| Emma2234 a întrebat:

Vreau sa slăbesc, am vazut cateva diete, dar m-am oprit la una....ati încercat vreodată dieta cu hrisca? Sunt rezultate? Cam in cat timp? Am nevoie de parerile voastre....scuzați dacă am greșit categoria.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dietele sunt o mare prostie, conteaza caloriile asimiltate de corp, indiferent de dieta conteaza cate calorii consumi, de asta recomand sa incepi prin a manca zilnic carne ia tine de foame, mentine masa musculara, creste rata metabiloca plus cardio 30 de minute pe zi sau 3 ore de mers pe jos pe zi, fara dulciuri, chipsurii etc
lacatate e ok, legume e ok, un fruct pe zi

| Loredana123 a răspuns:

Unele persoane pot tine o dieta si le merge si altele nu. Ideea este ca fiecare avem un fel unic de a ne functiona metabolismul si ce ii merge alcuiva nu este 100% sa-ti mearga tie. Daca tu planuiesti sa tii dieta pe o perioada de timp limitata te informez ca vei slabi si te vei mentine doar daca iti menti un stil de viata echilibrat,fara excese si mult sport. Daca dupa dieta tu esti sedentara si revi la vechiul stil de viata avea parte de un efect eu-eu,foarte multe persoane patesc asta. Nu sunt in masura sa.ti dau cele mai corecte sfaturi,dar dupa documentarea mea,experienta si incercarile,iti dau sfaturi din perspectiva mea si pe care le-am observat si la altii si de asemenea le-am auzit din diverse. Sunt foarte multe dezavantaje ale unei diete: sunt stricte, daca la un moment dat ti se face foame si mananci risti sa renunti complet, dupa dieta daca te reintorci la vechiul stil de alimentatie organismul va suferi de un soc si va incepe sa asileze foarte repede grasimile, in timpul dietei datorita faptului ca este stricta vei suferi de dureri de cao, lipsa de concentrare, somnolente, insomnie. Slabirea se face in timp cel putin 3 luni,crezi ca daca se facea peste noapte mai existau oameni care sa se confrunte cu problema asta? Sau daca o dieta mergea asa bine crezi ca nu o incercau toti si gata, asta e? Ai putea sa incerci sa.ti stabilesti mesele principale ale zilei si sa te ti de acest problgram, plus niste gustari intre mese. Sa elimini painea si dulciurile pe cat posibil si sa incerci ca la fiecare masa sa mananci pe cat se poate de sanatos. La final de saptamana drept rasplata ai putea sa mananci ce vrei la o masa. Eu sper ca ti-am fost de folos si ti-am raspuns fix cum vad eu problema, poate din perspectiva ta nu e corect, nu e suparare. Daca tu vrei sa ti dieta, tine dieta, fiecare e liber sa faca ce vrea.

| Loredana123 a răspuns (pentru Loredana123):

Este efectul eu eu, mi s-a corectat intrebarea, plud mai am cateva greseli, sper sa intelegi si vad ca si prima persoana care ti-a raspuns la intrebare este de partea mea si pana acum nimeni nu te sfatuieste sa ti dieta, tu tragi concluziile.