| Johny89 a întrebat:

Dauneaza sau nu Coca-Cola? sunt o pers care bea cam 2L pe zi, ultimele 8-9 luni poate si mai bine, nu prea beau apa, si simt ca as fi dependent de cola.Acum as incerca sa ma las dar nu cred ca o sa pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, o sa ai probleme cardiovasculare pe viitor. Hipertensiune probabil ai deja. Sa nu mai vorbim ca sistemul nervos tipa dupa ajutor fiindca il biciuiesti intruna sa functioneze mai rapid decat ''a fost setat'' de mama natura.

| yellowalien a răspuns:

Dauneaza, si inca cum!
Orice suc din comert dauneaza, prin compusii chimici din care este facut, iar Coca-Cola cu atat mai mult (contine acid fosforic care e foarte nociv). Pe langa asta, favorizeaza decalcificarea oaselor si te apropie de multe boli printre care cele de stomac (nu cred ca iti doresti gastrita sau ulcer...), diabet, insomnii, dar toate astea apar in timp. Organismul tau e tanar si lupta din rasputeri cu chimicalele pe care i le dai, aparent esti ok, dar nu iti recomand sa continui in felul asta!
Pe langa nocivitatea ingredientelor, Coca-Cola nici macar nu te hidrateaza. Probabil de multe ori dupa ce bei simti ca trebuie sa mai bei, nicidecum ca ti-a trecut setea... Tot apa chioara-i baza.hee hee

| IMC90 a răspuns (pentru yellowalien):

Nu prostiile alea sunt problema mare, fiindca toate sucurile sunt pline de E-uri, conservanti si alte minuni.
Problema mare este cofeina, aia e substanta activa din coca-cola. Cofeina actioneaza asupra sistemului nervos central marind ritmul cardic, tensiunea arteriala, contractand vasele de sange, dilatand vezica urinara, etc.
Pe langa faptul ca da dependenta (ca la orice stimulent, dependenta psihologica este mare) duce in timp la diverse probleme cardice.
Sa nu mai vorbim ca sistemul nervos e terci, gandeste-te ce inseamna sa fie fortat sa functioneze mai repede decat normal atata vreme.

| yellowalien a răspuns (pentru IMC90):

Da, ai dreptate, am uitat sa mentionez de continutul in cofeina si efectele ei... Asta-i ingredientul specific pentru Cola; aproape ca uitasem, eu neconsumand niciun fel de suc din comert de mai bine de 10 ani.
Acum sper sa ne asculte sfaturile si sa renunte sau macar sa mai reduca putin consumul... 2l pe zi e mult prea mult!

| PrunaPătrată a răspuns (pentru IMC90):

Multumesc doctore laughing mai luminat si pe mine eu beau Pepsi-Cola in cantitai mari de vreo 2 ani si nu ma simt prea bine dar e foarte greu sa ma las crying

| IMC90 a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Naspa. Sa ma chemi sa-ti cant la funeralii. Da vezi ca eu cant doar cand sunt beat si fac pipi pe cruce.

| PrunaPătrată a răspuns (pentru IMC90):

Ok laughing am inteles o sa te chem doar ca usor cu pipi ai inteles? tongue

| IMC90 a răspuns (pentru PrunaPătrată):

hee hee acum pe bune, lasati cola. O sa regretati in viitor.

| PrunaPătrată a răspuns (pentru IMC90):

Stiu, dar daca ai sti ce greu e sad e aproape la fel de greu ca si cu tigarile sau drogurile dar eu am incercat sa ma las 2 saptamani am reusit dupa aia iar. corpul meu zicea pe dinauntru:
- Pepsi, Pepsi, Pepsi... nu prea am ce sa fac uneori ma doare ff tare burta si capul si soramea ma mai freaca si aia la cap de imi vine sa ai dau un pumn in cap si... nah e greu tongue

| IMC90 a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Pai e drog. si nicotina e drog, doar ca sunt droguri legale. tot ce actioneaza pe sistemul nervos se numeste drog, asta-i derfinitia

o lasi usor usor, spre exemplu azi bei 2l, maine 1 l jumate, peste o saptamana cobori la 1 l si tot asa, ai prins ideea.

poti sa consideri ca te-ai lasat la 6 luni de cand n-ai mai pus nici o picatura de cofeina (respectiv cola) in gura.

| CCarmencita a răspuns:

Si esti bine? laughing Normal ca dauneaza! Fa-ti limonada din lamai si/sau lime, zahar brun/alb si apa plata. E si buna si ieftina si sanatoasa!

| Tiberiu4 a răspuns:

Logik ca dauneaza...Sucurile sunt facut din chimicale daca o mai continui te imbonlavesti sigur ar fi bine sa lasi colca timp de cateva luni si apoi sa bei moderat adica cate 2 l/3luni

| SonGoku1 a răspuns:

De fapt coca colo are acelasi efect si si un acid doar ca rezultatele se vad in timp (de exemlu am avut un vecin asemenea tie si a murit pentru ca acest suc "bun la gust "ii tinea loc de apa dar care cu timpul ii manca maduva din oase ) tias recomanda sa reduci acest gen pentru ca odata poate vei regreta ca il folosesti desi nu-ti dai seama care sunt efectele

| anduktz a răspuns:

Da dauneaza dar in timp[ si eu st la fel ca tine de vreo 3 ani jum 4 beau numai cola apa mai rar ca ruginescbig grin]

| Johny89 explică:

Da deocamdata sunt bine,laughing, dar incep sa le simt tot mai bine una alta, si acum vreo 3 ani doctorul tot mi a zis sa las cola,am incercat at o perioada,dar dupa din nou,si in ultimul timp mai mult ca niciodata,acum daca nu beau cola dupa vreo doua ore devin agitat,tremur, ma doare capul, si as vrea sa renunt sa l inlocuiesc cu ceva dar mici sanse...

| MPfuro a răspuns:

Singurul efect dovedit stiintific este ingrasarea. Coca-cola contine foarte mult zahar. Alte efecte tin mult alimentatia ta. SonGoku1 a dat un exemplu dar efectele pot varia la alte persoane. Daca o consumi in moderatie, Coca-Cola nu este daunatoare dar dupa parerea mea 2L pe zi este cam mult.
Fun fact: apa de la robinet este foarte buna! (in cazul in care nu ai tu tevile ruginite) Se pune fluor in ea - 0.7 - 1.2 mg/L, iti face bine pentru dinti si vei avea mai putine carii.

| Tudor_Tifrea_1991 a răspuns:

ACTION COLA - este la fel de daunator ca COCA-COLA/PEPSI-COLA?