virtuală, a realității în care trăim. (Oamenii din Nanking n-au putut să-și bage degetele-n urechi și să se prefacă că realitatea nu există.) Da, am găsit lucrurile astea fascinante și educative.
Mă rog, sunt oameni care se masturbează la gore exacerbat și chestii de genu'. Dar nu e Internetu' de vină, oamenii sunt bolnavi din definiție și ce încercați voi să le ascundeți copiilor voștri de pe web este exact ce înseamnă umanitate: pornografie grețoasă, limbaj subumanoid, execuții, sadism, masochism, viol, distrugere, putrefacție. Există de când lumea. Deși e grotesc, e aproape artistic, nu credeți?
Sursele nu sunt nocive decât dacă le faci tu nocive și/sau ești un adolescent edgy și instabil psihic.

| alexandru1234567890 explică (pentru Polaris):

Aveti dreptate, pe urma la 18 ani vor avea un soc.Mai bine sa fie educati din timp. Daca sunt puri si sfinti nu se vor contamina ci vor compatimi sau se vor mania, Mania Mielului, a celui neprihanit.

| Fatamuntilor a răspuns:

S-a dovedit ca internetul poate si folositor
Trebuie doar restrictonat timpul si modul de folosire.

| alexandru1234567890 explică (pentru Fatamuntilor):

Eu nu cred ca au invatat copiii ceva bun de pe internet, poate prostitutie, pornografie si delicventa, scandaluri odioase intre necunoscuti, jocuri daunatoare psihicului, executii in direct etc.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Vezi tu asta pe intenet?
Dar situri ca cel de fata ce zici?
Arunca-ti PC ul pe geam, renunta la abomentul de net si apucate-te de citit!

| alexandru1234567890 explică (pentru Fatamuntilor):

Eu sunt major, va dati seama si am vazut destule pe internet.

Răspuns utilizator avertizat
| Sociopat a răspuns:

Am vazut un cal decapitat care vomita.
Am vazut un tip cu flesh in cocosel.
Am vazut sute de executii.
Am vazut sute de oameni cum mor in diferite modalitati(pe langa executii, evident).
Am vazut o placenta cu un fetus inca viu in ea iar fetusul se misca atunci cand atingeai placenta.

Am I cool or what?*wink*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi dacă mă uit la Barbie şi Prinţesa Elefant are ceva?

| alexandru1234567890 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu actiunea filmului de desene!happy

| TortQuemado a răspuns:

Internetul e cel mai mișto lucru apărut în secolul 20, alături de producția în serie implementată de Ford. Faptul că-l numești o „sursă nocivă" spune mai multe despre tine decât despre Internet.

| alexandru1234567890 explică (pentru TortQuemado):

Da, aveti dreptate e o sursa importanta daca nu vitala de informare:biblioteci virtuale, softuri, filme, informatii de tot felul.Cine e atras de altceva are o problema psihica grava(executii, scandaluri, pornografie etc.).