| 4evergentleman a întrebat:

Voi sunteți retrași in viață de zi cu zi,mizantropi/solitari sau ieșiți des afara cu prietenii? Ce boala/tulburare poți avea daca preferi singuratatea,dar totuși suferi că nu ai prieteni,nu ieși cu lumea? In contextul in care aveai prieteni și ți-au făcut rău și erau falși și profitori nu ceva nativ aceasta singurătate! Are legătură cu introvertismul sau este din cauza depresiei și a anxietății sociale? Deci,eu as ieși daca as avea cu cine și m-aș vedea cu,,cineva" daca as găsi un om de calitate cu caracter,dar nu mai am prieteni și vad că nu sunt genul care își face ușor prieteni peste tot unde se duce. Daca nu ai abilitatea asta de ati face prieteni și preferi singuratatea ce poate fi pe lângă depresie? Sau chiar depresia face in așa mod sa fii mereu la pământ și să nu te intereseze nimic? Deci, sunteți sub conturi anonime puteți răspunde cum sunteți în viață de zi cu zi?
happy
Și dacă nu ai prieteni sau familie, iubita măcar după 30 de ani de ce ești considerat nebun,handicapat sau prost? Oare asta e nivelul de inteligenta a societății noastre? Că văd că ești judecat și barfit daca nu ai nimic de parcă ți-ar plati cineva facturile sau ți-ar da sa mănânci,altă treabă unii nu au decât să bârfească,denigreze și judece toată ziua dar la ei in ograda nu se uita! Daca unii va întrebați de ce nu îmi plac românii și țiganii exact din motivul asta nu îmi plac aceste nații,altă treabă nu au decât de comentat viata lui x și y și să îl denigreze,și ne mai miram de ce nu suntem primiti in Schengen când noi numai prostiile astea și răutatea asta o avem în ADN!
In loc sa fiu laudat că nu fumez,nu beau nu mă droghez deși eu nu mai am părinți,nimic absolut nu mai am nici prieteni eu sunt bârfit și judecat,și eu în realitate sunt cel mai liniștit om,atat că nu am realizat nimic în vederea carierei dar eu am avut o depresie foarte grea și încă o am! Nu e o scuză,știu,dar alții fura,fac combinatii,jefuiesc și nu sunt așa văzuți în societate,daca ești un om tăcut,retras social ești perceput că fiind nebun sau handicapat,și de cine!? De niste persoane agramate, analfabete și inculte deși am văzut că și cei cu studii superioare sunt la fel de primitivi in gândire,noi de la neanderthalieni vad că nu am mai evoluat ca specie,in loc sa fim uniți buni unii cu alții și să ieșim în stradă să schimbăm ceva noi ne dușmănim de moarte și invidie între noi, asta e preocuparea noastră să bârfim pe x-ulescu toată ziua că e așa că e într-un fel că nu poate că nu drege dar nimeni nu se uita la jegul de sub preșul lor îl văd doar pe al altora.
Daca voi sunteti mândri că sunteți români eu nu as fi in locul vostru deși sunt și oameni cu coloana și cu educație care mai au principii dar rar, oamenii ăștia sunt pe cale de dispariție vad peste tot numai răutate extrema și bârfe la noi. La altceva mai suntem buni? Barfa la noi ar trebui sa fie sport national!

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Voi sunteți retrași in viață de zi cu zi
poate ca da
mizantropi/solitari
da
ieșiți des afara cu prietenii?
nu am
Ce boala/tulburare poți avea daca preferi singuratatea
nu e nici o boala/tulburare
dar totuși suferi că nu ai prieteni, nu ieși cu lumea?
este perfect normal, suntem fiinte sociabile
Și dacă nu ai prieteni sau familie, iubita măcar după 30 de ani de ce ești considerat nebun, handicapat sau prost?
ciudat /anormal nu nebun, handicapat sau prost

