| Parakeets a întrebat:

Vorbind cu cineva (nu o să spun cine) am tot auzit ideea că "noi oamenii de pe TPU, toți avem ceva, probleme, știți voi unde."Și că toți am avea de fapt probleme cu socializatul ăsta, că dacă ne-ar fi bine, nu am petrece timp pe aici. happy

Acum întrebarea care mă macină.
Credeți că e adevărat? Oare toți care ne învârtim pe această platformă, să avem ceva probleme de relaționare/socializare? happy
Adică eu am înțeles că totuși sunt și oameni care au afaceri pe aici, oameni care merg la disco sau socializează, dar totuși cele afirmate de aceste persoane, mă fac să le dau oleacă de crezare.
Deci voi ce credeți? happy Să fie real ceea ce susțin aceste persoane? Și de fapt ceea ce mă mai macină, oare un forum care se vrea doar a ajuta planeta, lumea, să fie de fapt colacul de salvare /refugiul oamenilor tăcuți/introvertiți/solitari? happy
Și dacă asta ar fi real, ar fi ceva de blamat treaba asta? Și până la urmă, la cum a divagat lumea de la normele normalității cunoscute în trecut, oare să nu fie și "socializatul ăsta în online" tot o formă de socializare? De ce este totuși așa de blamat?

Și că tot am lungit-o iar. Mai îmi sună o întrebare în minte.
Am observat că nu e durerea mare "la socializatul în online" cât la "disperarea iubirii/plăcutului din online, likeuri și validări prin online", cu asta observ că are lumea o problemă, ba funny, deși hai să fim serioși, azi și ăia solitari și ăia sociabili stăm des prin online, dar tot blamăm mult treaba asta cu "disperarea plăcerii/atragerii unui public" însă nu exact același lucru se întâmplă și cu cei care chiar ies în lume și socializează pe viu? Altfel spus, nu ați simțit că ori că e în online, ori că e pe viu, oamenii simt presiune și chiar o oarecare rușine/vină că sunt diferiți, că poate nu atrag de partea lor la fel de mulți oameni ca cei de lângă? Și ei chiar sunt judecați (poate) de cei mai sociabili, că nu sunt ca ei?
De fapt întrebarea era că, nu simțiți că treaba asta cu like-ul din online, se aplică și în viața reală? happy Și uneori poate mai dur pe viu, decât în online?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Acum ceva timp stateam cu niste prieteni de vorba si ei au spus ca TPU e sinonim cu,, Toti prostii uniti".Eu unul nu sunt de acord cu asa ceva.
TPU este un site foarte divers cu multe tipologii umane.Pe acest site sunt prezenti si golani si oameni cuminti, oameni cu intelect bun sau cu educație scazuta, oameni de treaba si oameni rautaciosi.
Din cauza multor intrebari care sunt foarte cringe site-ul a incepat sa aiba o imagine negativa in mediul online.Chiar daca la inceputuri TPU a pornit cu intentii bune.
Raspunsul meu la intrebarea ta este un nu categoric.Noi astia de pe TPU nu suntem oameni cu probleme ci la fel ca oricare alt om suntem oameni simpli si cu bune si cu rele.

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"oamenii de pe TPU... toți am avea de fapt probleme cu socializatul ăsta...Credeți că e adevărat?"

indiscutabil da!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am cunoscut destulă lume pe aici, nu e adevărat.
Ăia din top 3 au probleme. Sau chiar top 5.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce probleme avem?

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu,nu simt si nici nu cred la fel despre,, valoarea" pe care ti-o aduc likeurile, fie in online sau nu.Astfel de intrebari cred ca trebuie sa fie limitate de liceu, mai incolo sa nu mai apara, mai ales daca vorbim de o anume varsta si de timp, care ar fi trebuit sa contribuie relativ decent la dezvoltarea personala, respectiv la maturizare.

