| Wehrmacht a întrebat:

Am vrut sa descarc niste jocuri de la android-market si am vazut asta ca avertisment pana sa il descarc

THIS APP HAS ACCES TO:-Corse(network-based)location
-Full internet acces
-Read phone state and indentity
-Prevent devience from sleeping
Asta inseamna ca jocul are voia sa se joace cu telefonul meu? Sa activeze/dezactiveze internetul cand vrea el?

Si inca ceva: am vazut ca unele pot sa modifice/stearga date de pe card.Chiar au voie sa faca asta? Mie nu mi se pare normal deloc.

5 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

You must be new to Android/IOs and other smart phones...

1. Toate aplicatiile de pe astfel de telefoane verifica locatia de unde esti. Unele aplicatii nu sunt valabile in toate tarile.

2. Toate aplicatiile luate de pe Market iti folosesc conexiuna la internet pentru a verifica starea acestora (mai bine zis, daca sunt luate de pe Market sau piratate de pe site-uri de dubiosenii)

3. Toate aplicatiile de pe astfel de telefoane iti verifica modelul de telefon, pentru a vedea daca telefonul e compatibil sau nu cu aplicatia

4. Majoritatea jocurilor previn modul sleep a telefonului. Android-ul, de ex, curata memoria interna cand intra in sleep, astfel unele aplicatii care ruleaza in acel moment sunt inchise. De aceea si prevenirea sleep-ului.

5. Toate aplicatiile instalate pe telefonul cu Android au dreptul sa scrie/modifice/stearga date de pe card. Stai linistit, aici se refera doar la datele necesare aplicatiei. Cand instalezi o aplicatia, aceasta isi instalazeaza si chestiile necesare pe card. Cu timpul le modifica. Iar cand dezinstalezi aplicatie, o mare parte/toate datele aplicatiei respective se sterg.

| Wehrmacht explică (pentru kurinkita):

Deci el nu poate sa activeze singur conexiunea la internet sau sa faca alte lucruri care sa coste bani fara sa vreua eu sau sa imi spioneze apelurile sau altele nu? Ca am inteles ca si android spioneaza la greu telefoanele.Incepe sa imi para rau ca nu am ales telefonul wave 2.

| kurinkita a răspuns (pentru Wehrmacht):

Atat Android, cat si iOS, Symbian, Bada (care e tot Android) spioneza la greu ce se intampla cu telefoanele. In ultima vreme e la moda scandalul cu Carrier IQ, care inregistra tot ce faceai cu telefonul.

| Wehrmacht explică (pentru kurinkita):

Si telefonalele date?! Au voie sa faca asta? Si daca nu am conexiune la internet nu pot face asta nu? Si, sti cumva niste site-uri de unde pot lua jocuri android care sa nu necesite cont sau plata si sa le descarc mai intai in PC?

| kurinkita a răspuns (pentru Wehrmacht):

Pe Android (iOS si Windows Phone 7), toate aplicatiile verifica starea telefonului. Din pacate toate aceste sisteme de operare pentru telefon inregistreaza intr-un fel sau altul ce faci cu propriul telefon, iar cu prima ocazie trimit datele mai departe.