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Tu pari un tip inteligent și sociabil nu înțeleg de ce ești așa și nici depresie nu mai ai! Tu ai putea combina fete frumoase dar tot dai vina că ești urat,eu te-am văzut și nu ești așa cum crezi tu altele sunt problemele la tine de ești refuzat,dar de ce te refuza toate nu știu că și cum gen ar fi vorbite între ele, te-ar cunoaște toate din Timișoara. Suntem din același oraș și crede-mă că am văzut băieți ce e drept șmecheri și cunosc nu mai că nu vb cu ei că eu nu suport cocalarii și crede-mă că au gagici ok,pot combina la orice ora o gagica și sunt mai urâți decât tine cu mult. Ori ai probleme psihice grave ori din cauza că ești rasist nu suporți romanii și au aflat de la alții ori te comporți tu bizar dar eu vad că dai răspunsuri de om inteligent,așa că că omule de ce permiți că unii cu câteva clase sa fie peste tine,să aibă femei,gagici când ei sunt analfabeți,inculți și agramați că nici să scrie corect gramatical nu știu multi dintre ei,nici tabla înmulțirii,de ce nu te ambiționezi sa le arăți că ești peste ei fetelor? Când mai cunoști o fata încearcă să fii tu însuți sa nu te dai altcineva,ceea ce nu ești,sa fii natural,sfatul meu,dar eu sincer sunt mâhnit că tu și putea și și merită să ai o gagica chiar mai multe pe lângă tine că nu pari prost dupa răspunsurile date pe aici. Tu te-ai resemnat de tot nici aici nu vrei sa mai cunoști pe cineva deși ai putea! Și eu ca inteligenta sunt peste multi dar din cauza anxietății nu o pot exprima și a depresiei care ba dispare ba revine la nesfârșit,e o depresie recurenta majoră că altfel nu îmi explic de ce m-am pus la pământ așa rău. Nu știu, fă-ți un prieten de pe TPU ce e din Timișoara și mergi cu el la cucerit,să cunoști fete peste tot în oraș,nu te da bătut nu te resemna, încă nici eu nu o fac și am probleme mult mai serioase decât tine, eu am o anxietate foarte urâtă daca nu o aveam chiar și cu depresie făceam multe și îi puneam pe multi la respect! Eu vad că te-ai maturizat nu îmi explic nici mort de ce te refuza toate fetele ori esti nebun ori dracu știe, așa că ești urat nu cred că am văzut multi urati care chiar sunt efectiv urâți și aveau gagici okeish, sunt și ciobani care au și țărani și de ăștia cu 3-4 clase și nu ai tu cafe ești inteligent, chestia asta trebuie sa te ambiționeze sa te motiveze. Pai după unii așa ești daca nu ești normal, daca nu ești in normele societății, asta e mentalitatea noastră.

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Nu știu dar și tu pari a fii stigmatizat de societate, sa fim văzuți așa de la anxietate? Probleme la mansarda? Că noi avem un IQ peste/superior a multora care ne subestimează dar nu mai avem încredere în noi asta e buba! Eu am dat teste la flextronics și am luat 9.99, deci asta care mă fac in toate felurile ar putea vreodată să ajungă la nivelul meu?laughing Bine asta a fost acum câțiva ani când nu aveam anxietate sociala așa serioasa, aveam doar depresie, dar multi nu ne cunosc și nu știu ce capacitate intelectuală avem că noi suntem mizantropi, preferam singuratatea.

| Freya1 a răspuns:

Eu sunt o fire retrasa și fără prieteni și din cauza anxietății dar și pentru ca asa vrea.Nu am sa ma feresc o secunda din a recunoaște ca oameni îmi par de rahat și ca greu de tot pot agreea pe cineva în preajma.
Nu spun ca eu sunt perfecta și restul defecți, clar am o problema dar eu ma simt bine asa cum sunt și rămân la ideea ca oamenii în general implicit eu (nu ma sustrag) sunt de rahat ca și ființe.

Eu sunt casatorita, urmează sa am și un copil și nu am încă 30 de ani.Dar și dacă nu aveam nu mi se părea ceva ne la locul lui atata timp cât eu nu voiam sa am.
Da, e un pic aiurea când nu ai pentru ca nu te vrea nimeni.Si spun asta pentru ca e clar ca o data ce oamenii se feresc de tine ai anumite tendinte ciudate.Dar dacă te simți bine tu cu tine, nu trebuie sa îți pese.

| 4evergentleman explică (pentru Freya1):

Daca iei tratament o poți ameliora foarte mult dar mă gândesc că e cronica fiind netratata așa că ar trebui sa iei toată viața că nu se mai vindeca complet. Dar la psihiatru de ce nu mergi, ți rușine de ce părere își vor face alții? happy Ți-ar îmbunătăți semnificativ anxietatea, puțin ai mai simti din ea, ți-ar ușura viața! Dar dacă poți să mergi la munca cu anxietatea asta e admirabilhee hee
Colegii de munca știu că ai anxietate? Șeful tău? Mă mir cum de nu ai prieteni că pari o fata foarte inteligenta. De la ce ți s-o declanșat? Și-a dat cineva seama din zona sau cunoscuți că ai probleme? La mine se manifesta in public prin tremur și era mult mai nasol că mi-a afectat imaginea în zona și nu numai, tremurul acela era este imposibil de controlat aproape daca nu iau pastile, e ciudat că eu eram un tip foarte încrezător până să nu am niste altercații cu niste gipsani!

| Freya1 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu am luat tratament niciodată și nici nu iau.Am anxietate sociala de când ma știu și o gestionez,atat tot.
Dacă, consider ca nu ma pot simți nici cum confortabil intr-o anumita situatie nu o fac, sau nu merg.Iar dacă sunt obligata prin conjuctura sa facă ceva îmi iau inima în dinți indiferent de cum ma simt.
Cu sau fără anxietate trebuie sa ai voința și ambiție ca altfel stai leguma pe pastile.

