| Furnicuta000 a întrebat:

Voi va vaccinati? Daca da, de ce? Daca nu, de ce? Respect parerile tuturor

40 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Da... probabil o cauza ar fi ca am inchis televizorul.

In martie televiziunea prezenta primul mort de covid ca pe o tragedie, speria populatia asa incat parca oamenii se pregateau de apocalipsa. Eu am preferat sa-mi vad de viata si sa ma adaptez noilor conditii mai moderat.

Dupa un an, televiziunea prezinta efectele adverse de dupa vaccin, din nou, ca pe o tragedie. E clar ca totul este reglat prin media.

Vaccinuri se faceau si inainte de pandemie. Problema acum este numai dezinformarea. Inteleg si respect parerea celor care nu se vaccineaza din motive rationale ("nu consider ca e necesar"). Dar cand aud argumente precum: "se moare de la vaccin", "ne pune cip", "nu e facut cum trebuie" nu pot decat sa ma gandesc de unde au persoanele acestea informatii atat de confidentiale? Au interceptat ceva comunicate dintre Pentagon si Moscova sau ce?

| DonEduardo a răspuns:

Nu, pentru că nu am voie.

| stefiiii3 a răspuns:

Nu sunt impotriva vaccinarii, dar nu ma voi vaccina pana nu va deveni obligatoriu. Doar imi este frica, nu ca as avea ceva cu vaccinul in sine.
Da, pentru ca vreau sa revina totul la normal
Nu, pentru ca mi-e frica in general de partea asta de ace, seringi si asa mai departe...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, dar in ritmul in care se misca Romania si UE cred ca undeva in toamna imi vine si mie randul. Am apelat la serul Moderna intrucat este cel mai usor de distribuit si pastrat si deci nu voi face un ser alterat. Pentru Pfizer am indoieli foarte serioase ca toate centrele de vaccinare din Romania au capacitatea sa-l pastreze la -70C asa cum recomanda producatorul. Intrucat sunt necesare niste instrumente scumpe care noua ne lipsesc cu desavarsire. N-am fost noi capabili sa suplimentam paturile la ATI, daramite sa cumparam aparate care pot sustine mediul de -70C.

| Jus7t a răspuns (pentru DonEduardo):

De ce să nu ai voie?

| Alverto a răspuns:

Îți pun și eu o întrebare? Cât de mult se ceartă lumea pe seama vaccinului anti tetanos? Sau alte vaccinuri? Deloc. Pentru că televiziunea e influenta. Crezi că doar de acest vaccin contra Covid-19 poți face reacții adverse? Ei bine, chiar și de la vaccinul anti tetanos deoarece în corpul tau intra ceva străin și de asta, e normal sa ai febră și altele. E că oricare alt vaccin, doar pentru că e nou asta înseamnă că nu e bun?

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Da, cred ca vaccinul ne protejează de virus

| MihaelaDart a răspuns:

Nu ma pot vaccina, nu s-au facut studii si pentru femeile care doresc sa devina mame sau care sunt insarcinate, astfel ca ma imunizez cu vitaminele pe care le tot iau. Sotul meu asemenea vrea, desi pana ii vine randul, mai avem de asteptat 1 an si ceva. Momentan suntem la categoria de varsta de 70-74 de ani (Grecia).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nu am nevoie.