| RAY a întrebat:

Vi se pare normal sa jignesti un om doar pentru ca are un aspect fizic urat? Adica nu cu toti avem un loc pe acest pamant?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Jignirile pe aspect sunt facute de către oameni fără prea multa minte mai ales dacă jignești un om pe ceva ce nu depinde de el, omul respectiv nu are vina ca nu arata super. Pe de alta parte oamenii sunt răutăcioși, uneori se fac și glume legate de aspect, daca poți sa îmbunătățești aspectul poți considera ca gluma sau jignirea a fost oarecum constructiva, dar dacă vrei sa faci omul respectiv sa se simtă prost, sa l complexezi e chiar urat, și spune ceva despre caracterul acelei persoane.

23 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai cred ca asta e una dintre cele mai mari probleme ale societății.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Prima impresie conteaza, e adevarat, dar nu jigni omul, nu isi place, asta e

| QueenOfLeon a răspuns:

Daca nu poate fi aranjat in maxim 10 secunde, taci din gura. Simplu.

| Freya1 a răspuns:

Nu.In fond nu i-ai dat tu viata, nu traiesti tu in corpul lui si nu trebuie nici prieten sa fi cu acel om ca sa ii suporti fizicul.
E o prostie spusa si facuta de niste oameni needucati si plini de ei, sau din contra frustrati si jigniti si ei la randul lor.

| Holiday a răspuns:

" adica nu cu toti avem un loc pe acest pamant?"

Avem toti un loc, dar locul nu e acelasi si locurile nu sunt toate la fel.

| RAY explică (pentru Holiday):

Eu ieri am vazut un film, in care totul era pe baza de ce rating ai, practic in functie de cate like urii primeai, si in lumea noastra e la fel?

| RainmakerX a răspuns:

Eu detest persoanele care fac asta dar in acelasi timp consider ca este un lucru normal pentru ca se intampla destul de des.

Este un lucru bun? Clar nu.
Trebuie sa intelegi ca nu se intampla din cauza aspectului tau, ci din cauza lipsei de siguranta pe care o au aia.

Un exemplu concret? Nicio fata foarte frumoasa nu are nevoie sa se laude unei fete mai urate pentru a se simti mai bine. Stie cu siguranta ca este frumoasa. Daca se ia de altii e clar ca nu crede ca ii poate intrece prin simplele ei "valori".

Cei care fac asta se simt slabi si vor o dovada a puterii lor... daca o poti numi asa.

| Clorox a răspuns:

Nu frate, nu jignesti pe cineva dupa aspect, nu e normal si dai dovada de needucatie. Ai avut intamplari de genul?

| RAY explică (pentru Clorox):

Da,ieri,o parasuta care astepta trenul in gara mi-a spus pe whatsapp, daca nu placi un om asta e, adio, dar nu sa il jignesti

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Si tu te cobori la standardele unei parasute? Ce naiba...

| RAY explică (pentru Clorox):

O data reprezenta ceva pentru mine

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Trecut, bine-zis. Mergi inainte.

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Asta e evident, dar foarte mulți oameni au comportamentul asta înnăscută, numai pentru asta traiesc ei, sa bârfească, sa jignească și sa facă orice ca sa se pună mai presus de alți. Și oamenii ăștia sunt majoritari.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Problema e albinuto cand persoana a insemnat ceva pentru tine

| anamariarot a răspuns:

Nu, nu e normal. Nimeni nu-și alege trăsăturile cu care să se nască. Oamenii care fac asta au de fapt o părere (foarte) proastă despre ei înșiși, iar jignindu-i pe ceilalți, își lasă impresia că ei ar fi mai presus. În cazul de față, în ei se naște ideea că ar fi mai frumoși și nu merită luați în seamă.

| Dalmore a răspuns:

Numai oamenii slabi se iau de aspectul unei persoane, am observat ca multi fac asta cand raman fara argumente intr-o discutie (am patit aici, pe TPU)

| eckblume a răspuns:

Persoanele acestea sunt superficiale... Prefera aparenta. Orice om educat isi pastreaza parerea pentru el si nu jigneste.

| gheorghe699 a răspuns:

Toti avem un loc pe pamant, sau sub soare, dar uneori uitam si jignim, fara un motiv anume, jignim pentru ca ne place, credem ca daca jignim pe cineva ne scoatem in evidenta "calitatile'

| deadhoe a răspuns:

Aia ti-a spus ca esti urat in serios sau avea nervi pe tine si nu mai stia cum sa te jigneasca? Asa spun si eu cand ma enervez pe cineva, chiar daca nu stau sa evaluez aspectul persoanelor.

| RAY explică (pentru deadhoe):

Cand ma intelegeam bine cu ea,stii faza e ca eu nu vream in zona prieteniei, ori ca iubit ori nimic simplu, eu nu sunt catelus, i am dat poza nu mapacut, i am dat adio

| deadhoe a răspuns (pentru RAY):

Pai iti mai zic inca o data sa slabesti si nu purta pantaloni largi pentru ca chiar nu-s atractivi, te fac gras. Nu zic chiar de pantaloni stramti ca colantii, dar tot skinny. Cand cineva este in forma, nici anorexic nici gras, arata sanatos. Oamenii sunt atrasi de oameni care arata sanatos. In plus, mie mi se pare ca parul din cap care are macar 4 cm arata mai sanatos, cand vad pe cineva chel/tuns foarte scurt ma duce cu gandul la leucemie. Si mai e ceva, cumpara-ti parfum cu feromonilaughing))

| deadhoe a răspuns (pentru RAY):

Si in legatura cu parul, 4 cm pe tot scalpul arata cam ciudat si neingrijit (pentru mine), imi place tunsoarea faded dar sa nu arate a cocalar

| RAY explică (pentru deadhoe):

De unde stii atatea detalii despre mine?