Și eu îmi fac griji și stres de munca, de societate, de cum o sa ma descurc.Am insomnii când trebuie sa fac ceva, ma doare stomacul etc dar nu observa nimeni din jur problema mea.Foarte mulți considera ori ca sunt mai închisă de fel, ori ca sunt aroganta și cu nasul pe sus.Nici nu iau în considerare o posibila anxietate asa ca...

Acum nu muncesc ca mai am un pic și nasc. Vrei sa iti spun ce simt legat de internarea în spital, operație și după creșterea copilului? Anxietatea e la cote maxime, dar acum mai având și un copil ce depinde de mine nu prea mai pot sa o iau în seama.

| 4evergentleman explică (pentru Freya1):

Ai voința și ambiție că ai fost anxietate nu și depresie că nu puteai face atâtea daca aveai și o depresie serioasa, și anxietatea nu e așa de gravă daca poți să o gestionezi, că unele te pun la pământ nici nu poți ieși din casă sau ajungi la spitalul 9, a ta nu e nici ușoară dar nici foarte serioasa. Că va fi de acum in colo asta e altceva având aceasta responsabilitate având un nou născut,dar te înțeleg și chiar ești puternica psihic,ești fata și ești frumoasă așa am un feeling altfel,daca erai băiat și aveai problemele astea îți era foarte greu sa îți găsești un partener,femeile sunt tolerate având probleme psihice bărbații mai puțin,sunt marginalizați și stigmatizati,mai ales daca ești și frumoasă asta compensează multe defecte. După răspunsuri nici la psiholog nu cred că te-ai dus. Îți doresc sa ai o naștere cat mai ușoară și un copil sănătos și să fii și tu sănătoasă,ești chiar o fată simpatica și de treabă. Și eu sunt văzut ca fiind figurant,arogant,dar daca le spui ce ai îți sapi singur groapa cu toate că unii nu pot masca astfel de probleme tu daca ai reușit fara că cineva să își de-a seama că ai probleme e că nu e așa de gravă și că da,ești puternica și ambițioasă neavând depresie clinica altfel o poți gestiona,când le ai pe ambele și nu ai sprijin din partea nimănui e fatal! Tu de bine de rău ai pe ce umeri sa plângi,partenerul te înțelege și ai și părinți,eu chiar sunt că nu mai pot lupta mult timp cu așa ceva,scapă cine poate,am înțeles că ori te adaptezi în lumea asta cum am fost învățați in trib sa supraviețuim ori mori ceva la mijloc nu prea exista,și eu sunt la mijloc stau prost și pe relaționare,dar tu ai putea avea mulți prieteni din răspunsurile ce le dai pe aici asta îmi sugerează,ești foarte smart,ai multe calități dar nu știi să le pui in valoare sau e e de la anxietate. Mi-e mi-a stricat imaginea m-am expus când aveam probleme grave și m-au văzut multi și câteodată se mai manifesta așa,gândul că și-au dat seama multi că am probleme mă deprima foarte mult că am incercat sa maschez tremurul și anxietatea și nu am putut! In societatea asta ești văzut rău dacă ai astfel de probleme că un nebun și ești evitat! Mai câștigați sunt cei cu schizofrenie care își i-au tratament și nimeni nu își dă seama că sunt bolnavi,anxietatea chiar îți compromite imaginea în societate,daca nu s-ar manifesta fizic așa de nasol și eu as fi facut multe dar la mine e mai complicat că eu mă chinui sa o maschez sa nu fiu văzut că "vibrez" de la anxietate deși degeaba am incercat că nu a funcționat tot se manifesta fizic oribil dar văd că tot lupt sa fac sa nu se vadă nu mă pot resemna și obișnui și acepta, o vad că pe o umilință că îți strică imaginea serios în societate, deci e cel mai urat lucru fobia sociala, cea mai mare pacoste. Trebuie sa mă acept așa cum sunt asta e ideea și că sunt introvertit, diferit și vad că mi tare greuhee hee
Mai bine e sa te perceapă că fiind aroganta decât să vadă că trenuri și să te faca in toate felurile de la nebună la handicapata happy

| Freya1 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Și eu am ratat multe oportunități în viata din cauza anxietății, si puteam fi mult mai departe dacă nu trebuia sa duc în spate anxietatea dar aia e.