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Tu ai înțeles la ce m-am referit prin "like-uri"?
Am întrebat la general, fie că vrem sau nu, să acceptăm, da, ăsta este adevărul, oamenii îs disperați după like-uri, iar de fapt am dat acest exemplu, pentru a arăta că de fapt, deși tot lumea susține "că generația tânără e obsedată de like-uri și trăiește doar în online" eu observ că generația tânără e obsedată și de "like-ul real" și nu doar că e obsedată ci societatea cam a început să aibă ca model, acest trend al "socializării/socializatului" și ori că ești în online, dar plin de view-uri, ori că ești pe viu și trebuie să fii înconjurat de mulțime și să fii sufletul petrecerii acolo, cam asta se promovează și oamenii mulți se luptă să se ridice la înălțimea modelului oferit.

Off, măi miss Dullcat, chiar speram că tu o să mă înțelegi, unde bat. sad

De fapt ultima parte era mai mult o observație de-a mea și speram să mi-o confirmați. Am explicat mai sus, dacă nici acum nu se înțelege ce observ sau întreb, aia e, nu știu cum să întreb altfel. happy

| CostinAlamariu a răspuns:

E adevarat

| Parakeets explică (pentru CostinAlamariu):

E adevărat că ce? happy
Am cam pus prea multe întrebări, ca să știu la care dintre ele îmi răspunzi? happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Parakeets):

Prima

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Nu este adevarat., toti suntem Brad Pitt, Tom Holland, Ben Affleck, Jason Statham, Vin Diesel, Robert Downey Jr. si Jason Momoa. Lucrurile pe care le vorbim noi prin intermediul acestei plataforme nu le ating cei din "viata reala". Nici pe jumate nu ajung la profunzimea lor. In cazul acesta tehnologia bate viata, insa are si minusuri. Daca vrei sa treiesti autentic ceea vorbim noi aici...in viata reala va trebui sa te bati, lupti, etc., pentru ca se gasesc multe obstacole "acolo afara". Nici eu fata in fata nu as fi capabil sa intru in teme foarte intime, m-as rusina. Acolo tot timpul trebuie sa aparentam pefecti si in pas cu spiritul vremii (moda). Mai putem spune ca aici ne gasim cei care am iesit din lume (i-am intors spatele) si ne-am indreptat fata spre adevar.

Eu mai demult mi-am pus o poza la avatar insa mi-am scos-o pentru ca am multi prieteni seriosi care se ocupa cu lucruri mai profesionale insa pe ascuns toti pacatuiesc, insa la lumina toti suntem perfecti. Daca va trebui sa vorbesti anumite lucruri cu ei, iti vor spune ca sunt perfecti insa dupa statstica lucrurile nu stau asa. Acolo nu exista pacat, suferinta si durere ci Iisus a venit pe degeaba.

Acolo afara nu vei putea scoate la iveala lucrurile ascunse pentru ca totul este o aparenta. Nu ai vazut niciodata ca atunci cand o persoana incerca sa iasa din zona de confort si indrazneste sa intre in zona de invatare/magica altii se sperie si o considera un pericol? Asa si eu cand am devenit crestin a trebuit sa fac fata la toti prietenii care m-au vazut ca am dat acest pas intrare-iesire si renastere la un nou capitol. Juno sau Jano care vine de la ianuarie este dumnezeul inceputurilor si sfarsiturilor. Nu toti se aventureaza sa rupa zonza de confort si sa iasa timp timp. Cand iesi din acel timp/vreme oamenii vad ca nu mai ai acele CONVENTII si ca faci o schimbare. Si culmea ca cei care nu au fost demni de drumul acela o sa inceapa sa te sperie (sa iti bage tot felul de neputințe, frici si lasitati pe care le-au avut ei). Vulpea când nu ajunge la struguri zice că sunt acri. De aceea frica de lume este un obstacol. Satan o foloseste de foarte multe ori ca arma atunci cand te aventurezi sa dai un pas in fata spre Iisus (Luca 9:26). Si Petru (nu iuda) l-a renegat pe Iisus tot de frica lumii de 3 ori.

