| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce idei practice aveti de rezolvari care sa facă aceasta țară mai bună si mai dezvoltată si să evoluăm ca societate din punct de vedere al mentalitații si al respectului unii față de altii?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Singura modalitate ca sa devenim o tara ca lumea si economic si moral este sa schimbam sistemul cu totul, deci:

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci nu sa ne puna ei pe liste ce mafioti vor ei, si sa votam din ei, ca tu la asta te referi, ca nu cont ce votam de fapt, ca e tot aia.

2 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca grupurilor de interese care i-au finantat pe ei politicienii.

3 - Sa fie verificati des, si daca nu au facut nimic, afara cu ei si sa dea salariile luate pana atunci inapoi.

4 - Sa nu mai puna presedintele procurorul general ca apoi sa-i faca jocurile presedintelui fara sa poata fi verificat.

5 - Sa fie educatie in scoli de mici la copii sa stie sa se comporte, sa respecte, sa fie corecti, seriosi, civilizati.

Pana nu facem asa, nu se va schimba nimic. Ca sa se ajunga sa se vrea sa se faca educatie, trebuie primii patru pasi, ca doar asa vor ajunge sus oameni seriosi care vor vrea sa faca ceva.

| goguPatent a răspuns:

Educatie.
fara educatie nu iese nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

Si ca sa se ajunga la educatie, trebuie intai sa se indeplineasca cele patru puncte care le-am zis in raspunsul dat lui acum.
Nu poti ajunge la educatie in sistemul actual.

| goguPatent a răspuns (pentru Mosotti):

1. Ce debandada ar fi. 15 milioane de votanti sau cati om mai fi... 16 milioane de candidati ar fi, ha ha

2. Da eu chiar nu vreau sa platesc din taxele mele toate mofturile policitienilor. Sa isi faca campanie pe banii lor.

4. Procurorul general e propus de ministrul justitie cu acceptul csm, deci nu taie si spanzura presedintele. Si chiar daca ar face asta presedintele, e teoretic persoana cu cea mai mare legitimitate oferita de popor.

5. Educatia de baza se face acasa de parinti, nu la scoala.

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

1 - Nu sa fie 16 mil de candidati, sa vine sa zicem 10 insi specialisti, sa propuna fiecare ce vor sa faca, si care ni se pare mai ok pe ala il punem.

2 - Pai daca-si platesc ei campania, atunci...de ce te-ar servi pe tine dupa aia?

4 - Procuroru general nu e controlat de nimeni la noi, spre deosebire de in afara, si deci daca presedintele vrea ceva, ala face, dar asta se stie. Stiam ca presedintele pune procurorul.
Asta se dorea de PSD, sa poata fi controlat de ministerul justitiei asa cum e in UE, ca sa nu abuzeze.

5 - Si parintii sa faca educatie insa multi habar nu au cum sa educe un copil, dar asa la gradinita, scoala acolo sunt specialisti pe domeniu care sunt in masura sa faca ce trebuie.
Nu lasi copilu doar pe mana unor habarnisti.

5 -

| goguPatent a răspuns (pentru Mosotti):

1. adica fix ca acum. Deci tu ai scris o idee degeaba, eu am comentat-o degeaba.

2. daca i-as plati eu din taxe si sunt incompetenti tot aia e. Vor functii si putere macar atat sa faca, sa scoata banul din buzunar... a ca trebuie verificati mai la sange de unde scot banu. alta discutie, pentru alta justitie.

4. daca ar fi controlat de minister ar fi controlat politic. Presedintele, cel putin in teorie e apolitic. Ca si principiu mi se pare mult mai corect cum e. Ar trebui CSM sa aiba rol decizional inainte de presedinte. Atat tot.
5. Copii oricat de educati ar fi la scoala tot ce vad acasa fac. De aia vorba aia cu cei 7 ani de acasa.

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

1 - Nu e ca acum, ca acum iti pun ei pe liste pe aia 10, nu ii alegi tu pe aia 10 din care sa iasa unu. Adica partidu e finantat privat de grupuri de interese, partidu iti pune pe lista pe cine vrea si tu votezi din aia, deci nu e deloc tot aia.

2 - Nu ai plati degeaba, ca nu vei mai vedea incompetenti ca vor veni sa candideze printre aia 10, pentru ca vor sti ca dupa aia vor fi verificati des si ii paste puscarie si sa dea banii inapoi luati ca sal degeaba, deci vor veni doar oameni capabili cu planuri aproximativ pe acolo sau diferite, si cam orice ai alege, va fi aproximativ bine.

4 - Pai in toata UE procurorul general e cam controlat de minister ca sa nu abuzeze, doar sa nu faca abuzuri, nu conteaza ce partid e sus, nu are nici o legatura.

5 - Ai dreptate, conteaza si acasa cum e educatia, insa sa intervina si scoala cat poate macar, ca acum nu intervine absolut deloc.

| DonEduardo a răspuns:

Toleranta, ajutor si nematerialism. Sunt mult mai importante decat nu stiu ce CIP-uri care te fac sa poti muta chestii cu puterea mintii. Trebuie sa fim extrem de uniti ca popor. Oamenii nu sunt xanax.

| Fabianaa a răspuns:

Singura speranța sunt tinerii. Poate ei vor lua exemplu de la tarile învecinate, astfel încât sa evolueze societatea românească.