| Meme10Meme a întrebat:

Voi credeti faptul ca Eminescu era nebun? Eu unul sunt de parere ca a fost o inscenare ca sa-l scoata din viata publica. Am mai multe argumente care sustin teoria aceasta. Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au fost prea multe episoade de nebunie, ca să nu le credem. Poți fi geniu și să ajungi să fii totuși și bolnav.

| Meme10Meme explică (pentru sadrian46):

Adevarat,dar nu si in cazul lui Eminescu, aceea a fost o inscenare. Sifilis nu avea, erao minciuna scoasa din burta. In data de 28 iunie 1883 a fost interzisa societatea conspirativa Carpatii[din care facea parte si Eminescu] care milita pentru unirea cu Transilvania si cu Bucovina [pe atunci la Imperiul Austro-Ungar.]. In aceeasi zi a fost Eminescu bagat la spitalul de nebuni. Ciudata coincidenta, nu? Si faptul ca era tratat cu mercur [lucrul care il omorase] era facut cu buna intentie. Deja a fost descoperit ca mercurul nu era bun ca si tratament.

| Catrice a răspuns:

Pai da argumentele poate nu te cred

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Chiar asa? Argumenteaza tu mai intai de ce ar fi fost nebun. Daca vrei sa-ti dau un prim argument, acela ar fi ca Eminescu a fost arestat in data de 28 iunie

| DonEduardo a răspuns:

Eminescu era artist. Artiștii nu sunt nici nebuni, nici normali. Sunt...artiști.

| Meme10Meme explică (pentru DonEduardo):

Da,dar nu era nebun.