Biblia a fost scrisa ca placere intelectuala, theoria inseamna contemplare (bine nu doar placere intelectuala ca empirstii spun ca de fapt cunoasterea este o experienta. Iar lucrurile astea schimba problematica. Cunoasterea vine prin INVATARE, iar aceasta invatare este un stimul care ne activeaza un raspuns experimental in noi (de morala, ética). Lupta nu mai este RATIUNE versus PASIUNE ci mai degraba PASIUNEA(sensibilitatea) este totul. Ratiunea vine prin sensibilitatea asa cum spune Locke, Hume, Aristotel si toti empiristii. Deci inima bate intelectul).

Cand noi dobandim/castigam o cunostinta acel stimul nu este doar inteligibil ci si sensibil. Acea istorie, episoade si reflexiuni ne ilustreaza/demonstreaza/sugereaza o bucata de realitate (trial and error). Acea bucata poate sa refuteze anumite lucruri. Intelepciunea/Evanghelia/Sfanta Scriptura are si rolul sa invete calea dreapta (Proverbele 4:1-25, Solomom 23:23). Platon vedea in mimesis un vehicul de inselaciune insa Adorno un mobil de cunoastere.

| Parakeets explică (pentru Seba2013):

Offf, măi Seba, cum îmi pui tu mintea la rotisor cu vorbele tale. happy

| Smmo a răspuns:

E ceva in neregula cu a fi pe un site unde sunt niste oameni care raspund la intrebarile tale?
Da, intr-un fel nu ii este bine probabil nici unuia dintre noi, cum ziceam - eu n-am intalnit inca oameni fericiti.
Nu cred ca avem probleme de socializare mai mari decat cei care stau inchisi in casa si nu intra pe net. Nu cred ca avem probleme de socializare mai mari decat cei care nu au prieteni sau au doar prieteni din interes.
Nu cred ca avem probleme mai mari in sensul asta decat cei din exterior. Oricum si pe-afara sunt multi oameni cu nasul in telefon si in mijloacele de transport si la restaurante si in parcuri etc.
Nici nu cred ca suntem toti la fel sau ca e vreunul din noi insurat cu TPU, ca sa zic asa. Am aterizat aici probabil pentru ca am gasit pe internet un raspuns la o problema care ne intereseaza, am intrat probabil pentru ca am avut de pus o intrebare care nu a gasit raspuns la cei pe care ii cunoastem in viata reala si am ramas pentru ca ne-a placut ceva. Mie mi-a placut ca are cine sa raspunda la intrebari. Pe eMAG n-are :p
Acum, padure fara uscaturi nu prea este, de aceea exista moderatori.

| Continchiscontsters a răspuns:

Nu exista om pe lumea asta sănătos 100%. la100%. Toți se dau zmardoi și inteligenți plini de ei și ego-ul lor care mai de care asta este Adevărul cu Adevărat deci hai sa lăsăm teatrul ăsta ca cine sunt eu și alte prăjituri. Fiți frate sinceri lăsați falsitatea și vrăjeală de nimic. Fiți Adevărați ca lumea este plină de... Nu mai este nevoie și de alte...

| Continchiscontsters a răspuns:

Pe lumea asta toți suntem păcătoși toți suntem una și aceeași nu exista of sfânt pe lumea asta nu exista om bun pe lumea asta toți avem greșeli toți am făcut rău și bine la un momendată î viata cuiva sau la cineva deci ăștia '' sanatosilor'' smeriți de' ' bunătatea din voi și plini de voi ei ego-ul...'' lăsați falsitatea minciuna nu va repzintă și nici bine nu va stă. Nu aveți nimic absolut nimic de pierdut în viață dacă sunteți sinceri sunteți loiali de oamenii de omul de inima pe care o iubești Adevărat nu aveți nimic de pierdut dacă sunteți sinceri și nu umblați cu fel și fel de fețe nu aveți nimic de pierdut dacă sunteți oamenii și sa nu va fie frica niciodată sa fiți sinceri sa fiți loiali și Adevărați. Ca sunt uni plini de ei și de ego-ul lor și lăcomia din ei și prostia din ei asta este Dumnezeu mai lasă și asa oamenii pe lume sa se vadă diferența Adevărată dintre un om și unul plin de el.