Nu vad asta ca pe o boala psihica, ci pur și simplu ca pe o tulburare emoțională.

Legat de treaba cu bărbații cu probleme de genul și soțul meu are anxietate și atacuri de panica.Cand l-am cunoscut eu abia dacă ieșea din casa și și atunci pana la magazin, sau dacă mergea în oraș trebuia sa fie însoțit sa nu ii fie rău. Vorbeam cel mai mult pe net sau la telefon (fiind din orașe diferite) și pana la urma cu greu de tot după un an de conversații l-am întărit și si-a luat inima în dinți sa vina la mine cu toată frica, panica și anxietatea.
Te înțeleg când spui de cum ești privit de oameni.Si el la început când rudele mele (unchi, matusi) au aflat de noi au început cu bârfă și sa spună de el ca are nu stiu ce boala doar pentru ca nu era sociabil și nu putea muncii în orce colectiv.Au mers chiar la ai mei acasă și le-au spus ca sunt împreună cu un om bolnav și multe alte chestii dar ai mei sunt destul de dezvoltati mental încât sa înțeleagă ce și cum.
Acuma e mai ok, el a luat pastile înainte sa fie cu mine dar de când am început sa vorbim a renunțat și încet având un sprijin și pe cineva la fel ca el si-a revenit și e mai sociabil decât îmi doresc uneori laughing. Adica eu fiind cu anxietatea când am nevoie de ceva îmi e groaza sa întreb, sa ma bag în seama, sa cer părere, ajutor etc și el a devenit sprijinul meu în societate.De cele mai multe ori suna in locul meu la programări indiferent ca e coafor sau medic, întreabă vânzătoarele de marimi la magazine, la farmacie de anumite medicamente și chiar ma bucur ca el e mult mai ok decât mine și ca a putut depăși mai bine toată treaba asta.
Exista speranța în orce. happy

| 4evergentleman explică (pentru Freya1):

Off ce mi-ar placea sa am o iubita ca tine laughing ești tare scumpă și cu bun simt și caracter! Dumnezeu sa îți aducă numai bucurii in viață și să naști un copil frumos ca tine că sunt sigur că ești o prințesica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păcănelele alea o să te bage la pușcărie, lasă-le!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubesc singurătatea. ❤️ Nimeni nu o poate suporta și să se bucure de ea la fel de bine ca mine. ❤️

| 4evergentleman explică:

Sunt mirat că aici pe TPU mai sunt unii useri foarte ok,educați,cu bun simt că eu in realitate vad numai oameni care barfesc toată ziua și sunt răi din calea afara numai sa judece știe! Dar contează să fii bun in realitate și eu aici ( in realitate) vad numai tâmpiți și tâmpite.
Sa intrați și pe tiktok și să vedeți cum ne comportam și ce mentalitate avem si cat de agramați și agramate sunt o mulțime de persoane dar se cred genii,șmecheri,șmechere! Zi de zi ce vad acolo mă înspăimântă, unul luase foc și făcea live bandajat se afla in spital și unii îi dadeau Bullying,faceau mișto sau îl acuza că e fake când băiatul ăla suferă de nu mai putea dar mai intra in contact cu oamenii să nu îi mai stea gândul la suferință și durerea lui fizica și voi ați face la fel și unii am văzut că făceau mișto de el și unele,deci nu e de mirare de ce nu de suporta străinii și ne face țigani pe toți deși repet sunt și oameni buni,am și eu vecini care sunt buni dar majoritatea sunt inumani,nu au pic de decenta și bun simț,educație în ei! Și vad că interlopii și cocalarii sunt apreciați nu oamenii civilizați aia nu au nici oameni pe live,prea putini! Ce denota asta? Ca iubim scandalul, înjurăturile,manelele, amenințările și felul cum unii fac mișto de alții! Asta reflecta bunătatea și educația noastra, aia care spuneti voi că sunt ok sunt prea putini in realitate, eu am cunoscut și creștini falși, perverși și periculosi care se dădeau ceea ce nu sunt! Deci, românii și țiganii = rușinea Europei! O sa ieșim în stradă cand pâinea o sa ajungă la 15 lei atunci o sa ieșim în stradă să ne apărăm interesele până atunci judecam și bârfim că deh noi ne batem cu pumnii în piept că suntem creștini